| Sendt: 04 April 2005 kl. 17:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Kurt von Kubik skrev:
Inertien skal være så stor, at alle kraftpåvirkninger på membranen omsættes til bevægelse i MEMBRANEN.
|
|
|
Interessant emne..
Correct me if wrong…Massen svinger stadigt selvom du øger vægten, men du flytter resonansens placering i frekvensbåndet – ideelt helt ud af det hørbare område. Desuden ønsker vi at fastlåse perspektivet ikke…(så Jazz og SD-feet er i virkeligheden et kompris idet den vel står oppe på en skumgummi pude og vipper og gynger – men det løste basresonansproblemet)..ikke sandt?
Det du lægger op til at rive parket/plankegulvet op og ringe efter en betonvogn der kan støbe et nyt og dybere fundament hvorpå du kan placere din højttalere – ja nærmest mure dem inde i en ligesom dyb bagudrettet konstruktion. Rimeligt vanskeligt må man sige.
De fleste højttalere er vel derfor trimmet ud fra en eller anden form for ”egenlyd”. Alle ved at den er der…hvorfor ikke prøve at tone den til noget rart? Specielt Englænderne er jo kendt for dette.
Jeg har plankegulve med 85cm mellem lægterne…fanden tage den tømrer fra 1890.
|