Forfatter |
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 07 Oktober 2008 kl. 00:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg synes lige jeg ville dele mit lille rack projekt med jer.
Da jeg skal flytte om 2 mdr. til en ny bolig og er træt af af se på visse dele af mit hjemmebio setup, tænkte jeg at jeg ville prøve at lave min Ikea Lack reol om. Ja jeg kunne da også bare have købt en frislev rack, men det er jo sjovere at lave noget selv og langt billigere ikke mindst. Reolen havde jeg i forvejen, derudover har jeg købt for 120 kr hør stof og en mdf plade til 165 kr
Meningen er at den skal op at hænge på væggen, men da reolen ikke er så dyb (38 cm) kan man ikke have plads til surroundreceiver pga stik og ledninger mm. Så jeg har tænkt mig at forlænge den yderligere 12 cm bag til, hvor der så også bliver monteret 2 stk. 80mm blæser til køling. Bagforlængelsen bliver ligesom lågerne betrukket med hør-stof.
På reolen er der plads til 1 stk Dali concept 2 i hver side og i midten er der lige plads til min surroundreceiver, hd-dvd og hd recorder.
Hele hærligheden skal hænges op på 2 store vinkeljern, der går ind under den øverste hylde, så man ikke kan se dem. Jeg har også forstærket reolen med 8 vinkelbeslag så den ikke braser sammen.
Her er lidt billeder af projektet.
Lack reol standart.

Midterste låge

Låger til siderne

Midterste rum set bagfra

Lack reol med de nye stof låger

Bagforlængelsen, skal også betrækkes med hør stof.


|
Til top |
|
|
Xipzou Forum Bruger


Bruger siden: 11 Marts 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 139
|
Sendt: 07 Oktober 2008 kl. 20:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
super fed idé!!!!
Glæder mig til at se det endelige resultat!! har selv været i gang med tilsvarende ide men det endte lidt i at jeg solgte den H/K forstærker og smed min sony 505ES i et stålskab fra Ikea i stedet.. go figure:-)
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 07 Oktober 2008 kl. 21:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak skal du ha.
Nåh kom lidt vidre med projektet idag, jeg fik samlet bagdelen færdig og betrukket den med hørstof.
Jeg har ikke monteret bagdelen på selve reolen endnu, det kan jeg ligeså godt vente med til jeg er flyttet, jeg gider heller ikke at hænge den op på væggen, da den alligevel skal ned om 1½-2 mrd.
Næste led i planen bliver bliver at dække huller efter skruerne samt og beklæde center-højttaler med højglans hvid folie og betrække frontstoffet med hørstof 

|
Til top |
|
|
mn1974 Forum Bruger


Bruger siden: 16 September 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3517
|
Sendt: 07 Oktober 2008 kl. 21:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
hej, vil bare lige sige at det sku ser ret godt godt ud det der... Bliver spændende at se på din nye væg når du er flyttet...
__________________ mvh
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 16:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Takker 
Så blev det stortset fædigt, skal bare op at hænge, men det bliver som sagt først når jeg er flyttet.

Jojo det er stadig en Dali 

Hele projektet har vel tage ca 20 timer, men jeg er heller ikke håndværker, eller har nogen form for håndværksmæssig baggrund.
|
Til top |
|
|
sunaudio Branchemedlem

Sun Audio, Aalborg
Bruger siden: 18 Marts 2008 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 334
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 17:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nej, men du har da ihvertfald fingrene skruet rigtigt på. Jeg synes det er godt gået og et flot resultat, specielt med stoflågerne og frontstoffet på din Dali center.
__________________ " Vi tre kunne hejse 10 flag, men vi blev kun født en dag"
|
Til top |
|
|
KrammeAcoustics Forum Bruger


Bruger siden: 20 Marts 2006 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 1443
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 17:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er så fedt, når der er nogle, som gør noget anderledes. 
Applaus. 
|
Til top |
|
|
Rappo Forum Bruger


Bruger siden: 04 Januar 2007 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 375
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 17:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg synes at det er overordentlig god stil at du har videreført stoffet til din centerhøjttaler!  Det er du sku sluppet godt fra!
__________________ Hi-Fi: Avi ADM 9.1T, Rega Planet, Boston Horizon HPS 8Wi.
Head-Fi: Heed Canamp, Cambridge DacMagic, FiiO E10, HiFiMAN HE-400, Fischer Audio FA-003, Sennheiser HD25-1 mkII & Superlux HD-662.
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 18:06 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak skal i have for de pæne ord.
I får også lige et foto med lidt aften stemning 

|
Til top |
|
|
CasperCU Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2005 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 822
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 21:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser da ikke helt dårligt ud  især at frontstoffet matcher er rigtig fedt
|
Til top |
|
|
beam Udelukket fra forum


Bruger siden: 28 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 510
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 22:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Super cool....
|
Til top |
|
|
Dion Forum Bruger

Bruger siden: 21 Maj 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 91
|
Sendt: 08 Oktober 2008 kl. 22:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 09 Oktober 2008 kl. 00:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
Takker igen for alle de rosene kommentare.
Ja Dion det er et dejligt møbel sådan en Lack reol smart nok du har brugt reolen som en del af højttalerkabinettet.
|
Til top |
|
|
peewee© Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 502
|
Sendt: 19 Oktober 2008 kl. 09:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hold da op, det ser mega cool ud. Måske det kunne være min løsning.... Hvorfor har du sat pc blæsere på bagstykket og kan du fortælle mig de indvendige mål på reolen. Det du har gjort med din center er så fedt. Hvor har du købt det henne og er det svært. Tror kæresten ville blive meget glad hvis mine højtalere fik en anden fave
__________________ Rotel RSP-1068
2 * eAR202, anden ICE
Avance Signature 8 MK. II
NO SolaWing/
Min hjemmebio
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 19 Oktober 2008 kl. 10:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak skal du have 
Jeg har sat blæserne omme i bagstykket fordi, jeg håber det vil give et godt airflow når den kommer op at hænge. I lågerne er der store åbne passager bag ved stoffet, så der er rig mulighed for at trække massere af luft ind der. Så er ideen at luften kommer ind foran og bliver blæst ud af blæserne bag i. Jeg har øget antallet af blæsere fra to til fire, fordi de er så støjsvage at man ikke hører det, og for at få et optimalt airflow, alle blæser vender så de blæser luften ud fra reolen. http://computerbutikken.com/shop/smartcooler-lfm1580l-217p.h tml Målene på bagstykket er 12 cm i dybden og samme mål som reolen i længde og højde. på billede længere oppe er der en stor udskæring på den øverste del af bagstykket, denne udskæring blev jeg nød til at forstærke med 3 klodser forskudt inde imellem, fordi udskæringen blev alt for ustabil med det store hul i midten. Ligeledes er der sat to tværstivere i fra bunden til toppen for at holde det stabilt. De indvendige mål er, rum i siderne: brede=41,1cm højde=25cm, miderste rum: brede=87,2cm højde 25cm. Dybde på reol med bagforlængelse er 50cm.
Folien er købt hos den lokale skiltemager http://www.skiltefabrikken.com/ Det er en smule dyrt, men langt billigere end at få en autolakerer til det. Det er altid klogt og hører dem om de har nogle rester, frem for at købe i meter mål. Jeg fik en rest til 40 kr., der var nok til centerHT og de to bagHT, så det var ret billigt.
Mht at sætte skiltefolie på vil jeg siger at det ikke er helt let, men øvelse gør mester Jeg har efterhånden prøvet det en del gange, så det går da sådan rimligt, men jeg synes stadig ikke det er nemt. Man skal have tålmodighed. Man skal bruge en blomsterforstøver man fylder med lunket vand og et par dråber opvaskemiddel, så sprayer man vand på emnet man skal have folien på, ikke for meget, men bestemt heller ikke for lidt. Sådan et fint lag af små vanddråber over det hele. Så kommer man folien på stille og roligt, her skal man også bruge en gummiskraber (sådan en man bruger når man skal tørre badeværelsesgulvet eller tørre når man vasker vinduer) Brug gummiskraberinde fra midten og ud mod siderne til at få alle buler osv væk. Når man mener det ikke kan blive bedre, så lader man det tørre et døgns tid. HUSK at holde øje med det den første ½ times tid, der kan godt opstå buler i hvis der ligger for meget vand inde under.
Det er meget vigtigt at overfladen du sætter folien på, skal være helt ren og jævn, folien er meget tynd så selv et lille hår eller sandkorn vil tydeligt kunne ses igennem.
Men ja det er bare at kaste sig ud i det, det kan jo ikke gå værre end galt 
Øve dig evt lige på en lille ting, inden du kaster dig ud i dit endelige projekt.
|
Til top |
|
|
peewee© Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 502
|
Sendt: 19 Oktober 2008 kl. 11:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for de gode råd og links. Jeg vil sende dem en mail med det samme. Så må jeg en tur til Ieka og måle op.
__________________ Rotel RSP-1068
2 * eAR202, anden ICE
Avance Signature 8 MK. II
NO SolaWing/
Min hjemmebio
|
Til top |
|
|
ikeaboy Forum Bruger

Bruger siden: 12 Juni 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 276
|
Sendt: 19 Oktober 2008 kl. 18:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Velbekommen  Held og lykke med projektet
|
Til top |
|
|