Tilbage til HIFI4ALL.DK 8. juni 2025 | 12:03   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Forhandlere
 HIFI4ALL Forum : Forhandlere
Emne Emne: Kom med noget ros (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 5
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Pierre
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 28 Januar 2005
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 3547
Sendt: 06 April 2007 kl. 10:00 | IP-adresse registreret  

Tjaaaa, de er blevet nævnt nogle gange før, men jeg har også kun ros til Lydspecialisten i Århus.

De er ikke bange for at låne deres udstyr ud også selvom de ved at det måske kun er for at have det sjovt i weekenden 

Det var så hvad jeg havde af ros til Hifi butikkerne i Århus.

Men jeg bliver også nød til at rose Radio Loft/ B&O for deres ekstreme service, som de har ydet i mit tilfælde

Til top Vis Pierre's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Pierre
 
CRC1
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 12 Februar 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 682
Sendt: 06 April 2007 kl. 10:38 | IP-adresse registreret  

Ja jeg kunne nu godt finde nogle butikker jeg gerne ville svine, synes generelt at den meget omtalte klub er gået væk fra den gamle charme, der står tit ekspedienter der ikke aner noget rigtig om produktet eller har forkærligheden for hifi. Ligeledes styre de jo også priserne helt selv og undgår helt konkurrence. Ikke lige min kop the!! Meeen nu skal jeg ikke være total destruktiv og ødelægge den gode stemning der er i tråden. Jeg synes nu også der er undtagelser hifi-klubben i slagelse hvor jeg også startede og brugte mange penge, er der altså nogle hifi-nørder der er åbne og ærlige og ligefremme!!

Så til roserne:

Hifiklubben i slagelse: der er altså et par stykker deroppe som bare er super og ligefremme, desværre synes jeg de blir låst fast i hifiklubbens moderne koncept om at fåp smidt så mange varer over disken som muligt!!

Hifi-cable: superservice, muligheden for at få demo af alle produkter og bruge tid og energi på deres kunder. De har tit hjulpet mig med at finde den rigtige løsning og pejle mig ind på det rigtige produkt. De er kommet hjem og stillet demosæt og varer op hos mig, uden nogen betaling/garanti for at jeg vil købe noget. Samtidig er de også til at handle med og er til villig til at finde en fornuftig pris ved større handler og man kan ringe stortset døgnet rundt!

Vassago-hifi, Rene Jensen gør da stort set alt for sine kunder, kommer med nye spændende produkter og mærker. Sælger utrolig meget spændende high-end udstyr. Man kan næsten ringe til ham døgnet rundt, og selvom han aldrig har tid tager han sig den!! Service og synes jeg det er skægt man kan handle med ham. Det gør det meget sjovere at købe ting der hvor man stadig væk kan handle lidt om prisen. Istedet for en møgknægt der smiler flabet, kigger på uret hvornår han har fri og siger desværre "det kan ikke blive billigere"....

Jeg synes samtidig det er fedt at der blir ved med at være folk der prøver selv. Eks. Dr. lyd der også har åbnet end butik eller Neeple-højttalerne. Det synes jeg er for fedt!! Flere nye produkter og mere konkurrence, det gør det kun sjovere og mere spændende



__________________
http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=49032&PN=1
Til top Vis CRC1's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af CRC1
 
JRGW
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 August 2004
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 1303
Sendt: 06 April 2007 kl. 11:04 | IP-adresse registreret  

Jeg syntes da at Otto fra Tape Connection gør det godt selv om jeg ikke lige er så meget filmmand så ser det da ud til at han er meget kompetent og laver nogle gode indlæg som er lærerige.Det giver kvalitet til dette forum.

Rene Jensen giver en god service bare vi så ikke slider ham op så han bliver alt for stresset.



__________________
Hilsen JRGW

Sandheden er ikke nødvendigvis det man syntes den burde være...
DIY Thel:http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=62872
Til top Vis JRGW's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af JRGW
 
Elkjær
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 16 December 2005
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 186
Sendt: 06 April 2007 kl. 11:15 | IP-adresse registreret  

Søren Vittrup ( Audiocompagniet) skal have en stor hånd Spændende ting som spiller fantastisk. Han forstår at samle et godt sæt og er villig til at stille apperater til rådighed.

Også Martin fra Lydspecialisten Åarhus skal have en klapsalveGod service og forstår kundens behov og har en dejlig afslappet holdning.

Til top Vis Elkjær's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Elkjær
 
Tante Berg
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 12 April 2006
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 2247
Sendt: 06 April 2007 kl. 16:40 | IP-adresse registreret  

Lige en stor ros til min kammerat(Tunghør )også,for at gide at køre mig rundt i kongeriget når der er Tandberg på programmet

__________________
'Før eller siden ender du alligevel med Tandberg' http://www.youtube.com/watch?v=PN2tncOLdKE
Til top Vis Tante Berg's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Tante Berg
 
Milu
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 05 November 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 4128
Sendt: 07 April 2007 kl. 13:00 | IP-adresse registreret  

En kæmpe ros til Jensen, Vassagohifi.com, der er altid super service!

Mvh.
Til top Vis Milu's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Milu
 
Lique
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 August 2004
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 245
Sendt: 07 April 2007 kl. 13:16 | IP-adresse registreret  

Dronninglund TV Center v. Mogens Christensen

Hvis du skal ha nyt fladskærms tv så få dig en snak med Mogens, exceptionel god service og imponerende lave priser!
Til top Vis Lique's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Lique
 
Mofo68
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 10 Februar 2007
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 357
Sendt: 28 April 2007 kl. 14:48 | IP-adresse registreret  

Jamen,så vil jeg da ozze være med!!....Hans-Chr fra Lydcentrum(kolding) skal have en stor tak med på vejen,bestilte nogle Canton karat 702,...Efter lidt snak frem og tilbage,endte det med,at han selv ville komme til den store HOVEDSTAD,med mine H/T'ere og standere ...Men efter en lille måneds tid,blev jeg forelsket i Vento 802,(som egentlig passer til mine standere)...Kontaktede Hans-Chr igen,for at høre om vi kunne lave en lille handel ,(mine karat 702 var jo kun 1 måned gammel)...Og ja,det var Hans-Chr dælme frisk på ....Så idag har jeg modtaget mine nye Højtalere....Og det var ikke postdanmark der bankede på....nææææ såmænd Hans-chr    

Top nice service Lydcentrum!!..Tak

__________________

     Venligst -=Mofo=-
                             
Til top Vis Mofo68's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Mofo68
 
Søren Møller
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Marts 2007
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 21 Maj 2007 kl. 21:06 | IP-adresse registreret  

Søren Vittrup ( Audiocompagniet)

Købte mit første rigtige anlæg i hificentrum (Odense).

Quad 34/306/fm4. Sony cd x7esd ( har dem endnu) .

Har lige købt M.A. rs8 og venter på at Søren bliver forhandler af www.perreaux.com

Søren Møller



__________________
sm
Til top Vis Søren Møller's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Søren Møller
 
levendemusik
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 06 Marts 2006
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 241
Sendt: 21 Maj 2007 kl. 21:30 | IP-adresse registreret  

Undskyld, men hvad er M.A. rs8 for en dims?

Jeg vil gerne rose de, der skriver så alle kan forstå, hvad de mener.

Til top Vis levendemusik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af levendemusik
 
Sveske
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 22 Januar 2006
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 2337
Sendt: 21 Maj 2007 kl. 21:34 | IP-adresse registreret  

Jeg vil gerne rose hifi4all for at være et herligt sted med en masse dejlige brugere, der altid er klar til at hjælpe hinanden, og tager så godt imod nybegyndere som få andre steder.
Jeg vil gerne rose r-l-b for at have lånt mig et sæt NAB adaptorer og sendt det til mig kvit og frit - og endda vedlagt et virgin spolebånd!
Jeg vil gerne takke Tante Berg for en ukuelig og evigt smittende glæde ved Tandberg og en vældigt underholdende tråd om netop dette.

Der er sikkert flere, jeg bør takke - men så skal det nok komme senere!

__________________

Guide til billedupload
Til top Vis Sveske's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Sveske
 
Søren Møller
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Marts 2007
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 2
Sendt: 21 Maj 2007 kl. 21:36 | IP-adresse registreret  

Undskyld at jeg ikke nævnte at M.A står for Monitor Audio.

 



__________________
sm
Til top Vis Søren Møller's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Søren Møller
 
aurumcantus
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 07 Januar 2007
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 128
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 00:03 | IP-adresse registreret  

nhj4 skrev:
Jeg vil da gerne rose Audio Consolt, men er man en stres pind så skal man vist ikke komme der for der skal man have tid til overs

Helt sikkert, hos anders føles 5 timer som een (og hov, nu er kaffen kold) men man får så osse en pænt personlig betjæning (er kaffen snart færdigt, anders;-) så en stor tak til anders for hjælp til at bruge 50K på mindre end en måned  (og så er der jo altid een der kommer med kage, ik os' nhj4)



__________________
Mvh
Aurumcantus
____________________________________________________
Audio Note
Til top Vis aurumcantus's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af aurumcantus Besøg aurumcantus's Websted
 
nhj4
Lukket konto
Lukket konto

Eget ønske!

Bruger siden: 11 December 2003
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 3481
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 16:39 | IP-adresse registreret  

aurumcantus skrev:

nhj4 skrev:
Jeg vil da gerne rose Audio Consolt, men er man en stres pind så skal man vist ikke komme der for der skal man have tid til overs

Helt sikkert, hos anders føles 5 timer som een (og hov, nu er kaffen kold) men man får så osse en pænt personlig betjæning (er kaffen snart færdigt, anders;-) så en stor tak til anders for hjælp til at bruge 50K på mindre end en måned  (og så er der jo altid een der kommer med kage, ik os' nhj4) Jo men nu er der snart ikke råd til kage, pengene er brugt på stumper her og der men i dag var det en untagelse for det er jo kagens dag tak for en hygelig snak

Til top Vis nhj4's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af nhj4
 
aurumcantus
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 07 Januar 2007
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 128
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 19:26 | IP-adresse registreret  

nhj4 skrev:
aurumcantus skrev:

 men i dag var det en untagelse for det er jo kagens dag DET KUNNE DU SGU DA GODT HA SAGT; MÅTTE SELV SE DET I TV(og da var det jo slut) tak for en hygelig snak  Selv tak



__________________
Mvh
Aurumcantus
____________________________________________________
Audio Note
Til top Vis aurumcantus's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af aurumcantus Besøg aurumcantus's Websted
 
levendemusik
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 06 Marts 2006
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 241
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 20:04 | IP-adresse registreret  

@Søren Møller – Tak for den information.

I øvrigt vil jeg gerne rose alle, der roser andre.
Personligt vil jeg rose Audio Consult, KT Radio og deres nabo DAT,
og Hifi-klubben.


Til top Vis levendemusik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af levendemusik
 
levendemusik
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 06 Marts 2006
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 241
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 20:06 | IP-adresse registreret  

@CRC1

"Jeg synes samtidig det er fedt at der blir ved med at være folk der prøver selv. Eks. Dr. lyd der.."

Hvor bor Dr. lyd mon ?


Til top Vis levendemusik's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af levendemusik
 
Ascari
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 19 Juni 2004
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 3328
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 20:25 | IP-adresse registreret  

Der er sgu mange man kan rose synes jeg, men dem jeg sådan lige kan komme i tanker om er HFK i Esbjerg for super service og nogle gode samtaler på et mere alment plan. Så har vi Ardency Audio som jeg har handlet hos, super service igen, og dejligt at Jørgen (mener jeg han hedder) har interesse i hvordan grejet performer med ens højttalere. Til sidst vil jeg rose Ole fra hifi4you i Esbjerg, sådan en kompetance skal man lede længe efter, her er en mand der virkeligt ved hvad han snakker om, og jeg har lært ret så meget de gange jeg har været forbi der.

Og godt initiativ til en positiv tråd, så kan vi smide vores brok hos brok i stedet

Til top Vis Ascari's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ascari
 
jkjaers
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 15 Januar 2004
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 2357
Sendt: 22 Maj 2007 kl. 20:38 | IP-adresse registreret  

Jeg vil gerne sige tak til min bankdame for i det mindste at lade som om hun forstår mig.

Derudover en tak til Vassago/Rene og Tape Connection  - Begge for god service og indsigt. Rat at komme i butikker hvor man fornemmer at det ikke er ligemeget hvad der langes over disken.



__________________
Venlig hilsen Jesper

"Er du i tvivl? Så gear ned og giv gas"
Til top Vis jkjaers's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jkjaers
 
Dr. Lyd
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Abitz Audio. Lukket efter eget ønske.

Bruger siden: 15 Januar 2006
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 905
Sendt: 23 Maj 2007 kl. 00:11 | IP-adresse registreret  

levendemusik skrev:
@CRC1

"Jeg synes samtidig det er fedt at der blir ved med at være folk der prøver selv. Eks. Dr. lyd der.."

Hvor bor Dr. lyd mon ?


Tja......

Til top Vis Dr. Lyd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dr. Lyd
 

<< Forrige Side af 5 Næste >>
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes