Forfatter |
|
DIY-Zzz Forum Bruger

Bruger siden: 09 Januar 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 21
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 16:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Min far fortalte mig om dette "fænomen" der vist nok blev dyrket lidt sidst i tresserne eller først i halvfjersene. Så vidt jeg kan forstå er der tale om 4 kanals stereo, men hvordan hulen har man fået det ned på vinyl som var det fremherskende på det tidspunkt??? Er det noget der bliver dyrket der ude i de små hifi-hjem? eller er det helt dødt? Måske er der en eller anden der kan forklare lidt nærmere om teknikken bag.
|
Til top |
|
|
Brok Forum Bruger


Bruger siden: 05 Marts 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 3134
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 17:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
Davs Klaus  Hvis du søger på quadrofoni (eller kvadrofoni) på eksempelvis Google, får du på 0.16 sekunder ca 4.210 resultater. Naturligvis er ikke alle lige spændende at læse, men du finder mange informationer der, fra bl.a. Den Store danske Ordbog m.fl. Hygge, Brok
__________________ Skodgrej og popmusik
Der findes 3 slags mennesker, dem som kan tælle og dem som ikke kan tælle
|
Til top |
|
|
DIY-Zzz Forum Bruger

Bruger siden: 09 Januar 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 21
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 18:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nåhr jo  Hvis man kan stave det går det bedre  Tak for lektionen. Er der stadig "dyrkere" der ude i hifi-land?
|
Til top |
|
|
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 19:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
DIY-Zzz skrev:
Nåhr jo Hvis man kan stave det går det bedre Tak for lektionen. Er der stadig "dyrkere" der ude i hifi-land? |
|
|
tjaehh - well - der kommer ikke meget ud på cd4 formatet mere, men surround sound er den naturlige efterfølger - så det må jo siges at blive dyrket seriøst.
Oprindeligt ægte quadrofoni gik på Spolebånd eller LP'er med stærkt udvidet frekvensområde, og nogle pickupper der virkeligt kunne rive informationer ud af rillerne til den oftest i pladespilleren indbyggede decoder ( søg på Beogram 6000 ) __________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
Til top |
|
|
janils Branchemedlem

Pladespilleren.dk
Bruger siden: 02 Januar 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 3096
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 19:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg havde quadrofoni tilbage i 70'erne. En lille Pioneer SQ dekoder som jeg fik af en ven for en kasse øl. Via en ekstern forstærker og to små højttalere kunne jeg få "snurre rundt" lyd fra de 4-5 plader der havde den slags.
SQ (Pioneer og Sony) og QS (Sansui) samt CD4 (JVC m.fl.) var de 3 systemer. De to første blev afkodet via fasforskelle i signalet. CD4 havde pilottone på ca. 30 kHz ligesom FM-radio i dag. Den sidste var den bedste. De 2 først gav en kanalseparation på omkring 6 dB.
Jeg havde Dark Side of the Moon i Quadrofoni. Det var afgjort en af de bedste. Det andet var lige til at blive tosset af. CD-4 var afgørende for udviklingen af de nye nåleslibninger og et generelt kvalitetsskift af pickupperne. Noget vi stadig nyder godt af den dag i dag.
__________________ Jan Nielsen
Music is all about the groove, and you don't find grooves on a cd......
|
Til top |
|
|
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 19:06 | IP-adresse registreret
|
|
|
er det til at opspore en quadrophoni pickupidag?
Nogle B&O havde en knap hvor der stod ambio - hvad var det i forhold til qaudrophoni?
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
Til top |
|
|
janils Branchemedlem

Pladespilleren.dk
Bruger siden: 02 Januar 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 3096
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 19:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Stort set alle MC pickupper klarer CD-4 i dag. De skal blot kunne aftaste 30 kHz. Problemet bliver snarere at finde plader og en dekoder. SQ og QS klarer aller pickupper eller CD.
Ambiofioni blev vel egentligt opfundet af Hafler. Det er meget simpelt og blot differens signaler fra de 2 stereokanaler i modfase. Senere kom der lidt mere logik til og man fik noget større rumfornemmelse. Ambiofoni kræver ikke nogle særlige plader, det kan bruges med alle signalkilder.
__________________ Jan Nielsen
Music is all about the groove, and you don't find grooves on a cd......
|
Til top |
|
|
DIY-Zzz Forum Bruger

Bruger siden: 09 Januar 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 21
|
Sendt: 20 Februar 2011 kl. 20:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har læst lidt op på stoffet. Der er åbenbart mere i det end jeg først troede. 4 forskellige (næsten) måder man gjorde det på. Lidt fantastisk i grunden. Man har åbenbart troet på ideen dengang, uden deres ihærdighed og opfindsomhed var surround måske ikke alle-mands eje idag.
|
Til top |
|
|