| Forfatter |
|
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 11:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
proac skrev:
|
og helt ærligt et B&O anlæg er er TØSEANLÆG. i mine øjne.
|
|
|
Prøv at lytte til et B&O anlæg.... De fleste har ALDRIG lyttet til et B&O anlæg over en seriøs forstærker og højtalere. Typisk lyter folk til B&O anlægget gennem et par små knallert B&O højtalere. Og ja, det lyder miserabelt! Men anlægget alene spiller ganske godt!
Jeg spille pt på et Beosound 3000, gennem en Sugden forstærker og et par System Audio 1070. Det spiller fremragende, og jeg er ikke i tvivl om, at B&O-anlægget IKKE er det svageste led.
Men prøv for sjov, inden i bare antager at B&O er elendigt. Prøv at låne et Beosound 3000 med hjem på prøve. Sæt det til jeres egen effektforstærker og egne højtalere som i kender. Det er jo unfair at dømme anlægget, fordi man har lyttet til det over et par knallert højtalere!
Jeg stiller gerne op til en test, og medbringer gerne mit Beosound 3000... Hvis det kan blive i nærheden af Århus! Så kan I se om I kan diske op med komplet CD-afspiller, fuld RDS-tuner og forforstærker til under 13.495,- der spiller væsentlig bedre. Og ja, det kan sagtens lade sig gøre... men ikke væsentlig bedre. Til gengæld får man så helt sikkert ikke lækker finish og verdens bedste betjening med i prisen. Heller ikke lang holbarhed og garanteret support mindst 12 år efter modellens sidste eksemplar er solgt! Man får nok noget grimt NAD i grå plastic!
Men kom nu... lad os lave testen!
|
| Til top |
|
| |
jensen Forum Bruger

Tidl. Vassago Hifi
Bruger siden: 01 April 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 6646
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 11:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
kim olsen skrev:
parforhold/ægteskab er et kompromis, sådan vil det altid være i et ligeværdigt forhold. (min mening)
jeg har før fremhævet metoder der kan bruges, jeg har set dem i brug i min egen familie, og det virker tilsyneladende:
skift bilen ud med en rød stationcar; nu vælger du, er du til hifi eller biler?
nyt køkkenjdsværelset
nyt badeværelse.
du placerer dit anlæg i arbejdsværelset, hun får b&o i stuen.
prøv at snakke om det..... hvis du forklarer hende hvor meget musik betyder for dig, ja, så kan hun overtales.
forudsat at hifi er din eneste last, for så kan hun leve med det....
|
|
|
Hvis man skulle til at købe ny bil eller andet l**t for at have en hobby , så tro det er bedre at skifte hende ud .
En hobby er en hobby sådan er det ,det gælder også den anden part.
Hvis jeg skulle ud og købe noget til hende bare for at få noget hifi ind så ville sige nej tak , jeg har det fint alene , hun er vel også voksen nok til selv at købe .
|
| Til top |
|
| |
JJAZ Branchemedlem

JJAZ
Bruger siden: 21 September 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 806
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 11:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Gosh.. Min kæreste syntes det var fedt da jeg flyttede mine 200cm høje, 40cm brede og 50cm dybe højttalere (www.greatdaneaudio.dk) ind hos hende, nu kunne hun endelig nyde musikken på et ordentligt anlæg istedet for hendes små væghængte Wharfedale og bette Sony reciever.
Jeg har aldrig haft en kæreste som havde et problem med min Hifi-hobby og det på trods af at mit anlæg vel vejer 3-400Kg. og fylder temmelig meget.
Derudover synes jeg hifi hører til i stuen og ikke i kælderen. Personligt gider jeg ikke gå ind i et dertil indrettet rum for at se film eller høre musik. Det foregår bedst i stuen hvor man lever og bor. Reelt ser er det jo kun højttalerne som behøver fylde noget i landskabet, resten kan man gemme lidt væk hvis man ikke gider se på det i stuen. __________________ JJAZ
|
| Til top |
|
| |
McTiaz McTurbo Forum Bruger


Bruger siden: 17 September 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 40
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 11:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har haft held med ligeså stille at sætte min kæreste ind i fordelene ved at have et godt anlæg, og det virker som om hun hun efterhånden er ved at
a) have forstået dette
eller
b) lært at smile og ignorere mig.
Da vi lige var flyttet sammen, ville hun have at sofaen skulle stå op ad sidevæggen og dermed på langs af anlægget og TV'et. Der måtte jeg slå igennem og forklare at det simpelthen ikke var acceptabelt. Vi kom først til enighed, da jeg en dag flyttede sofaen hen til "sweet-spot" mens hun ikke var hjemme! Så brokkede hun sig højlydt, men jeg insisterede på at det bare ville være en uge, så hun kunne se at det var smartere m.h.t. lyd og billede.... Det er nu 2½ år siden, og sofaen fastholder sin position.
Det næste skridt var da en dag (igen mens hun ikke var hjemme) fik monteret havefliser under mine fronthøjtalere. Igen sagde jeg at det bare var for at lege lege lidt med lyden. Needless to say: De står her endnu.
Det altafgørende gennembrud kom da jeg nu her fik købt mig en effektforstærker (H/K Signature 2.1). En ordentlig satan der ikke bare fylder men også vejer. Den var jeg faktisk ved at sige nej, til både pga. økonomi og plads, men hun sagde at hun syntes jeg skulle købe den, hvis det var hvad jeg ville, og sådan blev det. Hun fortrak næsten ikke en mine, da hun så at der medfulgte en 14½ kilos trafo til at omforme fra 120-230V. "Den kan da bare stå bagved anlægget", sagde hun!
Se det kalder jeg altså fremskridt!
Så hør efter drenge!!, nu kommer nemlig min hemmelighed bag håndteringen af kvinder. Denne hemmelig er blevet sendt videre gennem generationer i min familie.
Er der noget i hjemmet du egentlig er ligeglad med, så lav det alligevel til en lille diskussion. Prøv at komme med lidt modargumenter, og sig så til sidst, at det er okay hvis hun får sin vilje. Du er selvfølgelig fløjtende ligeglad med om I skal have en gul eller en grøn urtepotte i køkkenet, men lad hende føle hun har fået en lille sejr. Fortsæt gerne med dette i det små. Når der så kommer en ting som du ønsker skal trumfes igennem, så mind hende om at hun fik ret m.h.t. placering af skoene i entréen, valg af pudebetræk osv.
Helt seriøst. Dette virker. Er du vant til at give din samlever ret i alt, så begynd selvfølgelig i det små, men jeg garanterer at efterhånden vil du begynde at se resultater.
__________________ mvh,
Mathias
- "Nytår er overvurderet. Fyrværkeri hører hjemme på Stadion!"
|
| Til top |
|
| |
Live21 Forum Bruger


Bruger siden: 21 December 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 2377
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 11:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Må jo nok erklære mig enig med at alt for mange mænd er nogle tøffelhelte.. hvor mange gange skal fruen true med at ville skilles før i siger smut ?
ked af at sige det, men hvis ens "livspartner" vil skilles hvis i køber en lille kasse i får stor glæde af, ja så er det sku den forkerte i har fat i !!
Hvor tit har i taget jer selv i at true med at finde en anden hvis jeres "bedre halvdel" vil have lidt nyt til garderoben, (måske ligefrem noget der heller ik pynter) hvor mange er jer har truet med at ville skilles hvis hun køber en ny stol, køkkenbord bloms træ gardiner sødmælk eller hvad hun ellers synes er fedt.. en punto måske ?
Hvis de ik forstår at noget man har glæde af, bruger oceaaner af tid på er vigtigt og kan leve med det, så er hun da noget snærvertsynet.
okay, ik alle har et seperat rum til Hifi, men hvis det skal stå i stuen, hvad så ? det er vel hende der har valgt gulvtæppe, møbler, gardiner farve på væggen osv. og så brokker de sig over et "lille" anlæg ?? hvor er rimeligheden ? kom ik og sig det er dem der er gidsler..
mænd befri jer selv fra kvindernes lænker (medmindre i er til den slags selvfølgelig)
|
| Til top |
|
| |
proac Forum Bruger

Bruger siden: 24 Juni 2004
Status: Offline Indlæg: 146
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 12:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Webmonkey Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 12:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Et råd - forbliv ungkarl...eller få jer en kvinde sydamerika eller østeuropa...
De har langt mere forståelse og respekt for deres mænds interesser og fagområder (f.eks. Bilen, PCen...)
Det kommer ikke dem ved, ligesom deres skosamling og lign. ikke kommer deres mand ved....
Det bliver mere tale om at dele tingene, fremfor at hun skal bestemme det meste...
__________________ In the Land of Hometheater, The Three Eyed Monster is King......
|
| Til top |
|
| |
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 12:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
det er ligesom med hifi, hold dig til europa.
__________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
| Til top |
|
| |
Webmonkey Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 13:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
kim olsen skrev:
| det er ligesom med hifi, hold dig til europa. |
|
|
når det kommer til hifi er jeg dog mest til amerikansk - Sunfire, JBL... og måske engang Krell..... __________________ In the Land of Hometheater, The Three Eyed Monster is King......
|
| Til top |
|
| |
kim olsen Forum Bruger


Bruger siden: 01 August 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 5749
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 13:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
ok, så kan vi snakke om det... krell står også højt på min ønske seddel  __________________ Krone siger du? nej den har jeg ikke på hovedet, den står der med skriften "DC300"
|
| Til top |
|
| |
Webmonkey Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 13:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
det meste fra Harman (proceed, lexicon, mark levison, jbl, infinity....)
__________________ In the Land of Hometheater, The Three Eyed Monster is King......
|
| Til top |
|
| |
lars37 Forum Bruger


Bruger siden: 02 Maj 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 1320
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 13:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Min kæreste lærte jeg at kende, da jeg i sin tid var ejer et sæt Dali 40. Hun vidste altså fra starten af, at det var en del af mig, som hun ikke skulle blande sig i. Siden hen har hun da været med til at bestemme i forbindelse med nyindkøb, og har da fået en rimelig interesse for hifi. Pointen er nok, at har man interessen og nogle kæmpehøjttalere inden man møder konen, så går det som regel lettere. Så til alle hifi-ungkarle: Køb nogle kæmpe svin af nogle højttalere inden i møder jeres udkårne...
|
| Til top |
|
| |
troelskn Forum Bruger


Bruger siden: 11 April 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 865
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 14:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Lars37.
Her er vi helt på linje !
Det virker 100% __________________ Hvis kunst kræver engagement; Er moderne musik dermed kunst?
|
| Til top |
|
| |
Cerberus Forum Bruger


Bruger siden: 23 April 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 172
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 14:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
Interessant tråd:
Min kærreste kan acceptere meget, dog er der kardinal punkter hvor hun er knap så medgørlig, f.eks. dengang jeg mente det kun ville være rigmeligt at investere i en 12" sub på 50*50*45 til vores stue på 16m2...... den gik ikke! Nu leder jeg efter noget som er lidt nemmere at integrere, både med hende og stuen :-)
|
| Til top |
|
| |
Acer Forum Bruger


Bruger siden: 06 Juni 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3734
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 23:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
lars37 skrev:
Køb nogle kæmpe svin af nogle højttalere inden i møder jeres udkårne... |
|
|
Han har sgu ret....jo større de er når de flytter ind jo nemmere er det i længden  __________________ Fyrer De, Hr. ? Nej da, jeg har H/K
|
| Til top |
|
| |
swspusy Forum Bruger


Bruger siden: 13 Maj 2004 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 299
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 23:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
så er jeg helgrader 2 clsc 215 også kommer der nok også snart en sub til måske 2  __________________
min hjemme bio
|
| Til top |
|
| |
Webmonkey Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 23:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
lars37 skrev:
Køb nogle kæmpe svin af nogle højttalere inden i møder jeres udkårne... |
|
|
Mine JBL Ti-5000ere er altid faldet i god jord hos de tøser der har været på besøg hos mig. Selv min gamle mor, har udtrykt ønske om, at få dem til pynt hjemme i stuen, hvis jeg en dag vil have nogle andre højtalere __________________ In the Land of Hometheater, The Three Eyed Monster is King......
|
| Til top |
|
| |
Webmonkey Forum Bruger


Bruger siden: 01 Juni 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1070
|
| Sendt: 17 September 2004 kl. 23:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
"....men de ville være endnu pænere med en lille blomst ovenpå...." __________________ In the Land of Hometheater, The Three Eyed Monster is King......
|
| Til top |
|
| |
270961 Lukket konto

Konto lukket efter anmodning fra bruger
Bruger siden: 05 Juni 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 889
|
| Sendt: 18 September 2004 kl. 00:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kvinder.....der er nu altså dejlige. Tal med dem en gang om dagen, giv dem blomster 1 gang om ugen og invitere dem ud at spise 1 gang om måneden...så vil I aldrig løbe ind i problemer. Derimod skal mandens tissemand nulleres mindst 1 gang om dagen ellers er det omsorgssvigt..........
Mvh
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 20 September 2004 kl. 00:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
"Køb nogle kæmpe svin af nogle højttalere inden i møder jeres udkårne... "
Hvis man ikke har sådan nogle, skal man så anskaffe sig et par attrapper? 
|
| Til top |
|
| |