|
God lørdag/søndag
er clock uden cmos udgang hvist med lavere jitter, men det er ikke tilfældet ved den jeg fandt.. Bemærk at 0,01ppm hvor xclock 3 er på 1ppm..
Hvor meget det betyder er jeg ikke helt klar over..
Jeg tror faktisk ikke det er her at præcisionen er vigtig – men jeg er i tvivl – herom mere i sidste afsnit. Det har jeg læst flere steder bl.a. i stereophile. De 1ppm på lcxo3 er den afsolutte tidsafvigelse fra reference, basisafvigelse - den statiske afvigelse. Hvad jeg har læst skulle det ikke være så vigtigt derimod, er korttidsvariationer, dvs. hele frekvensspektret af clocken en er det der betyder noget. Søren (link tidligere) siger at præcisionen ikke er vigtig og at naturen af svingninger er ens for alle krystaller. Det kan der jo væren noget om :)
Nej jeg mener heler ikke at langtidsstabiliteten som bliver angivet i Ppm har nogel reel betydning. Vigtigere er som du siger kortids variationen.. Men her ligger ocxo også bedre end de gænge typer..men jeg synes stadig at prisen som nok ligger på 300-400 kr ikke kan retfærdiggøres af den bedre ydelse. Så er pengene bedre brugt andre steder.
prøv at læs Crystal Oscillator Design Information på siden :
http://www.piezotech.com/Technical_Information/techindex.htm
I dokumentet er der en lille tabel som fortæller hvad har indflydelse på præsisionen.
se også Quartz Crystal Resonators Terminology
lidt nede er der en graf over error som function af temperatur.. en ocxo vil her ligge på ca 60 grader hvilket giver en god immunitet overfor temperatur svingninger... Men det virker som om at ved den tempertur opnår crystallet sit optimale arbejdspunkt og støjen er så lavere her..
Jeg vil mene at vi skal forsøge at lave en ocxo selv. det burde ikke give de helt store problemer. og kan vel også gøres rimeligt billigt
Jeg kan se at ocxo bliver brugt i mobilindustrien. så jeg vil lige høre ud på arbejdet om vi har nogle til rimelige penge..eller om vi har nogle andre gode alternativer.
Noget andet er også hvordan clocken performer, når den faktisk er sat til. Jeg tror det er lidt en anden sag bare at måle jitter for enden af coaxkablet på lcxo3 ift. at se hvordan den faktisk går i spænd med eks. konverteren.
Ja det har du helt ret i men det må vi se om vi ikke kan få styr på.
Mht. de 10ps så bliver det jo i realiteten nærmest umuligt at nå helt derned. I gennemsnit -ja- men over hele musik frekvensområdet og ved alle musikniveauer - det tror jeg ikke. Ifølge Bladelius er der desuden meget måleusikkerhed under de 10ps, så resultaterne er ubrugelige. (HF2000/2001) Godt måleudstyr koster vel også en formue. Men måske kender vi nogle der har adgang til noget ...:) Det kunne også være nogle bavianer på institut 8 (hvis det stadig hedder det) på AUC. Jeg kender en der skriver phd derude, men desværre ikke på elektronik.
Ja det kan godt være at det bliver umuligt at få den aktuelle jitter perfomance målt..men i første omgang må vi holde os til teorien.
Jeg tror på at vi kan komme under 10ps men det kan være at jeg tager fejl..
Batteriforsyning kommer vi som sagt ikke uden om. Jeg synes normalt det er lidt noget pjat, men her giver det i ekstrem grad mening. Vi vil pga. Batteriforsyning også kunne designe klokken med en meget mindre kompliceret strømstyring. Det vil betyde mindre støj. Er det en forkert antagelse ?
Jo det burde kunne give mindre støj, og det bliver også nemmere at lave. så det er vist ingen grund til at lade være. Bortset fra at de skal lades af og til.
Jeg tror i det hele taget vi skal holde konstruktionen så enkel som muligt. Vi har simpelhen svært ved at vurdere, både praktisk og teoretisk hvordan komponenterne påvirker lydoplevelsen i sidste ende. Jeg synes her designprincippet om at reducere kompleksistet som jeg tog frem i jitterdiskussionen virkeligt kommer til sin ret. ” Reducering af kompleksitet i systemets struktur er en afgørende faktor hvis a, man ikke teoretisk og praktisk begriber de systemiske konsekvenser af valget af den komplekse struktur b: hvis problematikken – her jitter - overordnet set er yderst kompleks fra starten.”
Ja den skal være så simpel som muligt.. det simpleste er at lave en fælles clock som både styrer DAC og drev. Er du med på at lave det ?
Ift. Komponenter er jeg faktisk overbevist om at spændingscomparatoren, er den vigtigste komponent,- også vigtigere end krystallet. Som valg af spændingscomparator, se evt. Tegninger af ELSO clock som jeg har mailet i zipfil, tror jeg at ad8611 er den bedste. Hvad siger du ? 4ns – kan vi finde en kreds der er bedre, rykker vi fra LC J - se pdf databladet på www.analog.com (se evt. Fig. nedderst til højre på side 8) Evt. en lt1715 på 4,5 ns.
Jeg tror også at comperatoren giver meget større jitter end clocken..ihvertfald den fra AD bare setlling time på 4,5 Ns tyder på at variationen i ps området er stort.. Men der fåes mange højfrekvente komponenter jeg ved desværre ikke i hvilket prisleje de ligger men deres spevificationer ligger langt over AD...
Jeg tror Elso går fejl i byen ved ikke at bruge topkomponenter til at styre denne kreds, her tænker jeg specielt på afkobling til stel og kondensator til spændingsforsyning, men selvfølgeligt skal modstandene jo heller ikke støje – var det noget med parallelkobling af metalmodstande der giver lavere støjniveau ? Ved modstandene kunne der være mange overvejelser, hvad mener du ?
Puha..jeg har slet ikke begyndt at kigge på egenstøj på modstande...jeg hæger stadig lidt ved crystallet..men vi må sikre at støjen herfra ikke ødelægger perfomance hvis det er muligt. men du har ret støjen herfra skal absolut tages med i overvejelserne.
Jeg kan også se at elsos værdier ikke svarer til dem som ad anbefaler, men han bruger jo også en ad8561.
Jeg har stadig ikke fundet kwak clocken kan du ikke smide et link ?
Hvis vi taler cost/benefit så ligger overvejeserne jo i, om der eks. Skal bruges penge på et super godt krystal, eller at pengene skal bruges til styring af primært spændingscomparator og tildels kondensatorerne ved krystallet. Jeg tror faktisk at det er ved krystallet der skal spares. Elsos ide med at genbruge det gamle krystal finder jeg ikke helt tosset.
Du har ret vi skal helst ikke bruge for mange penge på krystallet men vi skal udnytte de muligheder som det har...jeg tror også at det er comperator/forsyning som bliver de dyreste.. Jeg ved ikke helt hvilket prisleje vi snakker om ? jeg vil mene maks 400kr..i første omgang er det for lidt ?
Det jeg er lidt usikker på at faktisk hvorvidt at basisjitter, de 1ppm jf. Xo3en, har betydning for lyden. Hvis der ikke synkroniseres mellem drev og dac burde denne afvigelse have betydning. Men som sagt svarer det ikke til det jeg har læst ?? – men det er måske fordi disse overvejelser er gjort omkring en cd og ikke drev/dac. I en cd med kun et krystal burde 1 eller 10 ppm jo være uden betydning?
I cd med kun en krystal har det stor betyndning betydning hvilken jitter der er på krystallet..men jeg tror som du også har skrevet at jitteren nærmere satmmer fra comperator og ikke krystal...
jeg synes ihvertfals at animationen fra LC-audio er betænkelig hvis det er en aktuel målt clock som animeres..flankerne er slet ikke stejle nok og der er en del støj på signalet...måske kan det ikke gøres meget bedre...grunden til at jeg gerne vil have stejle flanker er at indstrålet støj så giver mindre jitter..
VH
Kramer |