Tilbage til HIFI4ALL.DK 12. juni 2026 | 04:50   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Analog lyd
 HIFI4ALL Forum : Analog lyd
Emne Emne: Den bedste pladespiller (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 6
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
sprinter
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Lukket efter ønske fra bruger.

Bruger siden: 27 December 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 85
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 11:31 | IP-adresse registreret  

 

Hej drenge.

Skulle I ikke tage og  ad det her? - og så komme videre. Der er vist temmelige stejle personligheder i dette forum og fint med det, vi skal jo have lidt kulør, men tonen - tonen mine herrer. I bidrage begge til at holde branden ved lige kan jeg se, og det er sgu beskæmmende at være vidne til, så nu logger jeg af denne uforsonelige tråd og ærgrer mig over, at jeg ikke kan nyde en ellers interessant dialog, om det vi i grunden er fælles interessanter omkring - øv! Gå ud og byg en snemand

Vinyligst

Til top Vis sprinter's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af sprinter
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 11:33 | IP-adresse registreret  

http://www.avidhifi.co.uk/design5.htm for lige at smide endnu en mulighed ind i prisklassen som jeg var meget tæt på at hoppe på..

Min nye pladespiller blev en ældre sag, efter en del snakken frem og tilbage med hvad jeg vil anse som kyndige vinylister  lyd frem for design, samtidig med der bliver råd til en noget bedre PU--

En gammel sag Thorens TD126 (køn er den jo ikke)

en mørch UP4 arm

af PU spøger der to, den meget roste DV 10X5 eller 20 ellers er der en fra VDh der os bliver set med stor interesse på

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 
donkeyshark
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 31 Oktober 2003
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 669
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 11:35 | IP-adresse registreret  

sprinter skrev:

 

Hej drenge.

Skulle I ikke tage og  ad det her? - og så komme videre. Der er vist temmelige stejle personligheder i dette forum og fint med det, vi skal jo have lidt kulør, men tonen - tonen mine herrer. I bidrage begge til at holde branden ved lige kan jeg se, og det er sgu beskæmmende at være vidne til, så nu logger jeg af denne uforsonelige tråd og ærgrer mig over, at jeg ikke kan nyde en ellers interessant dialog, om det vi i grunden er fælles interessanter omkring - øv! Gå ud og byg en snemand

Vinyligst

Sådan har jeg det egentlig også - surt. Farvel og Good-bye.



__________________
Beware the lollipop of mediocrity - one lick, and you suck forever..
Til top Vis donkeyshark's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af donkeyshark
 
Medlyd
Branchemedlem
Branchemedlem

Medlyd

Bruger siden: 26 August 2004
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 683
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 15:30 | IP-adresse registreret  

hvad er usandt ?

1: i en anden tråd skrev jeg sunaudio havde et tilbud, medlyd skrev det ik passer. så er det falsk markedsføring for de havde det på deres hjemmeside, slået stort op på forsiden! og nu siger han de kun har solgt en demo model.. venter på spørgsmål om jeg må poste en køber jeg kender, den anden er witzel.

1: Jeg rettede bare den misforståelse at der skulle være tale om et udsalg med flere pladespillere, det vidste jeg ikke var tilfældet, da jeg trods alt er den der sender dem til forretningerne ! 

2: jeg skrev Rega RB-600 koster 5000.. den koster 5500 i norge på medlyds hjemmeside står der rega RB-600 som link, man trykker der kommer en overskrift der hedder rb-700 og en tekst om rb-600 og en pris på 5000 kr. læs min ovenstående kommentar for bedre information. men har os skrevet jeg ik aner hvad den koster og interessere mig ikke.. fakta er at man kan købe en brugt p3 for ingen penge og få rb-300 istedet for at give 2000 kr for armen alene.

3: Nu er du så begyndt at argumentere mod RB 300 prisen ved at referere til brugtprisen på 10-20 år gamle P3`r og prisen på en RB 600 var 3500,-

3: jeg har sagt i en anden tråd rega forhandlere ik har nogen væsentlig uddannelse indenfor rega ! ja faktisk er det eneste de har en nøgle til ik at stramme pu for meget.. jeg har selv købt en rega p25 over postordre fra en af hans forhandlere, det tog mig 2 min at sætte op og få en pu på.. men måske de har fået uddannelse i at sætte strøm til dem ?

4: Ja, det har du sagt og hvordan ved du så det ??? Som jeg har nævnt i et tidligere indlæg, så har Rega mere på programmet end pladespillere og samtidigt er der mere i det at kunne finde den rigtige pladespiller til kunden end det at kunne montere hans pick up på 2 minutter, hvad du iøvrigt ikke kan !

jeg har sagt i overskriften at jeg søger inputs om pladespillere. ikke Rega !! men ellers sagde jeg de havde gode produkter (det mener jeg ikke, men håbede medlyd så ku holde sig fra tråden)

de hårde toner er vist først kommet frem efter han gik ind i tråden..

og han er importør og efter at have læste ALLE tråde om dette emne ku jeg se han har afsporet alle der ik har handlet om rega.. synes man ku ha højere forventninger til en importør der må ha en stor erfaring.. men desværre

5: Hvilke tråde, der ikke har omtalt eller handlet om Rega, har jeg haft indlæg i ??

dette er min groveste kommentar før medlyd ville være med.

Til dem der undrer sig over det ik må være Rega: har ikke noget imod regas pladespillere ! har haft en p25 vil gerne prøve noget andet og stadig ikke en p7 eller 9, har hørt dem.. fine nok men ik det jeg leder efter, en søgning vil vise at alle tråde om pladespillere er endt i mudderkastning angående medlyd på den ene side og skiftende personer på den anden.. læs dem istedet for at denne skal udvikle sig i samme retning

Jeg er egentlig helst fri for denne frugtesløse diskussion, på den anden side så mener jeg ikke at påstande af ovenstående art skal stå uimodsagt.

Venligst

Bent Sejbæk

Til top Vis Medlyd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Medlyd
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 15:38 | IP-adresse registreret  

vi kan nemt stoppe.. men prisen på rb-600 var jo 5000 ik.. men jeg er totalt ligeglad med det.. måske den blev solgt til de 3500 kort før den udgik.. men er fuldstændig ligeglad med rega !!! derfor ville jeg ik have denne tråd handlede om det.. rega kan alle høre hvis de vil, og tror de fleste har hørt dem.. og der er en milliard tråde om det, os herinde..

tilgengæld vil jeg meget hellere høre om du har en PU der vil gøre sig godt med en Mørch UP4, det skal være en MC

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 
Medlyd
Branchemedlem
Branchemedlem

Medlyd

Bruger siden: 26 August 2004
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 683
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 15:57 | IP-adresse registreret  

Hej Live 21

Jo, prisen var 5000,- for 2 år siden og jo, Rega er på vej med en MC pick up, der formentlig vil være klar her i foråret.

Venligst

Bent Sejbæk

Til top Vis Medlyd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Medlyd
 
Henrik300
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 22 Februar 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 3209
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 16:10 | IP-adresse registreret  

Hej alle

Live 21: Håber at du snart finder din drømme maskine.

Der er skrevet noget intr. i denne tråd, og håber ikke mit spørgsmål er for langt ude.

Jeg er med på at en pladespiller skal være stabil, have en god talerken, en let arm og en god pick up. Når disse krav så er opfyldt, så kommer lyden, som jeg ser det så fra en pick up hvorfra der går ledninger, næsten direkte, til riaa delen.

Hvordan kan der være en så stor forskel på pladespillere udover designet?

Da jeg for ca. 1 mdr. siden købte en brugt pladespiller ville jeg have en KÆMPE med en godt stabilt drev og det fik jeg, og den lyder fantastisk. Jeg kunne godt tænke mig at få oplyst hvad der direkte gør at lyden bliver MEGET bedre i en plov til 20 K. fremfor en til 5 K.

Håber at alle mine spørgsmål ikke tager pusten fra den opr. tråd, men selvom jeg har haft hifi i over 20 år så er der meget jeg ikke forstår omkring pladespillere (og sikkert også en masse andet)



__________________
Hilsen Henrik
Til top Vis Henrik300's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Henrik300 Besøg Henrik300's Websted
 
PINK
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 01 November 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 354
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 16:33 | IP-adresse registreret  

Hej live21

Tillykke med din Mørch arm. Særdeles vellydende specielt med Mørch sølv i armrør, og med Van den Hul 501 output kabel. Pick-up fra Micro Benz kunne være en mulighed. Jeg anbefaler model Glider 2 som en god start



__________________
Venlig hilsen Pink
Til top Vis PINK's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af PINK
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 16:38 | IP-adresse registreret  

Henrik: min manglende erfaring med vinyl gør nok at jeg ik ser selve pladespilleren som værende central for lyden.. men at den er stabil er et must, der hjælper det at den vejer godt til.. der skal være en god plint og måtte, samt en kraftig stabil motor.. dvs i min bog er der en del flotte men skrøbelige pladespillere der ik kan komme på tale.. clearaudio feks.. (kun hørt en enkelt model fra dem)

armen skal som tidligere nævnt være let for at kunne opfange informationer, en god pu er et must og den vigtigste del sammen med armen.. derudover kommer der kabler der altid har betydning.. og selvfølgelig riaa..

jeg får min nye plov i aften.. og er gået den samme vej som dig..

http://www.theanalogdept.com/td126_mk_ii.htm køn er den jo ikke, men stabil

så kommer der en Mørch up 4 arm på som jeg er lidt stolt af

af Pu har jeg ik sat mig fast, men mon ik dv 10x5 stadig er topkandidaten selvom vdh har gjort mig noget nysgerrig

 

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 16:40 | IP-adresse registreret  

pink piink pink .. hørte på signal kabel 501 i går fra vdh.. damn det er godt. har du en ide om hvor man evt kan finde det henne ?

Benz glider ku os være spændende, men det ville være et komplet shot in the dark at prøve den

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 
PINK
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 01 November 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 354
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 19:58 | IP-adresse registreret  

Den danske distributør for VdH hedder Comix og ligger i Kbh. Jeg mener ikke at MCD501 føres mere. Spørg efter model 502 istedet, det er twin udgaven.

 



__________________
Venlig hilsen Pink
Til top Vis PINK's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af PINK
 
Henrik300
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 22 Februar 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 3209
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 21:03 | IP-adresse registreret  

Jamen stort tillykke med den nye.

Grim vil jeg ikke kalde den, måske fordi jeg selv er til de store kæmper og der er nu noget fedt ved maghogni look a like på en gramofon.



__________________
Hilsen Henrik
Til top Vis Henrik300's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Henrik300 Besøg Henrik300's Websted
 
Live21
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 December 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 2377
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 22:28 | IP-adresse registreret  

PINK skrev:

Den danske distributør for VdH hedder Comix og ligger i Kbh. Jeg mener ikke at MCD501 føres mere. Spørg efter model 502 istedet, det er twin udgaven.

 

det sku vist lyde meget anderledes og isoleringen er vist ik det samme ? men er jo ik så dyrt, så hvis det kommer tæt på det gamle skal det bestemt prøves

Til top Vis Live21's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Live21
 
Scala Hifi
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Scala Hifi

Bruger siden: 29 April 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 40
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 22:30 | IP-adresse registreret  

Hej,

til de spørgsmål og kommentarer der har været til Linn Sondek LP12 vil jeg gerne kommentere med følgende:

Til ppp_dk,

enhver LP12 kan være interessant, faktisk helt tilbage til midten af 70'erne. Det helt afgørende er hvordan den er blevet behandlet af ejeren og den forhandler som har opsat og justeret den. Jeg har set mange gennem tiden der har været samlet forkert helt fra starten. Typiske fejl er f.eks. skruer og møtrikker der er blevet overspændt, armkabel der er ført forkert og ophæng der er helt ude af justering. En forkert behandlet LP12 vil naturligvis koste mere i istandsættelse før den spiller optimalt.

 

I midten af 90'erne blev Cirkus Kit'et introduceret til LP12. Cirkus Kit'et er en udskiftning af alt det mekaniske på en LP12, dvs. inderpladetallerken, leje, bunden af det flydende ophæng, fjedre og gummimanchetter. Med til kit'et leveres et nyt armboard og en ny rem. Alle LP12 produceret herfra er monteret med det nye mekanik, mens alle ældre LP12 kan opgraderes med Cirkus Kit.

Vi har mange års erfaring med LP12 og du er altid velkommen til at kontakte os for at få oplyst alderen på en LP12 (på serienummeret), eller endnu bedre, hvis du kan komme forbi med et eksemplar kan vi hurtigt se om den er original og ordentligt samlet.

Hvis en LP12 skal yde sit bedste skal den være monteret med en Linn arm. En Linn Akito (I ellerII), en Ittok (I, II eller III) eller en Ekos (I eller II). De fleste andre arme skaber problemer fordi de ikke tillader det flydende ophæng at arbejde korrekt. Det skyldes at kablet "vender forkert" ud fra armbasen og derved støder på kabinettet.

En Linn Sondek LP12 er en rigtig god pladespiller, nok blandt de allerbedste i verden, men kun hvis den er sat ordentligt op. Det er nok derfor der er delte meninger om den. Hvis ikke den er justeret perfekt, så spiller den heller ikke perfekt.

Til Kurt von Kubik,

det er muligt du endnu ikke har hørt en ordentligt opsat LP12, og derfor giver du udtryk for at den ikke er noget specielt. Det må du naturligvis have din egen mening om - men at kalde den for billigt lavet er vel et spørgsmål om manglende viden. Du har tydeligvis ikke set hvordan de enkelte dele til en LP12 bliver fremstillet til uendeligt små tolerancer.

Til alle vinyl interesserede er der adskillige rosende tests af LP12 på dette link: http://www.linn.co.uk/news/reviews.cfm?ProductID=6#F6BF780E- 0584-4117-BB579EC3ECE6EE5D



__________________
Med venlig hilsen

Ole Iversen
Til top Vis Scala Hifi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Scala Hifi Besøg Scala Hifi's Websted
 
Allan
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 03 April 2003
Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline
Indlæg: 276
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 23:08 | IP-adresse registreret  

Scala Hifi skrev:

Hej,

til de spørgsmål og kommentarer der har været til Linn Sondek LP12 vil jeg gerne kommentere med følgende:

Til ppp_dk,

enhver LP12 kan være interessant, faktisk helt tilbage til midten af 70'erne. Det helt afgørende er hvordan den er blevet behandlet af ejeren og den forhandler som har opsat og justeret den. Jeg har set mange gennem tiden der har været samlet forkert helt fra starten. Typiske fejl er f.eks. skruer og møtrikker der er blevet overspændt, armkabel der er ført forkert og ophæng der er helt ude af justering. En forkert behandlet LP12 vil naturligvis koste mere i istandsættelse før den spiller optimalt.

 

I midten af 90'erne blev Cirkus Kit'et introduceret til LP12. Cirkus Kit'et er en udskiftning af alt det mekaniske på en LP12, dvs. inderpladetallerken, leje, bunden af det flydende ophæng, fjedre og gummimanchetter. Med til kit'et leveres et nyt armboard og en ny rem. Alle LP12 produceret herfra er monteret med det nye mekanik, mens alle ældre LP12 kan opgraderes med Cirkus Kit.

Vi har mange års erfaring med LP12 og du er altid velkommen til at kontakte os for at få oplyst alderen på en LP12 (på serienummeret), eller endnu bedre, hvis du kan komme forbi med et eksemplar kan vi hurtigt se om den er original og ordentligt samlet.

Hvis en LP12 skal yde sit bedste skal den være monteret med en Linn arm. En Linn Akito (I ellerII), en Ittok (I, II eller III) eller en Ekos (I eller II). De fleste andre arme skaber problemer fordi de ikke tillader det flydende ophæng at arbejde korrekt. Det skyldes at kablet "vender forkert" ud fra armbasen og derved støder på kabinettet.

En Linn Sondek LP12 er en rigtig god pladespiller, nok blandt de allerbedste i verden, men kun hvis den er sat ordentligt op. Det er nok derfor der er delte meninger om den. Hvis ikke den er justeret perfekt, så spiller den heller ikke perfekt.

Til Kurt von Kubik,

det er muligt du endnu ikke har hørt en ordentligt opsat LP12, og derfor giver du udtryk for at den ikke er noget specielt. Det må du naturligvis have din egen mening om - men at kalde den for billigt lavet er vel et spørgsmål om manglende viden. Du har tydeligvis ikke set hvordan de enkelte dele til en LP12 bliver fremstillet til uendeligt små tolerancer.

Til alle vinyl interesserede er der adskillige rosende tests af LP12 på dette link: http://www.linn.co.uk/news/reviews.cfm?ProductID=6#F6BF780E- 0584-4117-BB579EC3ECE6EE5D

Hej Ole

Jeg har selv en Linn Sondek LP12 m/Basik+ arm og Valhalla strømforsyning, den er monteret med en Goldring 1042 pickup, jeg synes selv det er den bedste spille jeg nogen sinde har haft, men du har sikkert et par gode foreslag til opgradering .

Den har forøvrigt serie nr.: 078901 så måske du kunne finde ud af hvor gammel den er og poste det i en PB.

Til top Vis Allan's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Allan
 
Scala Hifi
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Scala Hifi

Bruger siden: 29 April 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 40
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 23:23 | IP-adresse registreret  

Hej Allan,

det forundelige ved en LP12 er at den spiller så meget musik - den er virkelig i stand til at få alle informationerne op af rillerne.

Den du har er formentlig fra 1987, så en naturlig opgradering, hvis du ønsker endnu bedre lydkvalitet, vil være et Cirkus Kit. Men en omhyggelig opjustering vil altid give bedre lyd fra en LP12. Hvis det er mere end 12-18 måneder siden du har fået den justeret hos en specialist kan ofte du vinde meget her.

Du er velkommen til at kontakte mig på info@scalahifi.dk hvis du er interesseret i flere gode råd eller hvis du har spørgsmål til en eventuel opgradering.



__________________
Med venlig hilsen

Ole Iversen
Til top Vis Scala Hifi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Scala Hifi Besøg Scala Hifi's Websted
 
Scala Hifi
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Scala Hifi

Bruger siden: 29 April 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 40
Sendt: 13 Februar 2005 kl. 23:33 | IP-adresse registreret  

Hej gli-,

ofte er uoriginale "opgraderinger" en ændring af den måde en LP12 spiller på. Dermed er det ikke nødvendigvis en forbedring, så min eneste kommentar til dit forslag skal være, at jeg endnu ikke har hørt en uoriginal LP12 spille på niveau med en original.



__________________
Med venlig hilsen

Ole Iversen
Til top Vis Scala Hifi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Scala Hifi Besøg Scala Hifi's Websted
 
Kurt von Kubik
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 14 Oktober 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 5656
Sendt: 14 Februar 2005 kl. 08:43 | IP-adresse registreret  

Live21 skrev:
PINK skrev:

Den danske distributør for VdH hedder Comix og ligger i Kbh. Jeg mener ikke at MCD501 føres mere. Spørg efter model 502 istedet, det er twin udgaven.

 

det sku vist lyde meget anderledes og isoleringen er vist ik det samme ? men er jo ik så dyrt, så hvis det kommer tæt på det gamle skal det bestemt prøves


Nej!
501 og 502 ber helt ens, pånær en ekstra stelledning i midten mellem de 2 ledninger, der altså hæmger sammen.
501 og 502 findes ikke mere, de hedder nu 501 og 502 hybrid og har som Live siger, en ekstra skærm af kulfiber rundt om den normale kobberskærm.
501/502 fås i ialt 4 udgaver. 501, 501 Halogen free og 501 hybrid og så lige den ekstra D501 hybrid silver. PT kan man vælge mellem hubrid og hybrid silver.
Til top Vis Kurt von Kubik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kurt von Kubik
 
Kurt von Kubik
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 14 Oktober 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 5656
Sendt: 14 Februar 2005 kl. 08:55 | IP-adresse registreret  

Scala Hifi skrev:

Til Kurt von Kubik,

det er muligt du endnu ikke har hørt en ordentligt opsat LP12, og derfor giver du udtryk for at den ikke er noget specielt. Det må du naturligvis have din egen mening om - men at kalde den for billigt lavet er vel et spørgsmål om manglende viden. Du har tydeligvis ikke set hvordan de enkelte dele til en LP12 bliver fremstillet til uendeligt små tolerancer.


Daw daw Ole Iversen.
Hedder din søster forresten Erna?

Jeg har selv haft sådan en Børge engang.
Og den var billigt lavet.
Den var såmænd endda billig at købe dengang.
Den blev lanceret via den helt almindelige radiofaghandel til en pris på 2.800 kr. engang i midten af halvfjerdserne.
Den fik en "bedste køb til prisen" anmeldelse. Og det var reelt nok, den gav rigtig god værdi for pengene dengang.
Konkurrenterne dengang var bl.a. franske Era, Engleske Ariston, som LP12 var en slags kopi af og så tyske Thorens, der var noget dyrere, men oftest blev leveret med en Thorens tone arm på .
I dag sælger man nøjagtigt samme pladespiller, sammen med en lang historie, hvilket i dag er meget vigtigt. Storytelling er et hit, det tilfører på kort sigt ekstra værdi, som kunderne gerne betaler for. Men det er altså den samme simple pladespiller med det lidet gennemtænkte ophæng, som stadig sælges.
Prisen er nu bare blevet til kr. 16.750 kr. + Lidt Lingo strømforsyning til 11.000 (man må da bare have røget noget stærkt) og hvis der skal sidde en Ekos arm på osse, så er vi oppe i 49K for en LP12 uden PU - Goddaw do og BÅT BÅT
Mht. lyden af en LP12, så har den, ganske forventeligt, en resonant karakter der betinges af materialevalg og opbygning, som jeg ikke mener hører til i den ende af prisskalaen, som den altså nu har sneget sig op i.


Denne her er en HMV, men Ariston kan såmænd være lige så antik.
Til top Vis Kurt von Kubik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kurt von Kubik
 
SATMIT
Lukket konto
Lukket konto

Konto lukket efter brugers ønske

Bruger siden: 22 April 2003
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 1226
Sendt: 14 Februar 2005 kl. 09:09 | IP-adresse registreret  

Tja ... man må sige der sket meget med pladespillere siden LP12 kom på banen.

Mine erfaringer er at LP12 lyder godt, men i forhold til toppen, hvoraf en del ikke længere laves (Forsell, Goldmund) ... ja der er et stykke vej - efter min vurdering.

Hvad angår toppen idag, så er det vel hvis man skal tro eksperterne Rockport Sirius .... som så også koster ikke bare en Irak-krig men flere! Jeg har ikke hørt den men det er en luftbåren satan til ca. 75.000 US.

Nu er det jo ikke af interesse for særligt mange, men der er også en del andre som bør kunne daske Linn, der skal have stort set alle opgraderinger for at kunne være med hvor det sner.

Nu kender jeg ikke dagens marked så godt, men jeg vil gætte på at man vil komme langt med en af de bedre Clearaudio - selvom nogen (Fremer) ikke kan lide akryl-pladetallerkner. Disse kan ydermere opgraderes ... hvis man gerne vil have noget større og tungere. 

Jeg tror jeg ville kigge efter en brugt Goldmund ... Studietto/Studio ... ved ikke hvor godt armene holder, men et Goldmund værk, og hvis man kan få en arm der kører uden problemer ... så også sådan en.  De ligger i markedet til 15.000-20.000 kr.

SATMIT 

 

 



__________________
"My tastes are simple; I am easily satisfied with the best." Winston Churchill
Til top Vis SATMIT's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af SATMIT
 

<< Forrige Side af 6 Næste >>
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes