Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2025 | 00:47   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: AVR-2805, Dali 6006, bi-amping, bi-wiring (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Ugge
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 December 2004
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 259
Sendt: 09 Maj 2006 kl. 11:46 | IP-adresse registreret  

Hej alle

Så har har jeg jo lige haft min sidste skoledag på gym 3.g igår så fik tid til at se lidt på det bi-amping som jeg jo har haft efterspurgt. Jeg fik tilsendt en fremgangsmåde hvor det var blevet gjort på en Denon reciever bare en anden model. Så nu har jeg fået gennemgået modellen, det skal dog siges at jeg ikke køre med biwiring eller lignende mellem reciever og HT. Jeg havde Silversonic T-14 singlewire HT-kabel tilsluttet forinden, så har bare brugt et Silversonic T-14 ekstra til den ene HT og et billigt til den anden. Signalkablet forbundet bag på recieveren er et billigt lakridskabel , men der skal jeg naturligvis have købt et nyt ligesom med et silversonic t-14 mere.

Har her prøvet at lave en skitse:

http://www.fluii.dk/pic.asp?id=1505

Men nu til lyden:

Jeg synes klart højtalerne har fået mere greb om lyden. Den er blevet bedre til at adskille bas og diskant så det ikke bliver for sammenblandet (på den positive måde ). Bassen er blevet mere tør og hård i det så den ikke er så brummende. Så alt i alt en positiv forbedring til mit anlæg. Håber i kan bruge det til noget.

Ved ikke om nogen kan anbefale at biwirings kabel kunne bære bedre end 2 x singlewire kabler?

Kommenter gerne deraf

Ugge out.



__________________
AWESOME!
Til top Vis Ugge's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ugge
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes