| Forfatter |
|
Thue K Forum Bruger

Bruger siden: 13 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1195
|
| Sendt: 20 Januar 2004 kl. 13:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
fejl
|
| Til top |
|
| |
Madhouse Forum Bruger

Bruger siden: 11 Juli 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 290
|
| Sendt: 20 Januar 2004 kl. 13:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
Thue K Forum Bruger

Bruger siden: 13 November 2003 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1195
|
| Sendt: 20 Januar 2004 kl. 14:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
DonJensen Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 1465
|
| Sendt: 20 Januar 2004 kl. 19:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm jeg kan da ellers huske noget med.....var det jytte hilden, der snakkede om at nu skulle vi ha´ digitalt tv, men det er de så gået væk fra igen.....surt!
|
| Til top |
|
| |
paff Forum Bruger

Bruger siden: 08 Januar 2004 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 9
|
| Sendt: 20 Januar 2004 kl. 20:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
Neeper skrev:
|
Jeg synes heller ikke DTS lyden på LOTR er bedre end dolby digital... Det er helt ude i skoven. For eksempel, så prøv at skrue godt op for lyden når der er nogen der snakker, og hør nær din centerhøjttaler... Alle læsper, og der er vildt mange "s" lyde.. Første gang jeg hørte det, var jeg sikker på at domen eller båndet i min center (Dali Euphonia CS 4) var brændt af... Så prøvede jeg for sjov skyld DD sporet, og der var det helt væk, og lød langt bedre... Det lyder som om DTS har haft komprimerede lyden i alle kanaler om til den dårligeste MP3 fil og så lavet det tilbage til DTS 24 bit..
|
|
|
Jeg har sjovt nok oplevet præcis det samme med min udgave. Jeg troede bestemt, at der var noget helt galt med min center eller receiveren. Det var særligt tydeligt enkelte steder, fx når Gandalf fortæller Frodo om ringen: "This is the one ring. Forged by lord Sauron, osv." eller da de ankommer til The prancing pony: "Always happy to cater to little folk". Pludselig leverede min center en frygtelig læspende og forvrænget lyd Min United dvd-afspiller kom dog hurtigt under mistanke som synderen...
For nylig satte jeg så dvd'en i min pc og fik gang i noget DD/DTS pass-thru til receiveren via spdif-udgangen. Her var lyden ganske god, nærmest bedre end på min United. Al læspen var i hvert fald væk!
Nu tror jeg bare, jeg snart skal have en ny dvd-afspiller... Selv om den ikke har haft problemer med andre dvd'er.
|
| Til top |
|
| |
Sten Forum Bruger

Bruger siden: 19 April 2003
Status: Offline Indlæg: 193
|
| Sendt: 21 Januar 2004 kl. 17:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
Men hensyn til DTS mener jeg, at det kun er berettiget, når der virkelig er behov for det. Såkaldte "snakke film" har ikke behov for DTS, i mine øre. F.eks. har Svimmimg Pool DTS, hvor en film som Sleepy Hollow og Hook ikke har det. Det virker jo fuldkommen latterligt.
|
| Til top |
|
| |
Guests Gæst

Ikke registreret bruger
Bruger siden: 25 Januar 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Online Indlæg: 113
|
| Sendt: 23 Januar 2004 kl. 10:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
DTS er "berettiget", et krav til alle film! Mange ældre film der er i mono, har total fået smadret lyd-kvaliteten efter filmen er blevet forbedret i Dolby Digital lyd.
Lydspor der orginalt er indspillet analog (måske med rør-grej), er blevet forvanlet til piv-tynd 192kbps digital lyd .
|
| Til top |
|
| |
CoZmatic Udelukket fra forum

Dobbeltprofil Audio4ever
Bruger siden: 30 December 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 72
|
| Sendt: 16 Februar 2004 kl. 17:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Gammelt indlæg.
|
| Til top |
|
| |
Ronin Branchemedlem

Lyd og Billed Vodskov
Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 7545
|
| Sendt: 16 Februar 2004 kl. 17:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
DTS står for Digital Theater Systems
Kig evt. på www.dtsonline.com  __________________ Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
|
| Til top |
|
| |