Forfatter |
|
hald Forum Bruger


Bruger siden: 17 Oktober 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 245
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 18:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Selvom denne tråd er lavet på en løgn, forandrer det ikke i det faktum
at der faktisk er en del galt med HFK's service. Det kan jeg jo selv se.
__________________ Skaat' - skal vi ikke adoptere en japaner?
Jo! - Så længe det er MARANTZ
Mit Dali, Marantz, DIY setup!
|
Til top |
|
|
marty Lukket konto

Konto lukket på anmodning fra bruger
Bruger siden: 27 Marts 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 205
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
En ting jeg har lagt mærke til, er at hfk formåede at vende folk mod
nitroblast. Lidt som nitro beskrev i sit første indlæg. Lidt creepy
synes jeg.
|
Til top |
|
|
Graa Forum Bruger

Bruger siden: 17 December 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 179
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja, selvfølgelig vender folk sig mod Nitroblast. Hvis manden opdigter et handlingsforløb alene for at miskreditere Hifi-klubben (som han åbenbart ikke bryder sig om) kan man da ikke have ondt af manden når han bliver afsløret....
Kan han da ikke bare handle i en anden butik??
|
Til top |
|
|
NitroBlast Forum Bruger


Bruger siden: 13 Januar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1036
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
HTN/HFK skrev:
Hej igen NITROBLAST Jamen - fik jo bare bekræftet at din historie ikke kan genskabes, men at debatten er startet på et grundlag af en opspundet historie - da du selvfølgelig ikke kan huske hverken din egen e-mailadresse, dit alias mm. Det gør jo opklaringen af din historie noget vanskelig - og vi kan derfor ikke kommentere på et grundlag vi mener er usagligt...
Så det eneste der vel er at sige til reaktionerne på denne "historie" er - at den har startet en debat vi har oplevet før - om hvorvidt man kunne drømme om at sætte sine ben i Hi-Fi Klubben eller ej. Vi respekterer enhvers mening og holdning om Hi-Fi Klubben - uanset udfaldet.
Fra Hi-Fi Klubbens side trækker vi os hermed ud af denne debat - som vi mener er startet på et useriøst grundlag. Skulle NITROFUEL (mod forventning) tage sig mod til og oplyse det vi har brug for, vil vi gerne tage sagen op igen - men jeg tror desværre kun vi skal forvente røgslør, undskyldninger og dårlig hukommelse for ikke at kunne tilvejebringe disse.
Hilsen Hi-Fi Klubben
Henrik Thue Nielsen |
|
|
Ved denne udmelding bekræfter HFK en del af mit indlæg. Nemlig at de gerne vil fraligge sig ethvert ansvar, og gøre problemerne til kundens/klagerens skyld. Ikke nok med det kalder de mit indlæg for løgn, for dermed at vaske deres egne hænder, og gøre mig til sorteper. Dette er velsagtens at bekræfte dele af hvad jeg har sagt. Dette er totalt usmageligt, arrogant og utidigt.
Grunden til at jeg ikke vil oplyse visse informationer er, at jeg ikke ønsker at enkeltpersoner kommer til at stå skoleret, eller værre, pga. et debatindlæg. Jeg ville bare høre om andres erfaringer og meninger om HFK, og noget tyder på, at jeg LANGT fra er den eneste, der har fået en dårlig oplevelse.
At HFK trækker sig ud af debatten, er bare ærgeligt for HFK. Men det er vel også lettere at trække sig, end at skulle forklare/kommentere 3 siders overvejende kritiske indlæg. Rigtig vaskeægte kundeservice ;o)
I det mindste fik jeg her på Hifi4All lov til at sige min mening, hvilket ikke var muligt på HFK's forum.
Og så vil jeg gerne lige slå fast, at mit alias er nitroBLAST og ikke nitroFUEL...??!!? __________________ Mit grej!
WATT er et udtryk for kvantitet - ikke kvalitet ;o)
|
Til top |
|
|
music 4 all Forum Bruger


Bruger siden: 20 Februar 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1467
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
når du ikke giver dig til kende er det da forventeligt at hfk trækker sig
|
Til top |
|
|
NitroBlast Forum Bruger


Bruger siden: 13 Januar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1036
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Graa skrev:
Ja, selvfølgelig vender folk sig mod Nitroblast. Hvis manden opdigter et handlingsforløb alene for at miskreditere Hifi-klubben (som han åbenbart ikke bryder sig om) kan man da ikke have ondt af manden når han bliver afsløret....
Kan han da ikke bare handle i en anden butik?? |
|
|
Jeg har intet opdigtet. Jeg har desuden intet imod HFK. Men jeg har noget imod det som HFK efterhånden er blevet til. Jeg handler ikke længere med HFK - jeg har fundet andre græsgange. Bare en skam, for jeg købte mit første hifi i hifiklubben tilbage i 80'erne, og derfor er det lidt en trist fornemmelse at opleve nutidens HFK.
At folk vender sig imod mig, er jeg sådan set ligeglad med. Jeg har mit på det tørre, og der vil altid være mindst 2 lejre i en fornuftig debat :o) __________________ Mit grej!
WATT er et udtryk for kvantitet - ikke kvalitet ;o)
|
Til top |
|
|
Brian7500 Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2005 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 4086
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
jdg1 skrev:
Brian7500 skrev:
jdg1 skrev:
Graa skrev:
Nu handler jeg kun i HFK-Åboulevard, og har gennem de sidste 10 år lagt rigtig mange penge i den forretning. Jeg har aldrig mødt uvenlig betjening. Der er iøvrigt altid mulighed for at teste anlæg, og spørge om alt mellem himmel og jord.
|
|
|
Lige præcis! Folk har haft dårlige oplevelse i én forretning og så stempler de hele kæden. Virkeligt nuanceret må man sige 
|
|
|
Det der jo er foruroligende er vel, at hvis vi tog en lille rundspørger, var det ikke en, men rigtig mange butikker folk havde dårlige erfaringer med.
Så helt så unuanceret er det vist ikke.
|
|
|
Prøv at bemærke den suveræne overvægt af jyder i denne tråd. Det kunne jo måske tyde på at der var forskelle de forskellige butikker i mellem? (halv spøg, halv alvor).
|
|
|
Tjaa... Jeg ved sgu ikke om det kun er regionalt, at der er et problem
Nu har jeg boet på Sjælland indtil for godt et halvt år siden og har som følge deraf haft min gang i de Hifiklubber der findes her. Men jeg vil da så også sige, at den ene af Hifiklubberne i Aarhus, ummidelbart er ganske ringe, hvad betjening angår. __________________ Med venlig hilsen,
Brian7500
|
Til top |
|
|
NitroBlast Forum Bruger


Bruger siden: 13 Januar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1036
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
music 4 all skrev:
når du ikke giver dig til kende er det da forventeligt at hfk trækker sig |
|
|
Igen må jeg sige, at jeg er lidt ligeglad. Jeg havde slet ikke regnet med at HFK ville blande sig. Jeg ville blot høre andres meninger og erfaringer :o)
At HFK så alligevel blander sig, og prøver på at vende det hele om, så det er mig der bliver synder, understreger bare dele af mit debatindlæg. __________________ Mit grej!
WATT er et udtryk for kvantitet - ikke kvalitet ;o)
|
Til top |
|
|
panos Lukket konto

Eget valg!
Bruger siden: 19 Oktober 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1345
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
At HFK så alligevel blander sig, og prøver på at vende det hele om, så det er mig der bliver synder, understreger bare dele af mit debatindlæg.
[/QUOTE]
Jeg er stadig i tvivl om HFK HAR blandet sig eller om det er tale om en enkelt individ som muligvis arbejder i en af butikkerne.
|
Til top |
|
|
Sund Forum Bruger


Bruger siden: 07 Januar 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1635
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er min opfattelse at Hi Fi Klubben gør det helt rigtige, reelt det eneste de kan gøre, når de trækker sig ud.
Det er muligt at en tekstanalyse med fokus på indholdet i retræten, i forhold til emne og forum, kan påvise visse steder der kunne have været sagt anderledes, men så fred være med det sammenlignet med den tone der anvendes mod Hi Fi Klubben, også andre steder end her i denne tråd.
Hvis det er tilfældet at denne tråd er startet på en løgn, og vedkommende ikke kan eller vil levere de relevante oplysninger slutter det for Hi Fi Klubbens vedkommende der.
Efter de har tilbudt, at lave det stykke arbejde der måtte være nødvendigt for, at kunne levere den kundeservice der åbenbart er nogen der mener der er blevet forholdt af personalet, kan de ikke gøre meget mere, når de ikke kan få de oplysninger der er relevante og nødvendige.
Det er således ikke Hi Fi Klubben der vender sig mod trådens ophav, men derimod den måde vedkommende har håndteret sin tråd på, der har skylden for det. Måske er det derfor han ikke selv er med gennem egne indlæg mere.
Vi lever i et land med ytringsfrihed, og det betyder implicit at enhver kan giveudtryk for sine meninger, uanset at det kan være med baggrund i en begrænset kapacitet, men det betyder ikke at alle andre skal tage det alvorligt - og slet ikke hvis der er på en konstrueret eller forfalsket baggrund.
Jeg kan undre mig over hvorfor det er så vigtigt for nogen at fastholde den ekstremt negative holdning til Hi Fi Klubben i tråden, men måske er det fordi de er sure, som ræven sagde. __________________ mvh sund,
Kun de der har noget at skjule ønsker begrænsninger.
De, der siger det er umuligt, skal ikke forstyrre dem der er igang med det.
__________________
I'm only in it for the music.
|
Til top |
|
|
Brian7500 Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2005 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 4086
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu har vi vel sådan set ikke rigtig belæg for at vurdere, om Nitroblast har opdigtet historien eller ej. Jeg mener at hans begrundelse med, at han ikke vil have enkeltpersoner "i fedtefadet" men bare vil have luft er rimelig nok.
Jeg synes der dømmes meget hurtigt herinde. Det krævede kun et indlæg fra Hifiklubben. Så var alle overbeviste om at Nitroblast var en stor løgnhals. At Nitroblast så endnu en gang vender tilbage med samme forklaring synes jeg ikke tyder på at han lyver.
Men det kan da godt være at jeg er naiv.
Vi fik da ihvertfald lukket lidt op for, at Hifiklubben tilsyneladende har et problem med servicen visse steder.
At Hifiklubben så tilsyneladende vælger at ignorere det fuldstændig og kalde det useriøst synes jeg kun bekræfter problemet. __________________ Med venlig hilsen,
Brian7500
|
Til top |
|
|
Brian7500 Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2005 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 4086
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
panos skrev:
At HFK så alligevel blander sig, og prøver på at vende det hele om, så det er mig der bliver synder, understreger bare dele af mit debatindlæg.
|
|
|
Jeg er stadig i tvivl om HFK HAR blandet sig eller om det er tale om en enkelt individ som muligvis arbejder i en af butikkerne.
[/QUOTE]
Jeg synes jeg husker at have hørt navnet Henrik Thue Nielsen før. Jeg mener at vide, at han er ansat i hovedkontoret og ikke i en af butikkerne. __________________ Med venlig hilsen,
Brian7500
|
Til top |
|
|
bloodyfurball Udelukket fra forum

Udelukket pga. dobbeltprofiler (Groove)
Bruger siden: 07 Juni 2003 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 11
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
L.B. Forum Bruger

Bruger siden: 25 November 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Online Indlæg: 6296
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
witzel skrev:
tja, det er vel ikke et ukendt fænomen at jo flere penge man vil bruge i en butik, des mere hjælpsomme og medgørelige bliver ekspedienterne. Det gælder i stortset alle brancher, så hvorfor ikke også her? |
|
|
Helt enig - sådan er det!
Som jeg tidligere har antydet så er jeg hverken "pro" eller "con" i denne sag og har da haft dårlige oplevelser, men også gode, især i HFK Næstved.
|
Til top |
|
|
Hurtig Udelukket fra forum

Bruger siden: 25 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3070
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har meget ofte omtalt HFK's uheldige slagsmetoder, og inkompetente medarbejdere. Og ofte bliver jeg anklaget for, at have et personligt problem, og være ubetinget modstander af HFK.
Glem det!!!
Men det er da slående, at der hver gang melder sig en kæmpe flok, der alle taler om de gode galme HFK dage. Dengang hvor medarbejderne var ægte HIFI nærder, og produkterne var af bedste skuffe til prisen.
Sådan er det desværre ikke længere. Minianlæg har fundet vej til HFK, på trods af tidligere tiders argumenter for at sådanne anlæg ikke duede, og ikke ville finde vej til HFK's hylder.
Medarbejderne er ganske almindelige unge knægte, der vel dårligt nok ved mere om produkterne, end man kan læse i klubbens hovedatalog.
Mit håb er, at HFK på et tidspunkt vender tilbage til den gamle stil... evt en middelvej, hvor man prøver at tage nye spændende produkter ind. Og måske skulle man droppe kravet om, at man vil være eneforhandler af de produkter man sælger. Det ville gøre det mere gennemskueligt om man gør en god handel. Og da HFK jo råber højt om at de sænker priserne hver gang de overtager et mærke, burde det ikke være noget problem stadig at have de laveste priser (problemet er jo bare, at de så ikke længere kan hæve priserne lige så stille, uden kunderne opdager det).
Men uanset hvad, så er den nuværende situation er sgu for ringe... den er ikke ret langt fra FONA.
|
Til top |
|
|
piranha Forum Bruger

Bruger siden: 09 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 86
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
music 4 all skrev:
når du ikke giver dig til kende er det da forventeligt at hfk trækker sig |
|
|
Helt enig her. Jeg ville også vælge at "trække" mig når "ham" man debaterer med ikke vil bevise at han nu er/ikke er hvem han siger.
I det hele taget fatter jeg egentlig ikke helt tråden. "en skam hfk ikke er som den var i 1980". Hallo folk vi er altså i 2005. Jorden snurre rundt og verden ændre sig. Ja hfk er nok ikke som dengang, men så har den uden tvivl en masse nye plusser, nye produkter osv. Også er der jo andre mindre hifi specialbutikker der har overtaget den "specielle hifi oplevelser" som nogen ikke kan finde i hfk. Hvilket jo kun er en god ting. For at få den helt specielle oplevelser er det praktsik altid de helt små specielbutikker man skal opsøge. Om det så er hifi eller man skal impornere svigermor til en god middag, ja så går man nok i slageteren og køber kødet i stedet for fakta!
Til sidst vil jeg lige sige at jeg da også har prøvet at stå og vente en tid på en forhandler hos hfk. Dette er da en smule irreterende for lige pludselig var jeg ikke universets centrum, hvilket jeg selv synes jeg burde være . Så kan man ikke lide butikken, jamen hvorfor helvede kommer i der så?????
Mvh Claus
|
Til top |
|
|
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg synes ikke Hifiklubben er så slem hvad priser angår. Men som flere andre her har sagt, servicen hos afdelingen på Europaplads i Århus er mindre god. Jeg skulle købe en receiver der, men etter å ha lyttet til en Nad T752 i ca 15minutter kom ekspedienten og slukket for musikken og spurte "Om jeg skulle købe eller lytte?". "Ingen af delene" sa jeg og gikk. Og det var ikke første gang jeg følte meg dårlig behandlet der, men det blev den siste  Har ikke vært der siden.
|
Til top |
|
|
Sund Forum Bruger


Bruger siden: 07 Januar 2005 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 1635
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
piranha, du har ret i at der er nogen der skal være opmærksomme på at tiden går, også i denne sammenhæng.
På dette forum, og desværre også på andre, er der mange der kandiderer til at blive meldt ind i Flat Earth Society eller for den sags skyld en gruppe jeg engang var bekendt med der hed Progressive Alumner, hvis motto var: Et hvert fremskridt er et tilbageskridt. Fred være med dem der hellere vil have levet før de gør, man håber bare at de ikke opdager at det er umuligt.
Og så Har Hi Fi Klubbens medarbejder i sit allerførste indlæg i tråden gjort klart og tydeligt i hvilken egenskab han deltager i debatten, så jeg ser det som prisværdigt at man læser hans indlæg før man kommenterer på det. __________________ mvh sund,
Kun de der har noget at skjule ønsker begrænsninger.
De, der siger det er umuligt, skal ikke forstyrre dem der er igang med det.
__________________
I'm only in it for the music.
|
Til top |
|
|
Bundgård Lukket konto

Lukket på anmodning fra bruger
Bruger siden: 22 Januar 2005 Lokalitet: Ikke angivet
Status: Offline Indlæg: 290
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 19:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
Er kvaliteten af deres produkter ikke ved at nærme sig den, radiobranchen stod for engang?. I så fald kan der næsten ikke være den samme service på produkterne længere.
SK sound i Vejle havde en kanon service, da vi var dernede. Der blev serveret vand, kaffe og rødvin til en demonstration i en weekend. Jeg havde det helt dårligt med at gå ud af butikken igen uden at købe noget. Det de havde på hylderne var Accuphase, Luxman og andet i den helt dyre ende. Gryphon havde de vist også stående.
|
Til top |
|
|
NitroBlast Forum Bruger


Bruger siden: 13 Januar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1036
|
Sendt: 17 Maj 2005 kl. 20:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Har man ikke flere saglige argumenter, så går man bare efter personen i stedet for... Den kender vi jo kun alt for godt - hvadenten det er usmagligt og billigt eller ej. Der er efterhånden 5 sider, hvor de negative oplevelser med HFK står i kø, og dette mener HFK er usagligt... Hmmm...
Jeg fik startet den debat jeg ønskede. En debat som var baseret på et sandfærdigt grundlag. At der så trods alt er folk, der mener at HFK's ord er lov, det kan man kun undre sig over.
Det er en fornøjelse at læse alle de svar, der er kommet på min sandfærdige beretning, og jeg håber at der kommer mange flere. Jeg gider altså ikke kommentere dem alle, men holder stadig et vågent øje med tråden :o) __________________ Mit grej!
WATT er et udtryk for kvantitet - ikke kvalitet ;o)
|
Til top |
|
|