| Sendt: 04 Juli 2006 kl. 21:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmm.... Prøv engang at smid en mail til "Kermit" dps@ofir.dk
Han er nok en af de få personer tilbage i DK, med mest kendskab til Cerwin-Vega! Han har også engang været distributør.
CW i USA ligger inde med tegningerne "Blue Print" til omtalte horn. Men de er dælme svære at få dem til at slippe dem. Kermit har dem ved jeg. Han har også 12 af de famøse horn "Rystende" *GG*
http://www.in70mm.com/newsletter/2004/69/sensurround/images/ horn_1.jpg er IKKE biografhornet. Det er en ting Gene Serwinsky "Grundlæggeren af Cerwin-Vega, eksperimenterede med og som har været solgt i nogle eksemplare.
Det org. Biograf-horn havde målene 366x62x122
Der findes i dag, 2 forskellige "kasser" til 189ES. Et E-horn og et horn der ligner ret meget. Men begge med næsten ens mål.
Til orientering kan nævnes, at E-hornet kan lave 143 dB og husk, der er kun EN 18" i dette horn.
Det med skaderne er rigtigt. Adskilige bygninger, både nuværende og tidligere biografer, som havde dette monsterhorn monteret, fik alvorlige bygningsskader. Således er McDonalds på storetorv i Århus, holdt sammen af wire efter ombygning fra Kosmorama biografen til burger restaurant.
Så deeett....
Men som sagt. Kontakt Kermit for mere information. Han ved en hel del om tidligere og nuværende CV proff. produkter.
|