Her er du: Brugeranmeldelser - Læsernes egne anmeldelser 3. september 2010 | 04:25   
Brugeranmeldelser
Redaktionelt
Forsiden
Nyheder
Anmeldelser
Indsigtsartikler
Besøgsartikler
Arrangementer
Ordbogen
AV-Guide
Hi-Fi
Surround
Billede
Bærbare medier
Interaktivt
Køb Salg Bytte
Tilbudsavisen
Debat Forum
Brugeranmeldelser
Chatten (0 online)
Services
RSS feeds
WAP / Mobil
Webmaster (gratis)
Annoncering
Information
Jobs
Kontakt
Søgning


Navigation  
Forside    Opret anmeldelse    Opret profil    Søgning    Log ind
Forsiden » Effektforstærkere » eAR 1001
eAR 1001
eAR 1001
Anmeldt af: Gæstekonto - ingen aktiv bruger  [25-01-2005]
Finishen er absolut flot…….meget stilrent med en højglans poleret overflade…man kan faktisk spejle sig i den. Har en blå diode som indikerer at den er tændt…..og netop denne diode er min eneste kosmetiske anke; den lyser squ’ hele stuen op – den måtte man gerne sætte på halvt blus. Åh, jo, lige én anke mere; de leveres ikke med netkabel, og mange vil sikkert investere i specielle netkabler…men alligevel; det kunne vel ikke sprænge budgettet hvis producenten vedlagde et netkabel…?....
Undertegnede har nu haft fornøjelsen af at lytte til eAR’s monoblokke 1001 en måneds tid…og en fornøjelse har det været.

- Skal tilstå at det var lidt af et sats fra min side at kaste mig ud i ICE-forstærken€, da jeg bestilte i starten af dec. 2004…….var på det tidspunkt ikke mange ”anmeldelser”, og AR havde ikke nogen retur-ret ( ikke hvad jeg ved af – var i hvert fald ikke annonceret), men tænkte at det MÅTTE prøves.

Men inden jeg skriver om hvordan jeg opfatter lyden på / fra ICE, er det måske passende at jeg først fortæller hvad vellyd er for mig – giver så bedre mulighed for at vurdere mine betragtninger/lytte-oplevelser. ’Jeg er på ingen måde på jagt efter den super analytiske lyd; for mig er det mere musikken og ”drivet” i musikken som er det vigtigste – om jeg kan høre hvilket mundstykke der sidder på blæser-instrumentet har ikke 1. prioritet hos mig.
Ligeledes er jeg ikke bleg for at indrømme, at jeg godt kan lide når lyden er lidt ”varm”, samt at der er masser af luft i toppen, og gerne en lidt ”svulstig” bund – som også kan gå dybt ned.
Så at min foretrukne højtaler er JBL, kan nok ikke undre……selvom at jeg skal være den første til at indrømme at bassen kan være svær at styre for ( svag) forstærker samt at titaniums-diskanten kan være lidt ”spids” .

Har ( havde) en Nakamichi PA5 mrk II som eff. Trin – og havde brugt det meste af år 2004 til at finde den rigtige forstærker til at drive mine JBL 240TI.

- havde købt bla. andet Thule, Denon, Harman/Kardon Signasture og Yamaha inden jeg endelig fandt den forstærker som gav MIG den bedste lyd sammen med mine JBL’er; Nakamichi.
Og havde faktisk tænkt at Naka’en skulle følge mig i mange år, for den spiller helt fantastisk; diskanten er meget letflydende og meget ”varm” og alligevel superdetaljeret, og bunden stram og samtidig fyldig…….og holdte i den grad JBL’erne i et jerngreb.

Der er ingen on/off knap på app. – skal stå tændt hele tiden. Producenten oplyser at den aldrig bliver mere end håndvarm – men så har jeg kolde hænder….for den bliver altså varm…ikke ligeså meget som ”almindelige” forstærkere, men varm, DET bliver den.

Når stikkontakten tændes, og forst. Starter op, høres der…ingen ting, den er helt lydsvag, ingen brum eller andet…dejligt.

Og lyden; det første man bemærker er ”hov, det her er anderledes”…….lyden er meget ”ren” og meget ”rolig”, men samtidig meget magtfuld…lyder måske selv-modsigende, men sådan opfatter jeg det.
Toppen ”mangler” lidt af den varme jeg havde i Nakamichi’en, men den er utrolig behagelig at lytte til, og får mange fine detaljer og nuancer med som jeg ikke før havde hørt/lagt mærke til. Og mine JBL-diskanter – som ellers nok kan ”skrige” med den forkerte forstærker – lyder så silkebløde, som de aldrig har lydt før……og alligevel med masser af attack i lyden.
Det samme gør sig gældene i mellemtone-området, hvor især vokalerne for masser af luft…og ”ro”. Det 3 diminsionelle lydbillede synes jeg ligeledes er fint…men igen synes jeg at Nakamichi’en gjorde det mindst lige så godt

Bas-området er uden tvivl eAR’n største force…har simpelthen aldrig hørt en forstærker med så meget ”hul i gennem” i bassen ( jo, HAR lyttet til ML ), bassen er klokke-ren, tør og alligevel vægtig, og super-dynamisk…der er simpelthen så meget hug i bar-området, så det er helt utroligt.

ICE/eAR 1001 har måske ikke helt samme, ensartet, tonale linie rent lydmæssigt som f.eks. Nakamichi’er - vil næsten sige at eAR 1001 er mere kompleks i sin lyd……….men tror omvendt at ICE/eAR simpelthen gengiver hvad den bliver tilført – hverken mere el. mindre - hvor Nakamichi’en gengav musikken på ”sin egen måde”…

En anden ting som man lige skal ”vænne” sig til, er at man spiller langt højere end man er vant til…og det skyldes ikke ( -kun) at man har 600w/8 ohm til rådighed. Nej, lyden er simpelthen så meget mere ”ren” at man uvilkårligt bare skruer op og nyder musikken….er sikker på at mange genkender det fra ”almindelige” forstærkere, at efter at have spillet højt i et stykke tid, så begynder ens hoved at ”summe” – DET oplever du ikke med eAR 1001…lyden er simpelthen så forvrængnings-fri & ren, at du simpelthen bare kan skrue op…og op…og op…..


M.h.t. til servicen/”behandlingen” hos AR, så må jeg blot sige, at det hele er foregået fuldt professionelt – har haft lejlighed til at snakke et par gange m. ejeren ( Peter), og ingen tvivl om at her er en mand som både brænder for sine projekter, men som også ved en hulens masse om ( semi-) digital forstærkere..og som meget venlig….men også hulens snaksalig *gg*
Tror at den største ”ulempe” ved eAR, er at der bliver stillet store krav til ens øvrige udstyr – men har du grejet, venter der ”nye” oplevelser…….og må sige at min Sony DCD 555ES først NU er kommet rigtig til sin ret….hvilken bund disse to apperater ikke kan gengive….
Som man nok kan læse, så er jeg helt og aldeles målløs over SÅ meget vellyd, man kan få til kr. 10.000. Synes ganske enkelt at lyden er i topklasse, og finder at den (de- er monoblokke) gengiver musikken på, er den måde enhver eff. Forstærker burde gøre; ufarvet, ekstremt dynamisk, og med ubegrænset (?) power – kan faktisk ikke se noget alternativt til samme pris – nyt eller brugt.
Øvrige anmeldelser af eAR 1001 (0)
Der er i øjeblikket ingen øvrige anmeldelser af eAR 1001
Flere anmeldelser fra samme anmelder
DSP1124P BFD14-11-2005Vis anmeldelse
CD Sound Improver14-11-2005Vis anmeldelse
EAR 86414-11-2005Vis anmeldelse
BAT VK 7514-11-2005Vis anmeldelse
DK Design Group VS. 1 Reference14-11-2005Vis anmeldelse
Sugden A2814-11-2005Vis anmeldelse
NUforce Ref. 814-11-2005Vis anmeldelse
Linn LP1214-11-2005Vis anmeldelse
Audia Flight 10009-03-2005Vis anmeldelse
Van den Hul The Integration13-02-2005Vis anmeldelse
eAR 20204-02-2005Vis anmeldelse
Audio Metallurgy GA-0 (Zero)22-12-2004Vis anmeldelse
Mark Levinson No. 33421-12-2004Vis anmeldelse
Audio Aero Capitole mkll10-12-2004Vis anmeldelse
Michell Gyrodeck/Mørch UP-4/Benz Glider03-12-2004Vis anmeldelse
Accuphase A-6024-11-2004Vis anmeldelse
Infocus X122-09-2004Vis anmeldelse
Rogue Audio Zeus15-09-2004Vis anmeldelse
ATOLL IN8030-08-2004Vis anmeldelse
IRS Epsilon28-08-2004Vis anmeldelse
Vienna Acoustics Strauss23-08-2004Vis anmeldelse
Innowatt 35W samt 40K13-07-2004Vis anmeldelse
TACT SDA217512-07-2004Vis anmeldelse
Audio Research LS303-07-2004Vis anmeldelse
Von Schweikert VR-221-06-2004Vis anmeldelse
United DVD 5064M20-06-2004Vis anmeldelse
Vienna Acoustics Mahler20-06-2004Vis anmeldelse
SiriuS DMX 10019-06-2004Vis anmeldelse
Densen Beat B-10018-06-2004Vis anmeldelse
B&O Beolab 316-06-2004Vis anmeldelse
Anmeldelserne i denne sektion er ikke redaktionelt udført arbejde!
Anmeldelserne er alene skrevet af brugerne, og er udtryk for den enkelte brugers mening!
Dine muligheder
Udskriv anmeldelse
Send til en ven
Kommentarer (0)
Produktfoto
Klik for stort billede
Info og bedømmelse
Produktkategori:
Effektforstærkere
Pris:
10000 DKK
Anvendt i:
ca. 6 måneder
Ibrugtagning/dagligt:
Ydelse:
Pris/kvalitetsforhold:
Overall bedømmelse:
Link til producent:
Acoustic Reality
Persondatapolitik  |  Copyright Copyright © 2010 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes