Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 16:14   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: Hjælp søges til valg af højtaler (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Svend88
Lukket konto
Lukket konto

Lukket efter eget ønske

Bruger siden: 14 December 2008
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 491
Sendt: 11 Februar 2009 kl. 19:19 | IP-adresse registreret  

Da jeg startede med mit første "rigtige" HIFI anlæg i 80'erne var det NAD forstærker og CDafspiller samt DALI gulvhøjtalere i økonomiklassen (husker ikke prisen). Jeg hørte dødsmetal, rock og så lidt mere metal. Det sku' fandme bare spille højt med en massiv bas! Jeg var ung og der sku bare gang i den,  sådan er det. Nu er jeg blevet voksen og hører jazz og mere afslappet rock/pop. Nu hører jeg musik på et lyd niveau som er højt nok til at få et fyldigt og dynamisk lydbillede og hvor detajlerne i musikken kan nydes, jeg er blevet voksen, sådan er det, og så har jeg osse råd til at betale for et godt hifi anlæg nu.

Hva' jeg vil sige med det er: aleksander1 du er ung, du lever nu , du ved ikke om du vokser fra musikdyrkelsen eller bliver en musik/hifi nørd som mig. Så køb et anlæg som sparker r.. And party on dude! NAD og CW så er du kørende.

Til top Vis Svend88's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Svend88
 
Bernstorff
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 03 April 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 20
Sendt: 11 Februar 2009 kl. 19:41 | IP-adresse registreret  

Hejsa,
Nu er rigtigt højt selvfølgelig et vidt begreb, men jeg kan altså stærkt anbefale at købe et par rigtigt gode aktive højttalere, der kan du få vellyd for for meget få penge.

Jeg har selv A5 højttalerne fra www.audioengineusa.com, der - efter min mening - kan spille ret højt. Du kan købe dem for DKK 2325,- hos bl.a. dustinhome.dk og lidt billigere i England. En anden mulighed er de aktive højttalere fra ADAM - http://www.adam-audio.com/studio/studio_start.htm.

 

Til top Vis Bernstorff's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bernstorff
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes