Tilbage til HIFI4ALL.DK 23. juni 2026 | 15:31   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: gammelt Denon (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Bradman
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 Juli 2005
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 1091
Sendt: 14 Marts 2006 kl. 23:52 | IP-adresse registreret  

Kjeldsen skrev:

POA 3000Z har jeg haft samtidig med Accuphase P260 og Denon POA4400.

De to Denon har rimeligt godt fat i bunden, hvorimod mellemtone og diskant er mere hård og grovkornet. Dog er 3000Z noget bedre end 4400.

Accuphase slår dog Denon på alle områder bortset fra slammet i bunden.

Generelt kan jeg ikke anbefale Denon, da de er hårde og lyttetrættende. Accuphasen er tilgegæld mums.

 

        

Det virker som en rimlig vurdering - alt andet lige. Som et udgangspunkt synes jeg også Accuphase er på alle mulig måder ret fantastisk og må siges at være lækkert og velfungerende - kram og kvalitet. Selv en gammel 203er spiller mere hifi end det meste af det folk spiller på idag. Jeg havde da også såden en 266...eller hedde den 260? Den havde omskifter mellem a og b drift så vidt jeg husker.

Jeg havde en 211er for et år siden, den spillede nu ret kedeligt på en upersonlig måde. Altså ikke rigtig dårligt, en grad analytisk og ikke hvad jeg egentlig havde ventet af et nyere Accuphase produkt....ikke rigtig hul igennem er mit indtryk. Men det kan være at man skal op i 300/400 serien for at få den rigtige "hi-end" lyd som jeg husker fra 266. En drengedrøm for mig kunne også en P-500. Det ligner da godt nok et ordenligt kraftwerk som har både til gården og til gaden og var ikke så bekostelig. Men det er ikke fordi det flyder med aflagt Accuphase drej. Folk ved helt klart hvad det skal koste! Men det er en anden snak.

Mvh



__________________
NSR/Gianelli - two stroke retro
Til top Vis Bradman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bradman
 
Kjeldsen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 9424
Sendt: 15 Marts 2006 kl. 08:04 | IP-adresse registreret  

En P-260 koster ikke alverden, men ses sjældendt. Den kostede omkring 10.000 fra ny i slutfirserne. Jeg købte min for 4000 kr. og solgte den for 3500 kr.
Til top Vis Kjeldsen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kjeldsen
 
Bradman
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 Juli 2005
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 1091
Sendt: 15 Marts 2006 kl. 09:03 | IP-adresse registreret  

Det virker som prislejet. Det var vist noget af det samme jeg købte min for år tilbage. Men klangen var altså virkelig god på de gamle svende - grineren nok - power mosfets.



__________________
NSR/Gianelli - two stroke retro
Til top Vis Bradman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Bradman
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes