Tilbage til HIFI4ALL.DK 20. juni 2026 | 22:29   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
DIY/Selvbyg
 HIFI4ALL Forum : DIY/Selvbyg
Emne Emne: 8" Bas-enhed(er) (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 4
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
syncroniq
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
DAT - lukket efter ønske fra bruger.

Bruger siden: 10 Maj 2003
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 1715
Sendt: 24 Oktober 2005 kl. 14:33 | IP-adresse registreret  

Hey,

Umidelbart volumen og port, med mindre du kan ændre selve enheden. Dæmpning vil og så, men meget lidt. www.softica.dk -> my software -> SCP 2.0 der kan du se GroupDelay, ændre volumen og port, og se hvordan den ændre sig. Og så koster det gratis

Til top Vis syncroniq's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af syncroniq Besøg syncroniq's Websted
 
jazzman
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum

Sven tager en pause!

Bruger siden: 07 Januar 2005
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 3787
Sendt: 24 Oktober 2005 kl. 20:25 | IP-adresse registreret  

"Alle bassystemer, der udnytter resonnans for at få tryk på lyden i bunden, har massive faseproblemer"

Det kan da godt være. Det afhænger jo for en meget stor dels vedkommende af den konkrete refleksafstemning. Men masser af refleks-systemer lyder da glimrende alligevel. Al den religionssnak om at stive membraner eller bløde membraner ikke duer, at såogsåmange db/oktavfiltre er det eneste rigtige, at domer er yt og hvadharvi - det hænger jo ikke sammen! Se eller lyt til alle de mange velspillende systemer, der er konstrueret helt forskelligt, og erkend, at det er omhu, der skaber et godt resultat - ikke blind tro på en bestemt metode. Tak, det hjalp, nu har jeg det bedre.

Mott: Ja, data ser rigtige ud. Men 45Hz/Qt 0.7 er respektable data, og reflekskabinettet er på 75l - for EN enhed - dvs. 150l for et kabinet med to basser! det er altså stort. Dine enheder, med lav fs og middelhøjt Q, ser ud til at være optimeret til lukkede kabinetter. Jeg ville sætte to basser i et 80 l lukket kabinet. Med lidt uld bliver det effektive volumen 90 l.

Til top Vis jazzman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jazzman
 
daniels
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 26 Marts 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 3704
Sendt: 24 Oktober 2005 kl. 20:56 | IP-adresse registreret  

(Har fulgt med hele vejen på sidelinien)

Giver @jazzman helt ret her. Religionskrige om materialer og konstruktioner, er da ikke interessant. Har gang på gang hørt konstruktioner og materialer, der "ikke burde kunne lyde godt", alligevel lyde utroligt godt.

Totalt at afvise bestemte materialer og konstruktioner virker lidt snævertsynet.

Et lukket bassystem med F3=45Hz (Q=0,7) er ganske fornuftigt. Lukkede systemer skal ses over et bredere spektrum, og ikke kun på F3. Har gang på gang hørt lukkede bassystemer, der spillede markant dybere end basrefleksløsninger, til trods for det lukkede systems dårligere F3 i forhold til basreflekssystemerne.


__________________
DanielS - Alkohol tager toppen af ubehagen ved livet - Der findes ikke dårlige ideer, kun mangel på vilje til at udføre dem!
Til top Vis daniels's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af daniels
 
Migo
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 25 Juli 2005
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 555
Sendt: 24 Oktober 2005 kl. 21:54 | IP-adresse registreret  

Må indrømme at tråden har vendt og drejet sig en del

Men men, mange indlæg, og indtil videre har jeg besluttet at droppe båndmellemtonerne, det er dem som laver numre, kræver for mange korrektioner, har ikke måleudstyr, så evnerne stopper her. Data og frekvens kurve ses her:

http://www.audax-speaker.de/neo8.htm

Så lige nu har forsøget vendt sig, til 2stk Skaaning C-Quence 15 H 52 og 1stk bånd diskant i en 2 vejs gulvmodel, men MOTT skal da have god fornøjelse i sit projekt.. Og jeg skal nok følge med på sidelinjen.

Vender tilbage med billeder osv., når jeg er kommet længere i projektet.

Tak for hjælpen..

Mvh. Migo

Til top Vis Migo's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Migo
 
Migo
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 25 Juli 2005
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 555
Sendt: 25 December 2005 kl. 00:19 | IP-adresse registreret  

Hej MOTT.

 

Er du kommet længere i dit bånd-projekt????

 

Mvh. Migo.

Til top Vis Migo's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Migo
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 4
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes