Tilbage til HIFI4ALL.DK 14. juni 2026 | 15:39   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Surroundlyd - en teoretisk indgangsvinkel (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 4
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Ricky
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 281
Sendt: 14 Februar 2006 kl. 12:45 | IP-adresse registreret  

kyhn skrev:
Ricky skrev:
L.B. skrev:

Hvis hele lydbilledet skal dækkes, afhænger det i høj grad også af rummet, dvs. hvor langt der er mellem højttalerne. Korrekt, men måles i grader - ikke i cm/m.
Jeg har prøvet at sidde med lydtryksmåleren og køre "sweep" testtone for at se om det var dyk, da jeg kører uden center for og bag. Det var ikke der udfordringen var, men derimod når der skal panoreres fra højre front til højre bag. Få lydkilder, stort område!!.
Der kom et dyk på adskillige db . Der er så også ca. 4 meter imellem.

men afstanden til højttalerne betyder nu en del, sidder du (for) tæt på vil du let komme ud af sweetspot da længdeafstandens afvigelse så bliver % stor.

Det er korrekt!

Men jeg mener afstanden imellem højttalerne - ikke afstanden mellem lytteposition og højttaler.

Uens afstand mellem højttalerne og lyttepositionen kan som regel korrigeres med time delay og kanal niveau på surroundreceiveren

 

 



__________________
Venligst
Ricky - Husk film skal ses i hjemmebiografen
Til top Vis Ricky's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ricky Besøg Ricky's Websted
 
mollecon
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4790
Sendt: 18 Februar 2006 kl. 02:36 | IP-adresse registreret  

Nemlig, Otto! Men, det bringer mig videre til næste spørgsmål, eller diskussion; Det er i høj grad billedet, der styrer lydoplevelsen ved film - hvad er vigtigt når det er tilfældet? Et stort dynamikområde, ja - stort frekvensområde, osse ja... Men linearitet indenfor snævre tolerancer i frekvensområdet? Ikke SÅ vigtigt. 
Til top Vis mollecon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mollecon
 
CSN Teknik
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
CSN Teknik

Bruger siden: 24 November 2005
Lokalitet: Sydsjælland
Status: Offline
Indlæg: 842
Sendt: 20 Februar 2006 kl. 14:26 | IP-adresse registreret  

spændende tråd

__________________
Mvh.Christian
Cinemania
Til top Vis CSN Teknik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af CSN Teknik Besøg CSN Teknik's Websted
 
Ricky
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 281
Sendt: 14 Marts 2006 kl. 18:41 | IP-adresse registreret  

Er denne tråd helt død?

 

 

 

 

 

 



__________________
Venligst
Ricky - Husk film skal ses i hjemmebiografen
Til top Vis Ricky's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ricky Besøg Ricky's Websted
 
Zenon
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Konto lukket efter anmodning fra bruger

Bruger siden: 29 September 2005
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 153
Sendt: 14 Marts 2006 kl. 20:14 | IP-adresse registreret  

Jeg vil nu sige man kun har brug for 5 store højttalere til at gengive en troværdig naturlig lyd...

Normalt har man placeret dem vandret så den lyd i måske tænker på bliver skabt i 2D men bliver virvlet rundt i et 3D lokale, altså i har måske alle højttalere placeret i samme højde......

I min indre 3D simulerede verden har jeg kun brug for 4 højttalere i 2D, nemlig 2 fronthøjttalere samt 2 baghøjttalere placeret et stykke pænt fra lyttested......den femte højttalere sidder placeret oppe i loftet lige oven over lytte stedet så man får "RIGTIG 3D" lyd!!!

Dette kræver så en rigtig god lydoptimerings enhed så disse såkaldte huller ikke opstår imellem højttalerne......det mest perfekte får man tit fra det mest simple som man kan forbedre fordi det er til at gennemskue......!!

Komplicerede ting bliver tit til for at tingen skal sælge sig selv mest muligt!!!!!

Til top Vis Zenon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Zenon
 
TapeConnection
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Lukket efter brugers ønske!

Bruger siden: 30 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4163
Sendt: 14 Marts 2006 kl. 21:58 | IP-adresse registreret  

Ricky skrev:

Er denne tråd helt død?

Var der dog bare 30 timer i døgnet... Det er en tidskrævende tråd jeg har startet op i, og jeg har været naiv nok til at gøre det sideløbende med "billedkvalitet" tråden... Jeg skal nok vende tilbage til det når jeg får et par sammenhængende timer til overs... 



__________________
Mvh. TC
www.tapeconnection.dk

Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
Til top Vis TapeConnection's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af TapeConnection Besøg TapeConnection's Websted
 
TapeConnection
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Lukket efter brugers ønske!

Bruger siden: 30 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4163
Sendt: 20 Marts 2006 kl. 23:42 | IP-adresse registreret  

Otto, TC skrev:

Forstærker

Hvor meget effekt er nødvendigt for at opnå det ønskede lydtryk? Leverer forstærkerne den lovede effekt?

 

Lad os tage det sidste først. Normalt vil jeg jo skrige mine lunger tomme om at man skal være ligeglad med watt-opgivelserne, og bare købe dét der virker. I denne teoretiske diskussion har vi ikke den luksus. Men dét vi må se i øjnene er at forstærkerne ofte ikke kan levere den effekt som producenten lover, om ikke andet så i hvert fald ikke i alle kanaler samtidigt. Derfor er det vigtigt at understrege at uanset alt hvad der står i det følgende omkring effekt, så bliver det aldrig en facitliste over hvor mange watt der skal stå i specifikationerne før forstærkeren er god nok.

 

Anywayz: Vi har tidligere defineret at hver kanal skal kunne levere 105 dB for at opnå "reference level", og 95 dB for at nå det typiske afspilnings-niveau i en hjemme-biograf. Dette vel at mærke i lyttepositionen! Vi kan altså definere at hvis anlægget er i stand til at levere "reference level", 105 dB per kanal, så har vi "nok" - når vi de 95 dB er vi på et niveau der kan kaldes "acceptabelt". De fleste vil dog formentligt betakke sig for at skulle spille på kanten af forstærkerens ydeevne - så for at have lidt "headroom" til at levere 95 dB, vil jeg mene at anlægget skal være i stand til at levere min. 98 dB. Jeg vil derfor gå videre med dé to mål - Reference Level, der er 105 dB per højttaler, og typisk stue-niveau, der kræver 98 dB per højttaler.

 

De redskaber der skal bruges for at finde ud af hvorvidt vi kan nå disse mål i lyttepositionen er følgende: Højttalerens følsomhed, forstærkerens udgangseffekt, og afstanden til højttaleren. Højttalerens følsomhed opgives som regel ved at angive dét lydtryk som højttaleren afgiver når den fodres med én watt, målt på én meters afstand. Ud fra dette kan vi regne os frem til hvor mange watt forstærkeren skal kunne levere. Højttaleres følsomhed kan være voldsomt forskellige. Jo højere følsomhed, jo færre watt har vi behov for i forstærkeren. Jeg vil antage at en almindelig, gennemsnitlig hifi/surround højttaler har en følsomhed på 88 dB. Mange har mere, men en del har mindre. Højttalere med en følsomhed over 90 dB er ikke specielt udbredte længere, ifølge min vurdering. Altså: Hvis vi antager at højttalerne har en følsomhed på 88 dB, hvor kraftig forstærker har vi så brug for?

 

Dette er ekstremt afhængigt af rummets størrelse. Dette skyldes det forhold at for hver gang afstanden til højttaleren fordobles, skal effekten ikke fordobles men firdobles, for at nå det samme lydtryk. Sagt på en anden måde: Hvis du fordobler afstanden til højttaleren falder lydtrykket med 6 dB. Lydtrykket ved højttaleren skal altså være 6 dB højere - og for at opnå dette skal forstærkeren levere 4 gange så mange watt.

 

Kort resumé af dB-skala'en: En fordobling af effekten giver 3 dB højere lyd. En tidobling af effekten giver 10 dB højere lyd. En halvering af afstanden giver 6 dB højere lyd.

 

Hvis vi antager at vi er i besiddelse af verdens mindste hjemmebiograf, og sidder nøjagtigt én meter fra højttalerne, så kan vi regne os frem til hvor mange watt et højttalersystem med følsomhed på 88 dB skal tilføres: For at opnå reference level, skal vi hæve lydtrykket med 17 dB i forhold til lydtrykket ved én watt. Det svarer til at vi skal bruge 50 watt per højttaler, for at opnå reference level. For at opnå det "acceptable niveau", kan vi nøjes med 10 watt. Det er jo ikke så galt - men det var så også i "verdens mindste hjemmebio"... ;-)

 

Ved at regne videre, kan vi definere minimumskravet ved forskellige afstande til højttalerne:

 

2 meter (vel ca. 10 m2 rum?): 200 watt til reference level, 40 watt til stue-niveau.

3 meter (25 m2?) 450 watt til reference level, 90 watt til stue-niveau.

4 meter (50 m2?): 800 watt til reference level, 160 watt til stue-niveau.

6 meter (100 m2?) 1800 watt til reference level, 360 watt til stue-niveau.

 

Ud fra denne teoretiske beregning kan vi så danne nogle konklusioner. For det første - man forstår hvorfor det er så væsentligt at prof-grej har høj følsomhed! Det er ikke så fedt hvis der skal bruges 5000 watt per højttaler i en biograf, for at spille højt nok, så det er ret væsentligt om højttalernes følsomhed er 88 eller 98 dB.

 

For det andet - huskede vi at LFE-sporet i Dolby Digital havde 10 dB ekstra dynamik-område? Hvis vi undværer subwooferen, fordi højttallerne "spiller dybt nok", så skal vi bruge 10 gange så mange watt - i dén del af frekvensområdet hvor al energien i lyden ligger, vel at mærke - medmindre man er klar til at gå på komprimis med dynamikken i basområdet. I en almindelig stue med 3 meter til højttalerne, skal vi altså til et sæt gennemsnitlige højttalere med følsomhed på 88 dB bruge intet mindre end 900 watt per højttaler, for at kunne undvære subben uden at miste dynamik - dette vel at mærke ikke for at nå reference-niveauet (som så også er MEGET højt), men blot for at nå et niveau der svarer til et almindeligt højt stue-niveau! Tænk lige over dén, næste gang du overvejer at droppe subwooferen, blot fordi fronthøjttalerne er opgivet til at række dybt i bassen...

 

For det tredje, så kan vi aflæse at til en almindelig, gennemsnitlig størrelse stue med almindelige, gennemsnitlige højttalere, er de "sædvanlige" 100 watt per kanal, som mere eller mindre samtlige surroundreceivere på markedet påstår at kunne opnå, faktisk et meget fornuftigt mål. Problemet er så at det kræver en del mere end de fleste tror, for rent faktisk at levere dette kontinuerligt, i alle kanaler samtidigt.

 

Vi kan også konkludere at hvis vi kigger på dynamik-område alene, så kan mere følsomme højttalere være en rigtigt, rigtigt god ting...



__________________
Mvh. TC
www.tapeconnection.dk

Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
Til top Vis TapeConnection's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af TapeConnection Besøg TapeConnection's Websted
 
mollecon
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 December 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4790
Sendt: 28 Marts 2006 kl. 00:03 | IP-adresse registreret  

Og hvad værre er, du overvurderer nok følsomheden på typiske højtalere, Otto . Jeg førte min egen lille statistik, baseret på 'High Fidelity's målinger for år tilbage. Dengang var følsomheden generelt <86dB - og med de minihøjtalere, der bruges i de fleste surroundanlæg, er følsomheden snarere lavere.
Til top Vis mollecon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mollecon
 
TapeConnection
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Lukket efter brugers ønske!

Bruger siden: 30 November 2003
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 4163
Sendt: 28 Marts 2006 kl. 13:56 | IP-adresse registreret  

mollecon skrev:
Og hvad værre er, du overvurderer nok følsomheden på typiske højtalere, Otto . Jeg førte min egen lille statistik, baseret på 'High Fidelity's målinger for år tilbage. Dengang var følsomheden generelt <86dB - og med de minihøjtalere, der bruges i de fleste surroundanlæg, er følsomheden snarere lavere.

Det kan ikke udelukkes at du har ret - så må vi gange alle watt-tal med 2...



__________________
Mvh. TC
www.tapeconnection.dk

Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
Til top Vis TapeConnection's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af TapeConnection Besøg TapeConnection's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 4
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes