| Forfatter |
|
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 28 Februar 2009 kl. 20:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja, emnet omhandler jo egentlig både forstærker og højtalere, men da det er lyden fra højtalerne som er problemet vil jeg poste under højtaler forum.
Mit hifi setup spiller godt i bassen og mellemtone området. Men lider under spidse S lyde ved vokalerne når jeg skruer op til et dynamisk lytte niveau. Det er ikke fordi jeg spiller sindssygt højt. Volumeknappen går til 10 og jeg hører på 2 ½. Under det niveau lyder det rent og vokalen er uden S lyde, men så mangler der dynamik, musikken er bare lige ud af landevejen. Så min teori er at forstærken mangler overskud til at drive højtalerne, altså at forringelsen af lyden kommer pga. for meget modstand fra 6 ohms højtalerne. Så jeg tænke at hvis jeg nu satte en 100 w forstærker til et par 4 ohm højtalere, så ville der være overskud nok til at spille på det lyd niveau som jeg ønsker uden at lyden blev forringet. Har jeg ret i min teori eller hvad? Man kan altid diskutere forstærkere, højtalere m.m. Disse har selvfølgelig osse deres specielle lyddesign. Men vil til en start godt høre om jeg har ret i min teori sådan overordnet set
|
| Til top |
|
| |
Jesper Juul Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 3139
|
| Sendt: 28 Februar 2009 kl. 21:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvordan er dit lytterum indrettet?
__________________ Jesper Juul
|
| Til top |
|
| |
bittermand Forum Bruger


Bruger siden: 17 Maj 2008 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1294
|
| Sendt: 28 Februar 2009 kl. 22:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kuren mod skarpe S-lyde: rørforstærker!
|
| Til top |
|
| |
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 11:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jesper Juul skrev:
| Hvordan er dit lytterum indrettet? |
|
|
Højt. på standerede med dæmpepuder mellem højt./stander, spikes på standere. Sub på 50 m.m. MDF væghylde 15 cm over gulv (p.g.a underboen) Højt. 2 m. fra hinanden 15 cm fra væggen vinkelt mod fars lænestol . Når jeg lukker døren ind til spisestuen og gangen, så skal de spille et rum på 22m2 op. Vi fik for nylig udskiftet gardiner med træpersienner, det ændrede nu ikke på lyden, så jeg tror problemet ligger i forstærker og højtalerkombinationen. Jeg opgraderede CD afspilleren med en Musical Fidelity X-DAC V.8 for nylig, hvilket nok også gør at højtalerne og forstærkeren kommer til kort: DA konverten har mere i sig end Atoll'en og RS 1'erne kan leve op til (diskanten blev osse endnu mere skarp efter det), så jeg vil ud og ha' ny forstærker og højt. til efteråret, dog ikke en rørbamse, er mest til transistor lyden. (uden at fornærme nogen, smag og behag er jo forskellig)
|
| Til top |
|
| |
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 11:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej !
Med chance for at blive slagtet !! Hvis du er villig til at ofre en smule opløsning og rumfornemmelse, så smid et par strømper hen over diskanten, det gjorde jeg i mit tidligere setup og det dræbte de skarpe s-lyde. Musikglæden blev noget større efter dette lille tweak, der er ikke noget værre end unaturlige hårde s-lyde. Der kan eksperimenteres med forskellige slags strømper (ja det lyder måske mærkeligt, men det virker).
Held og lykke
|
| Til top |
|
| |
winter Forum Bruger


Bruger siden: 02 September 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1611
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 11:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Prov med noget Kimber 8TC hojt kabel! Evt osse noget Kimber signal kabel.Det virker her!
|
| Til top |
|
| |
HIFI IS FUN Forum Bruger


Bruger siden: 30 November 2004 Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline Indlæg: 355
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 12:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
har læst om dit problem.
og bittermand har ret,køb en rørforstærker,de giver et mere venlæigt lydbilled og gør at du kan spille højt med afslappet og ørevenlig lyd.
har selv haft samme problem.
men husk at låne det med hjem og lyt på det..
mvh kenn
|
| Til top |
|
| |
Rune|WildChild Forum Bruger


Bruger siden: 05 September 2004 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 937
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 12:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm, må sige at Monitor Audio RS1 absolut ikke er skinger i diskanten, det er ihvertfald ikke mit indtryk.. Har du prøvet med andre kabler eller kilde? Kender til både atoll og MA og synes ingen af dem nogensinde har givet sig til udtryk ved skarpe S-lyde..
__________________ Dynaudio Focus 140, Bladelius Tyr MKII, Rega Apollo, Xindak SC0.1
Mit setup
|
| Til top |
|
| |
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 12:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Af kabler er det Audioquest Type-8 højtalerkabler og Audioquest King Cobra signalkabler. Købt for ca. 10 mdr. siden, da lød det bedre end nu, så måske sku jeg prøve at afisolere nye ender og få dem loddet og forsegle dem som jeg var inde på i en anden tråd http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=72507&K W=Svend88 Måske er det en start. Derfor vil jeg nu gerne opgradere senere, men roden til problemet skal jo løses nu.
Rørforstærker... jeg ved sgu ikke... er det ikke noget med at de vejer meget, skal ha' skiftet rør ind i mellem? Jeg er musik elsker, men ikke teknisk kyndig med elektronik . Det med lodning er sådan set en elektrikker som min kammerat kender som vil hjælpe mig med det, hvis jeg kom med en guide til ham, så et er teori noget andet er praksis.
|
| Til top |
|
| |
JitH Forum Bruger

Bruger siden: 27 Januar 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 258
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 12:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
De kabler i snakker om, som skulle eliminere "S" lyde .. kan i ikke linke til nogle shops som sælger dem ?  __________________ Advanced acoustics max-450
B&W DM309
|
| Til top |
|
| |
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 13:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=70324&K W=r%F8r&PN=0&TPN=2
Var lige inde og kigge på en "rør tråd" Det lyder godt nok langhåret med sådan en rørbamse
Tænkte lidt på Bladelius Tyr og så måske DLS M 60 el. Dynaudio DM2/8 standerhøjt. Altså højt. og amp. for ca 27 kilo. Nogen alternativer i samme prisleje? Ved ikke om j får noget ud af andre kabler? De er da rimeligt gode til at transportere detaljeret og fyldig lyd ud af anlægget, problemet er som sagt mest at diskanten er noget skarp på toppen.
|
| Til top |
|
| |
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 13:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Angående DLS M60, skal du også ved denne højtaler være forsigtig med hvad du parre den med af udstyr. Den er meget afslørende i det øvre register og vil derfor være et godt match, til en forstærker, som måske afrunder tingene en smule. Ellers en super god højtaler, som vel nærmest er svær at finde bedre i prisklassen. jeg er meget glad for mine 
Hvis du springer ud i at prøve rør, skal der også lyttes intenst, da mange af de nyere konstruktioner ikke nødvendigvis dækker over de skarpe s - lyde. Hvad angår Bladius tyr, er denne forstærker meget afslørende og nok ikke den vej jeg ville gå, hvis du er mere til en varm og lidt tilbagelænet lyd.
Jeg ville nok også kigge i retning af respons højtallere eller vienna acoustic. de har begge en dejlig naturlig lyd.
|
| Til top |
|
| |
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 13:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Gik faktisk og tænkte lidt over hvordan jeg kan beskrive den lyd jeg søger. Det er faktisk det lydbillede som jeg får gennem mine Grado RS1 og Creek obh 21: Tilbagelænet, fuld af detalje rigdom uden at være overanalysernde, dynamisk uden at være anmasende når musikken "går op" i intensitet. Nogen som kan nikke genkendende til det på jeres musik setup?
|
| Til top |
|
| |
beta Forum Bruger


Bruger siden: 26 Maj 2003 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 472
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 14:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis du vil have højtelere uden skarpe S-lyde, kan jeg kun anbefale Spendor. Jeg tror ikke de bruger ScanSpeak 2010 diskanten i så mange modeller mere, udover Classic serien, men det er en fremragende diskant højtaler. Jeg havde et sæt Vienna BCG og de havde en ulidelig skarp diskant. Jeg prøvede med flere setup's, kabler m.m., men lige lidt hjalp det.
Ligger problemet i højtalerne, er der meget lidt man kan gøre. Ligger det i signal kæden, skal der måske udskiftning til. Man kan måske rette lidt op på det med kabler og diverse andre tweaks, men det er i småtings afdelingen der er noget at hente.
Prøv at isolere problemet, så er du nået et langt stykke af vejen.
Med venlig hilsen
|
| Til top |
|
| |
Bevensee Forum Bruger

Bruger siden: 08 Marts 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 334
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 14:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Svend 88 (og Beta)
Jeg kan slet ikke genkende at mine Veinna Beethoven Baby Grand skulle have aggressiv diskant (det er den samme enhed som i BGC'erne). Men det viser blot hvor vigtigt synnergi er i det her spil. Men, Svend88, jeg vil give Beta ret i at Spendoren er en strålende højtaler. besluttede mig for Vienna, da Spendor s8 havde en lidt for pågående mellemtone/presens i min stue. og jeg synes at Viennaerne havde mere udstrakt top og bund. Jeg forestiller mig at Spendoren er mere afbalanceret i Betas lytterum.
Derfor er mit råd til Svend88 at låne nogle forskellige højtalere med hjem, for at finde ud af om problemet "følger med" rundt på de forskellige højtalere. Hvis det gør dét ligger problemet formodentlig i enten lytterum eller forstærker. Et billigt trick er at montere æggebagger på væggen overfor højtalerne, og på sidevæggene. Hvis det virker er problemet i dit lytterum. Vadrørende forstærkere, er jeg meget glad for mit Vincent Pre/power sæt. De er hybrider med rør i indgangen og transistorer i udgangen. Det fungerer for mig med min smag i min stue. jeg tror det er en god ide for dig at forsøge at isolere problemet før du kaster penge efter nyt udstyr. Og som andre har skrevet: Lån med hjem før køb!!! Jeg har gentagne gange oplevet at, specielt højtalere, har lydt på en måde i butikken for så have en fuldstændig anderledes klangbalance hjemme. Og det gælder både i bas og diskant. Hvis for eksempel basrefleksportens resonans falder sammen med en fundamental resonans i dit lytterum bliver resultatet en ganske ulidelig "klump" af bas, hvor et smalt frekvensområde totalt dominerer at andet!
Held og lykke
|
| Til top |
|
| |
PHN2 Forum Bruger


Bruger siden: 02 April 2003 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 1374
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 15:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Du kunne også prøve duelundtricket; hæng et stykke toiletpapir hen over diskantdomen og de om det hjælper. Så er du tættere på at finde problemet...
mvh. Per.
|
| Til top |
|
| |
l´Blundt Udelukket fra forum


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 905
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 15:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har du prøvet at vinkle højttalerne lidt mindre mod fars lænestol? Måske det hjælper. Kører du mon højttalerkablerne igennem subén? I så fald kan det jo være dens delefilter der gør det. I sidste ende kan det jo også have noget at gøre med den musik du hører. Hvis det er meget kommercielt(næsten synonymt med dårligt produceret) musik kan det også have noget med det at gøre.
Mvh. l´Blundt
|
| Til top |
|
| |
gasolin Forum Bruger

Bruger siden: 08 Januar 2009 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 2683
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 16:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Prøv at invitere venner og bekendte over til pizza og bajere (eller hvad i nu kan li ) og så bed dem om at tage noget af deres hifi udstyr med og så skifte en ting af gangen f.eks kun forstærkeren og så lyt og bagefter så brug din forstærker igen og så måske skifte til en anden cd afspiller indtil du hørere en forbedreing af lyden !
Men du skal aldrig skrue så højt op at det lyder ubehaligt og hvis du ikke kan spille højt nok skal du enten have andre højtaler og,eller forstærker. Det altid en godt ting med en krafftig forstærker du skal bare ikke skrue så højt op at det lyder ubehalig,der opstår forvrængning.
Glem alt om ohm gode forstærker kan nemt klare 4 ohm
Mine alm dali højtaler er også lidt påtrængende i diskanten når jeg spiller højt men det kan nemt skyldes selv diskanten, men godt optaget musik lyder dog godt selv ved høje lydtryk ca 100-106db.
|
| Til top |
|
| |
MathiasLarsen Forum Bruger


Bruger siden: 17 Maj 2007 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 586
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 16:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Et tykt tæppe på gulvet hjalp her :)
|
| Til top |
|
| |
Svend88 Lukket konto

Lukket efter eget ønske
Bruger siden: 14 December 2008 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 491
|
| Sendt: 01 Marts 2009 kl. 16:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for alle de gode råd. Ang musik er jeg mest til jazz /fusion med nogle afstikkere til alternative country og en lille smule pop. De fleste af optagelserne på den slags CD'er er i top og de CD'er hvor musikken er god men indspilningen skod, dem hører jeg på mine Grado, som gengiver skodlyden mere nådigt. Jeg vil gå og undersøge markedet de næste måneder mens jeg sparer lidt penge op. Synes både rørforstærker og rørhybrid lyder interssant(der er både rørhybrid samt transistor i min D/A konvertor) og har osse noget at gå efter nu inden for højtalere. Min sub kører på preout. Da jeg købte nye kabler lod jeg mig overtale til at biwire dem, måske sku' jeg singlewire dem igen og jeg få loddet og forseglet stikkene på mine højt. kabler, så er den del da lukket for evt. mislyd pga. iltet kobber. Smider et lige spørgsmål ang jumper kabler under tweaks
http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=72554&P N=1&TPN=1
|
| Til top |
|
| |