Emne: Dynaudio OCOS højttalerkabler ( Emne lukket)
|

|
Forfatter |
|
Jakobsen Forum Bruger


Bruger siden: 18 Maj 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1779
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 18:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvad med bare at prøve at give kablerne et lyt... før de sables ned............
I må kede jer drenge ... men det skal I da faktisk have lov til 
|
Til top |
|
|
Sonic Udelukket fra forum

Bruger siden: 21 Februar 2010 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 754
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 18:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jakobsen skrev:
hvad med bare at prøve at give kablerne et lyt... før de sables ned............
I må kede jer drenge ... men det skal I da faktisk have lov til  |
|
|
Ikke en gang løgn
|
Til top |
|
|
Bastian Forum Bruger


Bruger siden: 02 Maj 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 270
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 18:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Uha Jakobsen... nu ikke forvente saglighed her da.
Alle har da en mening, der skal ytres inden man ved, om man har ret. 
|
Til top |
|
|
Old_school Forum Bruger


Bruger siden: 03 Oktober 2008 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 472
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 19:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
wrong skrev:
Jeg har et pt et sæt occos kabler(ja, af den nye slags) og jeg må sige at det er klart det mest neutrale kabel jeg har hørt.
Jeg har både haft Tara Labs The One, MIT MAgnum S1, Store Kimber kabler(kan ikke huske den exacte model. Fælles for alle kabler har været at de har sat deres helt personlige præg på lyden.
Det jeg har oplevet med occos er(og det lyder åndsvagt, men) det lyder ikke af noget. Og det er det, jeg forbinder med et neutralt kabel, hvilket gør at det er de andre komponenter i kæden, der sætter deres præg på lyden.
Jeg har ingen teknisk indsigt i kabler, men bare brugt mine øre til at vurdere oplevelsen med.
Jeg gider heller ikke ud i nogen lang religionskrig omkring kabler. Jeg har min mening og den vil jeg have lov at beholde
MVH WRONG
|
|
|
Er det den med 1, 2 eller 3 stk. ledere du har?
Jeg har ldt svært ved at forstå hvorfor lydkvaliteten skulle blive bedre ved at købe 2 eller 3 stk. ledere, når de nu hævder, at længden af kablet ikke har betydning for kvaliteten. Det må vel være sådan, at 1 m 1 leder svarer til 2 m 2 ledere rent modstandsmæssigt eller hvordan?? __________________ Quad 2905
|
Til top |
|
|
Jakobsen Forum Bruger


Bruger siden: 18 Maj 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1779
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 19:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Old_school skrev:
wrong skrev:
Jeg har et pt et sæt occos kabler(ja, af den nye slags) og jeg må sige at det er klart det mest neutrale kabel jeg har hørt.
Jeg har både haft Tara Labs The One, MIT MAgnum S1, Store Kimber kabler(kan ikke huske den exacte model. Fælles for alle kabler har været at de har sat deres helt personlige præg på lyden.
Det jeg har oplevet med occos er(og det lyder åndsvagt, men) det lyder ikke af noget. Og det er det, jeg forbinder med et neutralt kabel, hvilket gør at det er de andre komponenter i kæden, der sætter deres præg på lyden.
Jeg har ingen teknisk indsigt i kabler, men bare brugt mine øre til at vurdere oplevelsen med.
Jeg gider heller ikke ud i nogen lang religionskrig omkring kabler. Jeg har min mening og den vil jeg have lov at beholde
MVH WRONG
|
|
|
Er det den med 1, 2 eller 3 stk. ledere du har?
Jeg har ldt svært ved at forstå hvorfor lydkvaliteten skulle blive bedre ved at købe 2 eller 3 stk. ledere, når de nu hævder, at længden af kablet ikke har betydning for kvaliteten. Det må vel være sådan, at 1 m 1 leder svarer til 2 m 2 ledere rent modstandsmæssigt eller hvordan??
|
|
|
det er den med 3... men den med 1stk er også prøvet i Casa Wrong... ved jeg ...
men Wrong må selv komme med lytte indtryk da jeg ikke selv har hørt forskellen
|
Til top |
|
|
FlexQ Forum Bruger


Bruger siden: 20 April 2008 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 173
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 20:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hey folkens Jeg fik af vide af en kammerat at denne artikel var skrevet, og at diskussionen gik højt her i tråden. Men jeg må indrømme at jeg er skuffet, jeg er skuffet over jer - i tager den slags her som rotter imødekommer et åbent spise kammer. Hvorfor stiller ingen spørgsmål? Det lyder meget fint det de skriver, nogle flotte ord og vendinger, men det er ikke andet end varm luft. I burde skamme jer, seriøst! I har en hobby, i ofrer alt for, børn, bil hus og have kommer i anden række. Og i bruger ikke 5 minutter på at lære lidt om teorierne bag, INGEN anden interesse gruppe der er genstand for så meget voodoo. Men nok om jer, det er jo artiklen det hele handler om. Ikke Dynaudio OCOS. Dynaudio OCOS er det første og eneste højttalerkabel med en lav karakteristisk impedans.
Det vil jeg nok mene er en sandhed med modifikationer, jeg tror ikke de har målt på alle højtalerkabler både hjemmelavet og fabrikeret. Man kunne da få på fornemmelsen de prøver at binde mig noget på ærmet. Faktisk tæt på en typisk højtalerimpedans (8 ohm).
Er det virkelig noget vi ønsker? Jeg gør bestemt ikke, hvis min højtaler er 8ohm - lad os nu bare for eksemplets skyld sige at den er 8ohm over hele frekvens spektret. Så sidder vi med en spændingsdeler. Hvilket egentlig betyder at hvis vi ud af forstærkeren sender 100W ud, så afsætter vi 50% i kablet, og resten i højtaleren. Jeg ved ikke med jer, men jeg kan godt lide når al den energi min forstærker sprøjter ud i kablerne kommer ganske uhindrede ind i mine højtalere. hvilket de ikke gør med en "karakteristisk impedans på 8 Ohm". Man kan så diskutere om den karakteristiske impedans nu også kan transformeres direkte om i ohmsk modstand, men da AF området (1Hz til 20kHz) ikke er andet end pulserende DC, så antager vi det. Hvis nogen betvivler det kan jeg godt uddybe, men finder det ikke rigtig nødvendigt. Betvivl mig, stil spørgsmål - og gør det samme om disse "wunderkabler". Det er også det eneste højttalerkabel med en 100% ensartet impedans igennem hele det hørbare områdeIgen, hvordan kan de være så skråsikre? Jeg er ganske overbevist om at man finder mange kabler med den udemærkede egenskab :). Denne ensartede impedans er identisk ved alle længder, og man kan
derfor anvende 2 forskellige længer til henholdsvis højre og venstre
højttaler uden problemer.Tja, jeg vil nu nok mene at jeg uanset hvad vil have mine speaker kabler er samme længde, samme ohmske modstand giver samme tab. Det kan godt være de siger deres kabel er tabsfrit - men jeg hørte nu en gang en eller anden snakke om at vi, desværre, ikke lever i en ideel verden, så derfor er INTET tabsfrit. Man kan minimere sine tab med bedre elektrisk lede evne men der vil altid være tab. Og jo længere kabler, jo mere tab. De unikke parametre for Dynaudio OCOS bliver opnået ved hjælp af et
specielt koaxialt kabeldesign med nøje specificeret konduktivitet i
isoleringen.Her vil jeg råbe vagt i gevær! Et coaxialt design betyder på godt dansk:  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coaxial_cable_cutaway.svg (for dem der ikke kan se billedet) Dvs. du har en inderleder, en skærm og en isolator. Hvis man kigger på de billeder af kablerne, så kan man godt betvivle den påstand? Og, det kan godt være det bare er mig, men jeg tror det er ganske ligegyldigt hvad du bruger af materiale i inderlederen, den har ingen indflydelse på kabelimpedansen, overhovedet, når vi taler under 20kHz - igen, ikke andet end en pulserende DC. Dynaudio OCOS ændrer eller fjerner ikke symptomerne af et mismatch
imellem højttaler og forstærker. I stedet fjerner det selve mismatchet.Hvis din forstærker har "symptomer på mismatch" så hjælper et kabel ikke, eller, jo, det kan det, hvis det de siger er korrekt. Hvis kablet er 8 ohm så fjerner det mismatch, for så får forstærkeren ikke lov til at levere den strøm som den er bygget til. Hvilket egentlig kan forårsage at forstærkeren laver forvrængning. Så alt i alt, ganske selvmodsigende. Og jeg kan ikke stresse dette nok!Vær kritiske, stil spørgsmål ved det sælgere som disse siger. Tænk jer om. De forærer jer ikke den hellige gral for 3000 kr. De lever af at i ikke laver research, at i ikke undersøger det der driver jeres største hobby, elektricitet. Læs, lyt, se leg og LÆR. Stol ikke kun på jeres ører, stol på jeres fornuft og viden. Og lige som note: ...kan almindelige højttalerkabler have en impedans på helt op til 8000 ohm ved 10 HzHvis dit kabel har 8000ohm ved 10Hz, så vil du afsætte 1/1000 del af den effekt din forstærker sender ud - i din højtaler, resten vil afsættes som varme i kablet. mmmh... Varme kabler, dem skal man passe på, de kunne jo starte en brand? Jeg betvivler ikke effekten af de forskellige typer kablers effekt på lyden, alt i elektronernes vej fra kraftværket til de bliver omdannet til lydbølger der på lækker vis gerne skulle nå dine øregange. Dette post er ikke på nogen måde ment som en sviner til folk der tror på kablernes hemmelige egenskaber. Men en post der handler om at man skal være kritisk, og ved en artikel som denne - der er det ekstra vigtigt at være på vagt overfor fancy betegnelser og udtryk. Bare fordi at man kan en masse fine udtryk så er man altså ikke nødvendigvis den genopstandene messias. Vær kritisk og tænk dig om - så tager sælgerne dig ikke så hårdt i røven, som de måske kunne. God weekend til jer alle Henrik
__________________ Drømme uden indsats medfører bare skuffelse
Indsats uden drømme er bare udmattende.
Det er kombinationen af drømme og indsats der skaber resultater og udvikling.
|
Til top |
|
|
3DX Branchemedlem

Lukket efter ønske fra bruger
Bruger siden: 02 September 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1930
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 20:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jakobsen skrev:
hvad med bare at prøve at give kablerne et lyt... før de sables ned............
I må kede jer drenge ... men det skal I da faktisk have lov til  |
|
|
det er vel tilladt at forholde sig kritisk til noget... uden at ha hørt det. specielt hvis man syntes det "lyder" sært det de skriver. __________________ Der findes 2 slags menesker, og jeg er ikke en af dem...
|
Til top |
|
|
3DX Branchemedlem

Lukket efter ønske fra bruger
Bruger siden: 02 September 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1930
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 20:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Old_school skrev:
wrong skrev:
Jeg har et pt et sæt occos kabler(ja, af den nye slags) og jeg må sige at det er klart det mest neutrale kabel jeg har hørt.
Jeg har både haft Tara Labs The One, MIT MAgnum S1, Store Kimber kabler(kan ikke huske den exacte model. Fælles for alle kabler har været at de har sat deres helt personlige præg på lyden.
Det jeg har oplevet med occos er(og det lyder åndsvagt, men) det lyder ikke af noget. Og det er det, jeg forbinder med et neutralt kabel, hvilket gør at det er de andre komponenter i kæden, der sætter deres præg på lyden.
Jeg har ingen teknisk indsigt i kabler, men bare brugt mine øre til at vurdere oplevelsen med.
Jeg gider heller ikke ud i nogen lang religionskrig omkring kabler. Jeg har min mening og den vil jeg have lov at beholde
MVH WRONG
|
|
|
Er det den med 1, 2 eller 3 stk. ledere du har?
Jeg har ldt svært ved at forstå hvorfor lydkvaliteten skulle blive bedre ved at købe 2 eller 3 stk. ledere, når de nu hævder, at længden af kablet ikke har betydning for kvaliteten. Det må vel være sådan, at 1 m 1 leder svarer til 2 m 2 ledere rent modstandsmæssigt eller hvordan?? |
|
|
det med 3 leder har vel bare 3 x 0 ohm's modstand  __________________ Der findes 2 slags menesker, og jeg er ikke en af dem...
|
Til top |
|
|
sd2100 Forum Bruger


Bruger siden: 21 November 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 363
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 21:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
FlexQ skrev:
Hey folkens
Jeg fik af vide af en kammerat at denne artikel var skrevet, og at diskussionen gik højt her i tråden.
Men jeg må indrømme at jeg er skuffet, jeg er skuffet over jer - i tager den slags her som rotter imødekommer et åbent spise kammer.
Hvorfor stiller ingen spørgsmål?
Det lyder meget fint det de skriver, nogle flotte ord og vendinger, men det er ikke andet end varm luft.
I burde skamme jer, seriøst!
I har en hobby, i ofrer alt for, børn, bil hus og have kommer i anden række. Og i bruger ikke 5 minutter på at lære lidt om teorierne bag, INGEN anden interesse gruppe der er genstand for så meget voodoo.
Men nok om jer, det er jo artiklen det hele handler om.
Ikke Dynaudio OCOS. Dynaudio OCOS er det første og eneste højttalerkabel med en lav karakteristisk impedans.
Det vil jeg nok mene er en sandhed med modifikationer, jeg tror ikke de har målt på alle højtalerkabler både hjemmelavet og fabrikeret. Man kunne da få på fornemmelsen de prøver at binde mig noget på ærmet.
Faktisk tæt på en typisk højtalerimpedans (8 ohm).
Er det virkelig noget vi ønsker? Jeg gør bestemt ikke, hvis min højtaler er 8ohm - lad os nu bare for eksemplets skyld sige at den er 8ohm over hele frekvens spektret. Så sidder vi med en spændingsdeler. Hvilket egentlig betyder at hvis vi ud af forstærkeren sender 100W ud, så afsætter vi 50% i kablet, og resten i højtaleren. Jeg ved ikke med jer, men jeg kan godt lide når al den energi min forstærker sprøjter ud i kablerne kommer ganske uhindrede ind i mine højtalere. hvilket de ikke gør med en "karakteristisk impedans på 8 Ohm". Man kan så diskutere om den karakteristiske impedans nu også kan transformeres direkte om i ohmsk modstand, men da AF området (1Hz til 20kHz) ikke er andet end pulserende DC, så antager vi det.
Hvis nogen betvivler det kan jeg godt uddybe, men finder det ikke rigtig nødvendigt.
Betvivl mig, stil spørgsmål - og gør det samme om disse "wunderkabler".
Det er også det eneste højttalerkabel med en 100% ensartet impedans igennem hele det hørbare område
Igen, hvordan kan de være så skråsikre? Jeg er ganske overbevist om at man finder mange kabler med den udemærkede egenskab :).
Denne ensartede impedans er identisk ved alle længder, og man kan derfor anvende 2 forskellige længer til henholdsvis højre og venstre højttaler uden problemer.
Tja, jeg vil nu nok mene at jeg uanset hvad vil have mine speaker kabler er samme længde, samme ohmske modstand giver samme tab. Det kan godt være de siger deres kabel er tabsfrit - men jeg hørte nu en gang en eller anden snakke om at vi, desværre, ikke lever i en ideel verden, så derfor er INTET tabsfrit. Man kan minimere sine tab med bedre elektrisk lede evne men der vil altid være tab. Og jo længere kabler, jo mere tab.
De unikke parametre for Dynaudio OCOS bliver opnået ved hjælp af et specielt koaxialt kabeldesign med nøje specificeret konduktivitet i isoleringen.
Her vil jeg råbe vagt i gevær! Et coaxialt design betyder på godt dansk:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coaxial_cable_cutaway.svg (for dem der ikke kan se billedet)
Dvs. du har en inderleder, en skærm og en isolator. Hvis man kigger på de billeder af kablerne, så kan man godt betvivle den påstand? Og, det kan godt være det bare er mig, men jeg tror det er ganske ligegyldigt hvad du bruger af materiale i inderlederen, den har ingen indflydelse på kabelimpedansen, overhovedet, når vi taler under 20kHz - igen, ikke andet end en pulserende DC.
Dynaudio OCOS ændrer eller fjerner ikke symptomerne af et mismatch imellem højttaler og forstærker. I stedet fjerner det selve mismatchet.
Hvis din forstærker har "symptomer på mismatch" så hjælper et kabel ikke, eller, jo, det kan det, hvis det de siger er korrekt. Hvis kablet er 8 ohm så fjerner det mismatch, for så får forstærkeren ikke lov til at levere den strøm som den er bygget til. Hvilket egentlig kan forårsage at forstærkeren laver forvrængning. Så alt i alt, ganske selvmodsigende.
Og jeg kan ikke stresse dette nok!
Vær kritiske, stil spørgsmål ved det sælgere som disse siger.
Tænk jer om. De forærer jer ikke den hellige gral for 3000 kr.
De lever af at i ikke laver research, at i ikke undersøger det der driver jeres største hobby, elektricitet. Læs, lyt, se leg og LÆR. Stol ikke kun på jeres ører, stol på jeres fornuft og viden.
Og lige som note:
...kan almindelige højttalerkabler have en impedans på helt op til 8000 ohm ved 10 Hz
Hvis dit kabel har 8000ohm ved 10Hz, så vil du afsætte 1/1000 del af den effekt din forstærker sender ud - i din højtaler, resten vil afsættes som varme i kablet.
mmmh...
Varme kabler, dem skal man passe på, de kunne jo starte en brand?
Jeg betvivler ikke effekten af de forskellige typer kablers effekt på lyden, alt i elektronernes vej fra kraftværket til de bliver omdannet til lydbølger der på lækker vis gerne skulle nå dine øregange. Dette post er ikke på nogen måde ment som en sviner til folk der tror på kablernes hemmelige egenskaber. Men en post der handler om at man skal være kritisk, og ved en artikel som denne - der er det ekstra vigtigt at være på vagt overfor fancy betegnelser og udtryk.
Bare fordi at man kan en masse fine udtryk så er man altså ikke nødvendigvis den genopstandene messias.
Vær kritisk og tænk dig om - så tager sælgerne dig ikke så hårdt i røven, som de måske kunne.
God weekend til jer alle
Henrik
|
|
|
Skønne spildte kræfter. Din viden og kritiske sans har INGEN plads eller relevans i en tråd om kabler. Det handler og drejer sig om tro og den kan ikke diskuteres. Desuden vil et standard reply til dine kristiske spørgsmål være:
Har du lyttet til dem..... hvis ikke så er din mening LIGEGYLDIG (lige meget hvor ret du end har). Sådan er det desværre bare . Find et sted, hvor kritisk sans mht. kabler giver mening. Det er IKKE her!!!!! __________________ Ofte er godt nok mere end rigeligt!
|
Til top |
|
|
megholm Udelukket fra forum

Bruger siden: 27 Januar 2009 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 517
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 21:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
FLexQ, jeg håber lidt det er for sjov at du skriver så tilsyneladende nedladende om de bruger som har formastet sig til at udtrykke entusiasme og
optimisme omkring et nyt produkt? Hvis ikke netop denne umiddelbare nysgerrighed og glæde ved både nyt grej og ny musik skal være selve
kernen i denne hobby, hvad skal så? Skepsis og kritik overfor ting man endnu ikke har gjort sig den lille ulejlighed at høre i funktion?
Det virker ærligt talt som om man forventer at ligepræcis hifi-producenter udelukkende skal reklamere ved at omdele tekniske specifikationer
ved siden af manden med "Vågn Op" nede i gågaden, for alt andet er bare salgsgas og reklamesnak. Ja, gu er det da reklamesnak, ligesom man
heller ikke kan barbere hele ansigtet med et enkelt Gilette-hiv eller gøre hele køkkenet rent med et enkelt pust med ajax'en.
Endeligt må man sige at "Bare fordi at man kan en masse fine udtryk så er man altså ikke nødvendigvis den genopstandene messias" gælder for
både producenter og brugere.
__________________ You aint nobody without a naim!
|
Til top |
|
|
Bastian Forum Bruger


Bruger siden: 02 Maj 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 270
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 21:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
sd2100 skrev:
FlexQ skrev:
Hey folkens
Jeg fik af vide af en kammerat at denne artikel var skrevet, og at diskussionen gik højt her i tråden.
Men jeg må indrømme at jeg er skuffet, jeg er skuffet over jer - i tager den slags her som rotter imødekommer et åbent spise kammer.
Hvorfor stiller ingen spørgsmål?
Det lyder meget fint det de skriver, nogle flotte ord og vendinger, men det er ikke andet end varm luft.
I burde skamme jer, seriøst!
I har en hobby, i ofrer alt for, børn, bil hus og have kommer i anden række. Og i bruger ikke 5 minutter på at lære lidt om teorierne bag, INGEN anden interesse gruppe der er genstand for så meget voodoo.
Men nok om jer, det er jo artiklen det hele handler om.
Ikke Dynaudio OCOS. Dynaudio OCOS er det første og eneste højttalerkabel med en lav karakteristisk impedans.
Det vil jeg nok mene er en sandhed med modifikationer, jeg tror ikke de har målt på alle højtalerkabler både hjemmelavet og fabrikeret. Man kunne da få på fornemmelsen de prøver at binde mig noget på ærmet.
Faktisk tæt på en typisk højtalerimpedans (8 ohm).
Er det virkelig noget vi ønsker? Jeg gør bestemt ikke, hvis min højtaler er 8ohm - lad os nu bare for eksemplets skyld sige at den er 8ohm over hele frekvens spektret. Så sidder vi med en spændingsdeler. Hvilket egentlig betyder at hvis vi ud af forstærkeren sender 100W ud, så afsætter vi 50% i kablet, og resten i højtaleren. Jeg ved ikke med jer, men jeg kan godt lide når al den energi min forstærker sprøjter ud i kablerne kommer ganske uhindrede ind i mine højtalere. hvilket de ikke gør med en "karakteristisk impedans på 8 Ohm". Man kan så diskutere om den karakteristiske impedans nu også kan transformeres direkte om i ohmsk modstand, men da AF området (1Hz til 20kHz) ikke er andet end pulserende DC, så antager vi det.
Hvis nogen betvivler det kan jeg godt uddybe, men finder det ikke rigtig nødvendigt.
Betvivl mig, stil spørgsmål - og gør det samme om disse "wunderkabler".
Det er også det eneste højttalerkabel med en 100% ensartet impedans igennem hele det hørbare område
Igen, hvordan kan de være så skråsikre? Jeg er ganske overbevist om at man finder mange kabler med den udemærkede egenskab :).
Denne ensartede impedans er identisk ved alle længder, og man kan derfor anvende 2 forskellige længer til henholdsvis højre og venstre højttaler uden problemer.
Tja, jeg vil nu nok mene at jeg uanset hvad vil have mine speaker kabler er samme længde, samme ohmske modstand giver samme tab. Det kan godt være de siger deres kabel er tabsfrit - men jeg hørte nu en gang en eller anden snakke om at vi, desværre, ikke lever i en ideel verden, så derfor er INTET tabsfrit. Man kan minimere sine tab med bedre elektrisk lede evne men der vil altid være tab. Og jo længere kabler, jo mere tab.
De unikke parametre for Dynaudio OCOS bliver opnået ved hjælp af et specielt koaxialt kabeldesign med nøje specificeret konduktivitet i isoleringen.
Her vil jeg råbe vagt i gevær! Et coaxialt design betyder på godt dansk:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coaxial_cable_cutaway.svg (for dem der ikke kan se billedet)
Dvs. du har en inderleder, en skærm og en isolator. Hvis man kigger på de billeder af kablerne, så kan man godt betvivle den påstand? Og, det kan godt være det bare er mig, men jeg tror det er ganske ligegyldigt hvad du bruger af materiale i inderlederen, den har ingen indflydelse på kabelimpedansen, overhovedet, når vi taler under 20kHz - igen, ikke andet end en pulserende DC.
Dynaudio OCOS ændrer eller fjerner ikke symptomerne af et mismatch imellem højttaler og forstærker. I stedet fjerner det selve mismatchet.
Hvis din forstærker har "symptomer på mismatch" så hjælper et kabel ikke, eller, jo, det kan det, hvis det de siger er korrekt. Hvis kablet er 8 ohm så fjerner det mismatch, for så får forstærkeren ikke lov til at levere den strøm som den er bygget til. Hvilket egentlig kan forårsage at forstærkeren laver forvrængning. Så alt i alt, ganske selvmodsigende.
Og jeg kan ikke stresse dette nok!
Vær kritiske, stil spørgsmål ved det sælgere som disse siger.
Tænk jer om. De forærer jer ikke den hellige gral for 3000 kr.
De lever af at i ikke laver research, at i ikke undersøger det der driver jeres største hobby, elektricitet. Læs, lyt, se leg og LÆR. Stol ikke kun på jeres ører, stol på jeres fornuft og viden.
Og lige som note:
...kan almindelige højttalerkabler have en impedans på helt op til 8000 ohm ved 10 Hz
Hvis dit kabel har 8000ohm ved 10Hz, så vil du afsætte 1/1000 del af den effekt din forstærker sender ud - i din højtaler, resten vil afsættes som varme i kablet.
mmmh...
Varme kabler, dem skal man passe på, de kunne jo starte en brand?
Jeg betvivler ikke effekten af de forskellige typer kablers effekt på lyden, alt i elektronernes vej fra kraftværket til de bliver omdannet til lydbølger der på lækker vis gerne skulle nå dine øregange. Dette post er ikke på nogen måde ment som en sviner til folk der tror på kablernes hemmelige egenskaber. Men en post der handler om at man skal være kritisk, og ved en artikel som denne - der er det ekstra vigtigt at være på vagt overfor fancy betegnelser og udtryk.
Bare fordi at man kan en masse fine udtryk så er man altså ikke nødvendigvis den genopstandene messias.
Vær kritisk og tænk dig om - så tager sælgerne dig ikke så hårdt i røven, som de måske kunne.
God weekend til jer alle
Henrik
|
|
|
Skønne spildte kræfter. Din viden og kritiske sans har INGEN plads eller relevans i en tråd om kabler. Det handler og drejer sig om tro og den kan ikke diskuteres. Desuden vil et standard reply til dine kristiske spørgsmål være:
Har du lyttet til dem..... hvis ikke så er din mening LIGEGYLDIG (lige meget hvor ret du end har). Sådan er det desværre bare . Find et sted, hvor kritisk sans mht. kabler giver mening. Det er IKKE her!!!!!
|
|
|
Med andre ord.... alt nyt er noget l**t? Jeg er helt enig med dig i at hifi-branchen er ligeså gennemsyret af reklame pladder som alle andre brancher. Men netop for vores hobby er ørerne vel det vigtigste og i sidste ende dem, der afgør sagerne eller hvad?
|
Til top |
|
|
Bryde Forum Bruger


Bruger siden: 06 April 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 395
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 21:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Da jeg arbejdede hos Dynaudio i midt-firserne , var OCOS kablet tilgængeligt - så nyt / nyhed ??
Mvh Peter .
|
Til top |
|
|
cfuttrup Forum Bruger

Bruger siden: 07 Februar 2010 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 100
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 22:06 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har hørt de der OCOS kabler - dog kun 1 ledning - men har læst på nettet (og kan sagtens forestille mig) at flere ledninger i parallel er bedre.
De lød meget "rene" i lyden. Der sker en "oprydning" ... nogle kan lide bulder og brag, disse kabler leverer det ikke, men derimod ro!
Artiklen er lidt "salgs-gas" - og sådan skal det nok være til dette marked. Hvis man søger (dybt) i f.eks. Google, så falder man til sidst over en neutral og videnskabelig artikel om disse kabler - og i samme søgning vil man finde omtaler af dette kabel, som er flere år gamle (også det med flere parallelle).
... Sådan set godt, at Dynaudio børste det gamle OCOS kabel af igen. Det kan godt bruges.
MOGAMI producerer et kabel, som minder om det - men alligevel ikke. OCOS kablet er så vidt jeg ved unikt.
Jeg læste ikke artiklen i detaljer, men I tilfælde af at det ikke står, så vil jeg gøre opmærksom på at det er et coax-kabel ... og at man har søgt en specifik impedans på 8 ohm. Det skulle give mindre refleksion tilbage i systemet ... lidt ligesom når du tilslutter et 75 ohm antennekabel til dit fjernsyn (disse 75 ohm er ikke modstanden målt med et ohm meter, men den specifikke modstand).
Mvh, Claus
|
Til top |
|
|
C.Bukowski Forum Bruger


Bruger siden: 19 Maj 2005 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 402
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 22:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det hedder den karakteristiske impedans og ikke specifikke
|
Til top |
|
|
C.Bukowski Forum Bruger


Bruger siden: 19 Maj 2005 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 402
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 22:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
FlexQ skrev:
Hey folkens
J Faktisk tæt på en typisk højtalerimpedans (8 ohm).
Er det virkelig noget vi ønsker? Jeg gør bestemt ikke, hvis min højtaler er 8ohm - lad os nu bare for eksemplets skyld sige at den er 8ohm over hele frekvens spektret. Så sidder vi med en spændingsdeler. Hvilket egentlig betyder at hvis vi ud af forstærkeren sender 100W ud, så afsætter vi 50% i kablet, og resten i højtaleren. Jeg ved ikke med jer, men jeg kan godt lide når al den energi min forstærker sprøjter ud i kablerne kommer ganske uhindrede ind i mine højtalere. hvilket de ikke gør med en "karakteristisk impedans på 8 Ohm". Man kan så diskutere om den karakteristiske impedans nu også kan transformeres direkte om i ohmsk modstand, men da AF området (1Hz til 20kHz) ikke er andet end pulserende DC, så antager vi det.
Hvis nogen betvivler det kan jeg godt uddybe, men finder det ikke rigtig nødvendigt.
|
|
|
Z = R + JLω eller Z = R +
1/J ωC
....Derfor ikke 50% "tab" i kablet
|
Til top |
|
|
nesdam Forum Bruger

Bruger siden: 11 Juni 2005 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 869
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 23:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har en 8 ohms højttaler overhovedet en karakteristisk impedans på 8 ohm?
|
Til top |
|
|
kappen Udelukket fra forum

Rabu Acoustics
Bruger siden: 29 Juli 2007 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1401
|
Sendt: 26 Februar 2010 kl. 23:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
FlexQ skrev:
Hey folkensJeg fik af vide af en kammerat at denne artikel var skrevet, og at diskussionen gik højt her i
tråden.Men jeg må indrømme at jeg er skuffet, jeg er skuffet over jer - i tager den slags her som rotter imødekommer et
åbent spise kammer.Hvorfor stiller ingen spørgsmål? Det lyder meget fint det de skriver, nogle flotte ord og vendinger, men
det er ikke andet end varm luft.I burde skamme jer, seriøst!I har en hobby, i ofrer alt for, børn, bil hus og have kommer i
anden række. Og i bruger ikke 5 minutter på at lære lidt om teorierne bag, INGEN anden interesse gruppe der er genstand
for så meget voodoo.Men nok om jer, det er jo artiklen det hele handler om. <span style="font-style: italic;"><span
style="font-weight: bold;">Ikke Dynaudio OCOS. Dynaudio OCOS er det første og eneste højttalerkabel med en lav
karakteristisk impedans.</span></span>Det vil jeg nok mene er en sandhed med modifikationer, jeg tror ikke de har målt
på alle højtalerkabler både hjemmelavet og fabrikeret. Man kunne da få på fornemmelsen de prøver at binde mig noget på
ærmet.<span style="font-style: italic; font-weight: bold;">Faktisk tæt på en typisk højtalerimpedans (8 ohm).</span><span
style="font-style: italic;"></span>Er det virkelig noget vi ønsker? Jeg gør bestemt ikke, hvis min højtaler er 8ohm - lad os
nu bare for eksemplets skyld sige at den er 8ohm over hele frekvens spektret. Så sidder vi med en spændingsdeler. Hvilket
egentlig betyder at hvis vi ud af forstærkeren sender 100W ud, så afsætter vi 50% i kablet, og resten i højtaleren.Jeg ved
ikke med jer, men jeg kan godt lide når al den energi min forstærker sprøjter ud i kablerne kommer ganske uhindrede ind i
mine højtalere. hvilket de ikke gør med en "karakteristisk impedans på 8 Ohm". Man kan så diskutere om den
karakteristiske impedans nu også kan transformeres direkte om i ohmsk modstand, men da AF området (1Hz til 20kHz) ikke
er andet end pulserende DC, så antager vi det.Hvis nogen betvivler det kan jeg godt uddybe, men finder det ikke rigtig
nødvendigt.Betvivl mig, stil spørgsmål - og gør det samme om disse "wunderkabler".<span style="font-style: italic; font-
weight: bold;">Det er også det eneste højttalerkabel med en 100% ensartet impedans igennem hele det hørbare
område</span>Igen, hvordan kan de være så skråsikre? Jeg er ganske overbevist om at man finder mange kabler med den
udemærkede egenskab :).<span style="font-weight: bold; font-style: italic;">Denne ensartede impedans er identisk ved alle
længder, og man kan
derfor anvende 2 forskellige længer til henholdsvis højre og venstre
højttaler uden problemer.</span>Tja, jeg vil nu nok mene at jeg uanset hvad vil have mine speaker kabler er samme
længde, samme ohmske modstand giver samme tab. Det kan godt være de siger deres kabel er tabsfrit - men jeg hørte nu
en gang en eller anden snakke om at vi, desværre, ikke lever i en ideel verden, så derfor er INTET tabsfrit. Man kan
minimere sine tab med bedre elektrisk lede evne men der vil altid være tab. Og jo længere kabler, jo mere tab.<span
style="font-weight: bold; font-style: italic;">De unikke parametre for Dynaudio OCOS bliver opnået ved hjælp af et
specielt koaxialt kabeldesign med nøje specificeret konduktivitet i
isoleringen.</span>Her vil jeg råbe vagt i gevær! Et coaxialt design betyder på godt dansk:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Co
axial_cable_cutaway.svg (for dem der ikke kan se billedet)Dvs. du har en inderleder, en skærm og en isolator. Hvis man
kigger på de billeder af kablerne, så kan man godt betvivle den påstand? Og, det kan godt være det bare er mig, men jeg
tror det er ganske ligegyldigt hvad du bruger af materiale i inderlederen, den har ingen indflydelse på kabelimpedansen,
overhovedet, når vi taler under 20kHz - igen, ikke andet end en pulserende DC.<span style="font-weight: bold; font-style:
italic;">Dynaudio OCOS ændrer eller fjerner ikke symptomerne af et mismatch
imellem højttaler og forstærker. I stedet fjerner det selve mismatchet.</span>Hvis din forstærker har "symptomer på
mismatch" så hjælper et kabel ikke, eller, jo, det kan det, hvis det de siger er korrekt. Hvis kablet er 8 ohm så fjerner det
mismatch, for så får forstærkeren ikke lov til at levere den strøm som den er bygget til. Hvilket egentlig kan forårsage at
forstærkeren laver forvrængning. Så alt i alt, ganske selvmodsigende.<span style="text-decoration: underline; font-weight:
bold; font-style: italic;">Og jeg kan ikke stresse dette nok!</span>Vær kritiske, stil spørgsmål ved det sælgere som disse
siger. Tænk jer om. De forærer jer ikke den hellige gral for 3000 kr. De lever af at i ikke laver research, at i ikke
undersøger det der driver jeres største hobby, elektricitet. Læs, lyt, se leg og LÆR. Stol ikke kun på jeres ører, stol på jeres
fornuft og viden.Og lige som note:<span style="font-weight: bold; font-style: italic;">...kan almindelige højttalerkabler have
en impedans på helt op til 8000 ohm ved 10 Hz</span>Hvis dit kabel har 8000ohm ved 10Hz, så vil du afsætte 1/1000 del af
den effekt din forstærker sender ud - i din højtaler, resten vil afsættes som varme i kablet. mmmh...Varme kabler, dem skal
man passe på, de kunne jo starte en brand?Jeg betvivler ikke effekten af de forskellige typer kablers effekt på lyden, alt i
elektronernes vej fra kraftværket til de bliver omdannet til lydbølger der på lækker vis gerne skulle nå dine øregange.Dette
post er ikke på nogen måde ment som en sviner til folk der tror på kablernes hemmelige egenskaber. Men en post der
handler om at man skal være kritisk, og ved en artikel som denne - der er det ekstra vigtigt at være på vagt overfor fancy
betegnelser og udtryk. Bare fordi at man kan en masse fine udtryk så er man altså ikke nødvendigvis den genopstandene
messias. Vær kritisk og tænk dig om - så tager sælgerne dig ikke så hårdt i røven, som de måske kunne.God weekend til jer
alle Henrik
|
|
|
DeT er altså ikke kun ohms lov som gælder, når vi taler om kabelimpedanser. Normalt består en impedans af en reel del og
en imaginær del som du jo nok ved og størrelsen af impedanser er altså "længden" af den reelle + imaginære del (pyt:
sqr(R^2+(X*j)^2)).
Der kan dog opstå stående bølger og refleksioner i kabler og her er det kablets dimensioner som bestemmer impedansen for
disse, ligesom et antenne kabel har en impedans på 75ohm ligemeget hvor langt eller kort det er, impedansen er nemlig
bestemt af bla. inder- og yderlederens dimensioner, derfor er det også vigtigt at man bruger stik og termineringer med
samme impedans, det duer altså ikke bare at lodde et tilfældigt stik på.
Jeg vil dog alligevel give dig fuldstændig ret i din konklusion.
|
Til top |
|
|
NickyD Forum Bruger


Bruger siden: 04 Februar 2004 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 345
|
Sendt: 27 Februar 2010 kl. 00:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Man må da gå ud fra at der er forskel i lyden på de tre kabler, ellers er der da ingen grund til at lave 3 forskellige
Så har de jo en eller anden form for egenlyd __________________ Jeg har det ik' så godt i dag, jeg har HiFi feber...
|
Til top |
|
|
Heldig Forum Bruger

Bruger siden: 26 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 28
|
Sendt: 27 Februar 2010 kl. 00:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hold op en gang "bla. bla." fra div. forum medlemmer der ikke har hørt kablet.
Jeg syntes at der er spændene at Dynaudio skaber et kabel uden egen lyd (forsøger at fjerne kables indflydelse på lyden).
Alle ved (bør vide)at et højtaler kabel er en komponent "i" højtaleren, som højtaler fabrikanten ikke kan styre. Og os som (jeg gør hvertfald) bifalder idén med at en højtaler (og faktisk allekomponenter) ikke bør have en egenlyd/farvning af lyden, ja så syntes jeg at det er meget naturligt at Dynaudio udvider med nogle højtaler kabler som er skabt for at leve op til det!
Jeg vil hvertfald gerne høre dem, jeg syntes idéen er god.
Filosofien bag Dynaudio's udvikling er "AUTHENTIC FIDELITY" <- hvilket jo må bedre end at skabe HiFi (High fidelity) 
Hold fast Danmark må være en sur røv land at lave nogle af verdens bedste højtaler i, når et fedt til tag bliver taget sådan i mod.
Nå men jeg må heller få hørt de kabler 
|
Til top |
|
|
Heldig Forum Bruger

Bruger siden: 26 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 28
|
Sendt: 27 Februar 2010 kl. 01:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Og er det ikke noget du drømmer om?
|
Til top |
|
|
|
|
|
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum
|
|
|
|
|
|
|
|
Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|