Tilbage til HIFI4ALL.DK 12. juni 2026 | 21:18   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
HTPC
 HIFI4ALL Forum : HTPC
Emne Emne: Tuning af kanaler.. (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
paqi
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 16 Januar 2004
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 617
Sendt: 18 Oktober 2005 kl. 23:06 | IP-adresse registreret  

Ja så er guiden blevet installeret. Den virker jo helt fint hos mig til trods for at det vist ikke går helt så godt hos alle.

MEN for 10 dage siden fik vi Kanal 5 og CNN i mellempakken. Dem kunne jeg jo vælge i programguiden men når jeg kigger efter kanalen så får jeg kun sne på dem begge. Jeg prøvede så at bruge de frekvenskoder og her får jeg kanalerne men så får jeg ingen kanaldata??

Nå men jeg prøvede så at tune igen og ville ikke bruge guiden. MCE søger efter kanaler og nu får jeg kun 9 kanaler ud af de 19 jeg normalt har?? Selv efter en søgning mere sker der ikke mere. HVORFOR NU DET??? Jeg var nød til at lave en systemrestore for at komme tilbage til det antal kanaler jeg havde først.

Er det mig der gør noget galt eller er den bare helt galt med MCE??

Kan jeg på nogen måde kombinere den manuelle tilføjelse af kanaler med programdataene??

Jeppe

Til top Vis paqi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af paqi
 
keyser soze
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 12 Februar 2004
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 53
Sendt: 19 Oktober 2005 kl. 09:37 | IP-adresse registreret  

Jeg har også mellempakken og har oplevet nøjagtig det samme.

Årsagen var, at jeg i guiden valgte TDC Århus Amt (for mit vedkommende...) og fik så også de kanaler frem jeg kan tage via mellempakken, men der var som du nævner sne på f.eks. kanal 5 og også NRK1 (som vist også kom med i mellempakken). Hvis jeg i stedet valgte Unmapped Analogue Cable (og havde også valget mellem Telia Stofa Århus og Unmapped Digital Cable) i guiden fik jeg stadig de kanaler jeg kan tage og har ikke sne på nogen af dem længere.

Det eneste sted jeg oplevede at finde færre kanaler var, da jeg valgte Antenna i stedet for Cable i tv-kalibreringen.

Til top Vis keyser soze's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af keyser soze
 
paqi
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 16 Januar 2004
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 617
Sendt: 19 Oktober 2005 kl. 10:58 | IP-adresse registreret  

Det lyder meget underligt... Kan ikke helt forstå at MS ikke har checket for den slags inden den blev frigivet...
Til top Vis paqi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af paqi
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes