| Sendt: 09 Marts 2007 kl. 15:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg er enig så langt som at STP/FTP er en glimrende måde at få billig skærmet og snoet kabel, da grundet de mange anvendelses muligheder, bliver masseproduceret og sælges uden synderlig avance. Men jeg mener altså stadig ikke det er et reelt substitut for et færdigbygget kabel og parsnoning bruges ikke i normale videokabler netop fordi det ikke er hensigtmæssigt. Essiensielt set, så kunne du lige så godt tage et kabel og pakke ind i sølvpapir og sige det var bedre. Jeg tror ikke parsnoning er synderligt sundt eller kvalitetsforbedrende, når du har 3 kanaler der skal sync'es.
Jeg undre mig i øvrigt over at på linket du henviser til er kun vSync grounded, hSync er ikke og DDC, SDA og SCL er ignoreret som om de var ligegyldige.
Men igen. INGEN tvivl om at det er billigt. Tror faktisk også vi er på vej ud på et side spor, så skal vi ikke lade manden få sin tråd i fred? :)
|