| Forfatter |
|
Ikke Slipsefyr Forum Bruger

Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2871
|
| Sendt: 08 Januar 2004 kl. 00:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
he-man skrev:
jensen skrev:
Jesper Juul skrev:
| Brugt måske, og så satse på drevet holder ;-) |
|
|
ja lige det . en ny ML390S bliver ikke let at finde fortiden .
Ja som jeg kan se, så er hverken deres cd/drev særligt gode. tror jeg prøver noget helt andet end ML.
|
|
|
|
|
|
Rent lydmæssigt er du ret så gode, klart det bedste jeg har hørt. Mig bekendt er der nu størst problemer med Proceed CDD/CDP og ML37 drevene.
Jeg forstår ikke det problem der er på en 390S, på min Proceed sidder der en føler således at hvis cdén ikke er placeret ordentlig i skuffen så køre den ikke ind og det virker faktisk glimerende må jeg sige.
Men alt i alt ville jeg IKKE købe en ML 390S, ene og alene af den grund at de ikke har nogen reservedele til drevet i øjeblikket og hvem ved lige nu om de nogensinde får det??. __________________ Ikke Slipsefyr
Hifi for musikkens skyld
|
| Til top |
|
| |
gli- Branchemedlem

Highend Sound
Bruger siden: 18 April 2003 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 1516
|
| Sendt: 10 Januar 2004 kl. 14:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tilbage til tråden venner.
Der er ingen CD med indbygget volumen, som ikke presser dynamikken, når der skrues ned så derfor skru op og sæt en hi-end forforstærker ind, ellers får I ikke det fulde udbytte ud af jeres investering i legetøjet.
Nævn hvilken som ikke gør, analog eller digital vol. der er sikkert nogen så kommer tæt på, Wadia o.l. men uden nej.
mvh
|
| Til top |
|
| |
Pokemon Forum Bruger


Bruger siden: 31 Januar 2004 Lokalitet: Sverige
Status: Offline Indlæg: 66
|
| Sendt: 31 Januar 2004 kl. 15:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har en Sony 50ES med variabel udgang og den er værdiløs. Den spiller konsekvent lavere i høgre side(jeg har testet med pre og det løste problemet) og den begrænser også dynamikken. Køb hellere et NLE passiv volumekontrol. Den koster 1000. Den kan du senere udbygge med buffer(så du kan bruge den med radio mm) og indgangsvælger.
|
| Til top |
|
| |
Snaphead Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 61
|
| Sendt: 31 Januar 2004 kl. 18:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
thomas_ls skrev:
|
Konkrete modeller?
Jeg savner stadig nogle konkrete bud på modeller i prisklassen fra kr. 10.000 og nedefter med variable output!
|
|
|
Vincent cd-s3 8999,-
|
| Til top |
|
| |
jensen Forum Bruger

Tidl. Vassago Hifi
Bruger siden: 01 April 2003 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 6646
|
| Sendt: 31 Januar 2004 kl. 19:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
gli- skrev:
|
Tilbage til tråden venner.
Der er ingen CD med indbygget volumen, som ikke presser dynamikken, når der skrues ned så derfor skru op og sæt en hi-end forforstærker ind, ellers får I ikke det fulde udbytte ud af jeres investering i legetøjet.
Nævn hvilken som ikke gør, analog eller digital vol. der er sikkert nogen så kommer tæt på, Wadia o.l. men uden nej.
mvh
|
|
|
det passer nu ikke helt .
ML krell AE laver med rigtig preamp indebygget.
|
| Til top |
|
| |
gli- Branchemedlem

Highend Sound
Bruger siden: 18 April 2003 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 1516
|
| Sendt: 01 Februar 2004 kl. 00:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
sikkert men Krell'en koster også 250k, så vidt jeg husker, sååh
|
| Til top |
|
| |
kramer71 Forum Bruger

Bruger siden: 21 Oktober 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1712
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 00:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Pokemon skrev:
|
Jeg har en Sony 50ES med variabel udgang og den er værdiløs. Den spiller konsekvent lavere i høgre side(jeg har testet med pre og det løste problemet) og den begrænser også dynamikken. Køb hellere et NLE passiv volumekontrol. Den koster 1000. Den kan du senere udbygge med buffer(så du kan bruge den med radio mm) og indgangsvælger.
|
|
|
Et sole klart eksempel på at de ekstra 1000 kr. for NLE buffer delen er givet afsindigt godt ud. Hvis jeg skulle spare de 1000, ville jeg tage dem på volumenkontrollen og købe et kulpotmeter til 5 kr og tage bufferen til 1000 kr. (prøv at lave denne øvelse digitalvolumenkontrol - wadia - gutter :), og gå fra 15 til 16 bit i jeres spille (eller rettere fra 13-14 bit ha-ha:).
|
| Til top |
|
| |
Alex E Nielsen Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2051
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 00:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
jensen skrev:
rosquist skrev:
Nu emnet er på bane har jeg lig et spørgmål. Jeg kigger i øjeblikket efter ny fostærker for+end kombi. Ville det bedre kunne betale sig for mig at købe en god dac med volumecontrol og så en effekt blok frem for for + effekt. Vil jeg få mere ud af det tror i. Min cd afspiller er en gamut cd1, ja faktisk jensens gamle har jeg fundet ud af. |
|
|
Hvis du skal have en løs DAC med volm det er ok koster det knapper .
Ja kan være min Gamut har du købt den af michael , nu ikke poste hvad jeg måtte slippe for den 
|
|
|
Hej
Fik du den i samlesæt eller ?

|
| Til top |
|
| |
hansen Forum Bruger


Bruger siden: 29 April 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 520
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 00:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
kramer71 skrev:
... købe et kulpotmeter til 5 kr og tage bufferen til 1000 kr.
(prøv at lave denne øvelse digitalvolumenkontrol - wadia -
gutter :), og gå fra 15 til 16 bit i jeres spille (eller rettere fra 13-14
bit ha-ha:). |
|
|
Er der kun 13bit opløsning på dine CD'er? Det er sgu' da synd :)
Lad os nu se... 1bit opløsning svarer vel til en 6dB eller sådan
noget. Signal-behandlingen og konverterne kører 24bit, men pga.
konverterne og analogdelen er en 21bit nok mere reelt. Det giver
5 bits over de 16, der er på en alm. cd at skrue på tabsfrit, altså
30dB. Ud over det kommer så de bits vi kan skære af svarende til
tabet i dit 5 kroners potmeter...
|
| Til top |
|
| |
kramer71 Forum Bruger

Bruger siden: 21 Oktober 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1712
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 10:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
hansen skrev:
kramer71 skrev:
... købe et kulpotmeter til 5 kr og tage bufferen til 1000 kr. (prøv at lave denne øvelse digitalvolumenkontrol - wadia - gutter :), og gå fra 15 til 16 bit i jeres spille (eller rettere fra 13-14 bit ha-ha:).
|
|
|
Er der kun 13bit opløsning på dine CD'er? Det er sgu' da synd :)
Lad os nu se... 1bit opløsning svarer vel til en 6dB eller sådan noget. Signal-behandlingen og konverterne kører 24bit, men pga. konverterne og analogdelen er en 21bit nok mere reelt. Det giver 5 bits over de 16, der er på en alm. cd at skrue på tabsfrit, altså 30dB. Ud over det kommer så de bits vi kan skære af svarende til tabet i dit 5 kroners potmeter... |
|
|
,
Godt så. Det er da dejligt at få nogle ting på plads. De fleste her er nok desværre blevet hjernevasket af for meget marketing bullsh*t.
1. Wadia indrømmer selv at de havner på en opløsning mellem 15 og 16 bit. Teoretisk kan de ikke forsvare mere - i praksis ved de godt at de ikke helt får denne opløsning. Du kan godt tage og pakke de 21 bit sammen fra 16 bit materiale. Det er kun i dine våde drømme, og for marketing folkene, at 16 bliver til 21 :) - jeg må dog lige sige at jeg synes deres princip med digital volumen kontrol da er helt fint, da de alligevel er ude i en masse signalbehandling inden konverteringen.
2. I er naturligvis i den tro at din cdspille kører med 16 bit 44 tusinde gange i sekuntet - for det har i fået kastet i hovedet de sidste mange år. Det gør den ikke af mange årsager. På monotrinicity test viser eks. en pcm1702 godt nok 16-17 bit opløsning. Men det er ikke nok når jitter giver amplitude variation i virkeligheden ved selve konverteringen, og da slet ikke når den inbyggede vref ikke kan opnå 16 bits præcision. Jeg har eks. en alm. spændingsreference Max6250 liggende i skuffen. Det er en af de bedste af sin slag og koster mere end hovedparten af de konvertere der anvendes i dag. Efter maxim mening kan den bruges til 16 bit konvertere (og her tænker man ikke på audio, skal jeg lige sige - men måleudstyr - ikke upræcist konvertering som audio), men støjmæssigt er den faktisk kun velegnet op til de 14 bit. Skal man op på de 16 bit kræves avancerede løsninger. Hvis du tror at eks. din pcm 1702 har så præcis en vref tager du fejl. Hvis du tror at eks. din pcm1702 får et tilstrækkeligt jitterfrit signal tror du også fejl.
3. Udelukkende higend måleudstyr kommer over de 16 bit. Og det har tid til at spore sig ind.
4. Angående 24 bit, så vil jeg da gerne for en gangs ekstra skyld jorde den. Praktisk er det så urealistisk at det ikke kan beskrives med ord. Teoretisk kan man dog tænke sig en situation hvor man kan konstruere en konverter med 24 bit opløsning. Alt udstyr skal dog nedkøles til -273 grader. Selv teoretisk er det lidt svært at forholde sig til.
- Så fortsæt bare med de våde drømme om konvertere med mange marketing bits - på mange af dine cdere er der ikke blot 14 bits opløsning, der er også i få tilfælde stor digital overstyring.
I dag laves nogle af de mest vellydende konvertere faktisk på gammel teknologi fra midt firserne (tda1541). Så meget for 16 bit.
Det fede er, at der stadig er ekstremt meget potentiale i de 16 bit.
|
| Til top |
|
| |
hansen Forum Bruger


Bruger siden: 29 April 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 520
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 12:27 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nå, nu er det her desværre ved at blive til en gang spec.-rytteri.
Det er jo både sjovere og mere sigende bare at lytte, men lad os
nu prøve alligevel...
kramer71 skrev:
1. Wadia indrømmer selv at de havner på en opløsning mellem
15 og 16 bit. Teoretisk kan de ikke forsvare mere - i praksis ved
de godt at de ikke helt får denne opløsning. Du kan godt tage og
pakke de 21 bit sammen fra 16 bit materiale. Det er kun i dine
våde drømme, og for marketing folkene, at 16 bliver til 21 :)
|
|
|
16 bliver ikke til 21, det ved du da godt... De ekstra bits er
headroom til f.eks. en digital volumen-kontrol.
kramer71 skrev:
Jeg må dog lige sige at jeg synes deres princip med digital
volumen kontrol da er helt fint, da de alligevel er ude i en masse
signalbehandling inden konverteringen.
|
|
|
Nøjagtig som enhver anden velkonstrueret cd-spille... "En masse
signalbehandling" dækker over interpoleringen i forb. med
oversampling. Det gør alle cd-afspillere på nær de defekte
"non-oversampling" konstruktioner, der er så meget hype om pt.
kramer71 skrev:
2. I er naturligvis i den tro at din cdspille kører med 16 bit 44
tusinde gange i sekuntet - for det har i fået kastet i hovedet de
sidste mange år. Det gør den ikke af mange årsager. På
monotrinicity test viser eks. en pcm1702 godt nok 16-17 bit
opløsning. Men det er ikke nok når jitter giver amplitude variation
i virkeligheden ved selve konverteringen,
|
|
|
Mine PCM1704 har SNR på 112dB, eller knapt 19bit. Der til kommer
at der kører to stk. i parallel, hvilket nok giver en ekstra bit
opløsning hvis vi skal være flinke. Desuden oversamples der, og
det er et indiskutabelt matematisk faktum at højere sample-rate
er lige så godt som flere bits _hvis_ der bruges en velegnet
dithering (og det gør der...), så jeg tror faktisk vi kommer op i
nærheden af de 21bit, men der drunkner måske lidt igen under
støjgulvet i analog-delen, men hvis man ikke kan sove om natten
over det, kan det reddes ved at sætte max. output op, så det
kommer en ekstra 12dB over grundstøjen.
kramer71 skrev:
og da slet ikke når den inbyggede vref ikke kan opnå 16 bits
præcision. Jeg har eks. en alm. spændingsreference Max6250
liggende i skuffen. Det er en af de bedste af sin slag og koster
mere end hovedparten af de konvertere der anvendes i dag. Efter
maxim mening kan den bruges til 16 bit konvertere (og her
tænker man ikke på audio, skal jeg lige sige - men måleudstyr -
ikke upræcist konvertering som audio), men støjmæssigt er den
faktisk kun velegnet op til de 14 bit. Skal man op på de 16 bit
kræves avancerede løsninger. Hvis du tror at eks. din pcm 1702
har så præcis en vref tager du fejl. Hvis du tror at eks. din
pcm1702 får et tilstrækkeligt jitterfrit signal tror du også fejl.
3. Udelukkende higend måleudstyr kommer over de 16 bit. Og
det har tid til at spore sig ind.
|
|
|
Jitteren vil være tilstede uanset digital volumenkontrol eller ej.
Men det er da fint at du har en dyr konverter liggende. Hvilke
produkter bruges den i? Du kunne jo starte en sund forretning
ved at bygge DAC'er med den chip i...
kramer71 skrev:
4. Angående 24 bit, så vil jeg da gerne for en gangs ekstra
skyld jorde den. Praktisk er det så urealistisk at det ikke kan
beskrives med ord. Teoretisk kan man dog tænke sig en situation
hvor man kan konstruere en konverter med 24 bit opløsning. Alt
udstyr skal dog nedkøles til -273 grader. Selv teoretisk er
det lidt svært at forholde sig til.
|
|
|
Ja her er vi 100% enige. 24bit er totalt urealistisk, men når vi
holder os i det digitale domæne er det jo rart med lidt ekstra bit
til at smide væk af :-)
kramer71 skrev:
- Så fortsæt bare med de våde drømme om konvertere
med mange marketing bits - på mange af dine cdere er der
ikke blot 14 bits opløsning, der er også i få tilfælde stor digital
overstyring.
|
|
|
Ja, men det er jo uafhængigt af konvertere, volumen-kontrol osv,
så det kan vi desværre ikke gøre noget ved...
kramer71 skrev:
I dag laves nogle af de mest vellydende konvertere faktisk på
gammel teknologi fra midt firserne (tda1541). Så meget for 16 bit.
Det fede er, at der stadig er ekstremt meget potentiale i de 16
bit. |
|
|
Ja, det er næsten synd at man ikke har kunnet blive enige om et
hires format, der ikke er "problematisk" som SACD og ikke
"overkill" som 24bit DVD-A. F.eks. et 10 eller 16bit format ved en
høj samplerate -- det ville have været guf.
|
| Til top |
|
| |
Dunk the junk Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Fyn Vest
Status: Offline Indlæg: 13
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 12:54 | IP-adresse registreret
|
|
|
-Discountløsning: Du køber et kabel med phonostiks i den ene ende og jack(mini) i den anden og sætter dette mellem effekt og hovedtelefonudgang på cd`en.
PRØV DET
|
| Til top |
|
| |
LGrau Forum Bruger


Bruger siden: 12 August 2003 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 2201
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 15:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
hansen skrev:
Nå, nu er det her desværre ved at blive til en gang spec.-rytteri. Det er jo både sjovere og mere sigende bare at lytte, men lad os nu prøve alligevel...
kramer71 skrev:
1. Wadia indrømmer selv at de havner på en opløsning mellem 15 og 16 bit. Teoretisk kan de ikke forsvare mere - i praksis ved de godt at de ikke helt får denne opløsning. Du kan godt tage og pakke de 21 bit sammen fra 16 bit materiale. Det er kun i dine våde drømme, og for marketing folkene, at 16 bliver til 21 :)
|
|
|
16 bliver ikke til 21, det ved du da godt... De ekstra bits er headroom til f.eks. en digital volumen-kontrol. Ja der intet problem i at tilføje ekstra bit til volumen kontrol som Hansen siger.
Men man havner hurtigt nede i området hvor der skæres præcision væk.
kramer71 skrev:
Jeg må dog lige sige at jeg synes deres princip med digital volumen kontrol da er helt fint, da de alligevel er ude i en masse signalbehandling inden konverteringen.
|
|
|
Nøjagtig som enhver anden velkonstrueret cd-spille... "En masse signalbehandling" dækker over interpoleringen i forb. med oversampling. Det gør alle cd-afspillere på nær de defekte "non-oversampling" konstruktioner, der er så meget hype om pt.
Kan vi få uddybet defekte? er det fordi de ikke kan filtreres ordentligt ?
Eller er det fordi de ikke gør brug af oversampling til at tvære ud i tidsdomænet ?
kramer71 skrev:
2. I er naturligvis i den tro at din cdspille kører med 16 bit 44 tusinde gange i sekuntet - for det har i fået kastet i hovedet de sidste mange år. Det gør den ikke af mange årsager. På monotrinicity test viser eks. en pcm1702 godt nok 16-17 bit opløsning. Men det er ikke nok når jitter giver amplitude variation i virkeligheden ved selve konverteringen,
|
|
|
Mine PCM1704 har SNR på 112dB, eller knapt 19bit. Der til kommer at der kører to stk. i parallel, hvilket nok giver en ekstra bit opløsning hvis vi skal være flinke. Desuden oversamples der, og det er et indiskutabelt matematisk faktum at højere sample-rate er lige så godt som flere bits.
Hmm... Jeg ved nu ikke rigtigt. Oversampling er vel atid baseret på en matematisk udregning. Altså et gæt på hvordan kurven skal se ud.. Jeg går ud fra at vi taler om 16 bit oversampled til f.eks. 20 bit.
Ved at tage et vist antal samples med i beregningen får man et rimeligt godt gæt.. men hvis nu en af af disse samples er forkert. Hvad sker der så ?
Jeg er ikke nogen haj udi digital filtrering, men jeg bryder mig ikke om afhængigheden mellem samples som er en del af FIR filterets virkemåde..
kramer71 skrev:
og da slet ikke når den inbyggede vref ikke kan opnå 16 bits præcision. Jeg har eks. en alm. spændingsreference Max6250 liggende i skuffen. Det er en af de bedste af sin slag og koster mere end hovedparten af de konvertere der anvendes i dag. Efter maxim mening kan den bruges til 16 bit konvertere (og her tænker man ikke på audio, skal jeg lige sige - men måleudstyr - ikke upræcist konvertering som audio), men støjmæssigt er den faktisk kun velegnet op til de 14 bit. Skal man op på de 16 bit kræves avancerede løsninger. Hvis du tror at eks. din pcm 1702 har så præcis en vref tager du fejl. Hvis du tror at eks. din pcm1702 får et tilstrækkeligt jitterfrit signal tror du også fejl.
3. Udelukkende higend måleudstyr kommer over de 16 bit. Og det har tid til at spore sig ind.
|
|
|
Jitteren vil være tilstede uanset digital volumenkontrol eller ej. Men det er da fint at du har en dyr konverter liggende. Hvilke produkter bruges den i? Du kunne jo starte en sund forretning ved at bygge DAC'er med den chip i...
Det var vist en dyr strømforsyning..
kramer71 skrev:
4. Angående 24 bit, så vil jeg da gerne for en gangs ekstra skyld jorde den. Praktisk er det så urealistisk at det ikke kan beskrives med ord. Teoretisk kan man dog tænke sig en situation hvor man kan konstruere en konverter med 24 bit opløsning. Alt udstyr skal dog nedkøles til -273 grader. Selv teoretisk er det lidt svært at forholde sig til.
|
|
|
Ja her er vi 100% enige. 24bit er totalt urealistisk, men når vi holder os i det digitale domæne er det jo rart med lidt ekstra bit til at smide væk af :-)
Ja det kan vel aldrig skade .
kramer71 skrev:
- Så fortsæt bare med de våde drømme om konvertere med mange marketing bits - på mange af dine cdere er der ikke blot 14 bits opløsning, der er også i få tilfælde stor digital overstyring.
|
|
|
Ja, men det er jo uafhængigt af konvertere, volumen-kontrol osv, så det kan vi desværre ikke gøre noget ved...
Ja det er sørgeligt 
kramer71 skrev:
I dag laves nogle af de mest vellydende konvertere faktisk på gammel teknologi fra midt firserne (tda1541). Så meget for 16 bit.
Det fede er, at der stadig er ekstremt meget potentiale i de 16 bit.
|
|
|
Ja, det er næsten synd at man ikke har kunnet blive enige om et hires format, der ikke er "problematisk" som SACD og ikke "overkill" som 24bit DVD-A. F.eks. et 10 eller 16bit format ved en høj samplerate -- det ville have været guf. |
|
|
Ja, jeg forstår heller ikke hvorfor alle de kloge hoveder der har fundet på de nye formater ikke kunne se fordelen i 16 bit 300Khz eller lignende .
Desværre har marketing folkene nok for stor magt . __________________ Mvh Lennart
Nyt DIY system under opbygning...
|
| Til top |
|
| |
kramer71 Forum Bruger

Bruger siden: 21 Oktober 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1712
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 15:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
hansen skrev:
Nå, nu er det her desværre ved at blive til en gang spec.-rytteri. Det er jo både sjovere og mere sigende bare at lytte, men lad os nu prøve alligevel...
kramer71 skrev:
1. Wadia indrømmer selv at de havner på en opløsning mellem 15 og 16 bit. Teoretisk kan de ikke forsvare mere - i praksis ved de godt at de ikke helt får denne opløsning. Du kan godt tage og pakke de 21 bit sammen fra 16 bit materiale. Det er kun i dine våde drømme, og for marketing folkene, at 16 bliver til 21 :)
|
|
|
16 bliver ikke til 21, det ved du da godt... De ekstra bits er headroom til f.eks. en digital volumen-kontrol.
Hvad mener du helt præcist med headroom ?
Fakta er, at dette såkaldte headroom, alligevel gør at de ender med 15 bits præcision ifølge dem selv.
kramer71 skrev:
Jeg må dog lige sige at jeg synes deres princip med digital volumen kontrol da er helt fint, da de alligevel er ude i en masse signalbehandling inden konverteringen.
|
|
|
Nøjagtig som enhver anden velkonstrueret cd-spille... "En masse signalbehandling" dækker over interpoleringen i forb. med oversampling. Det gør alle cd-afspillere på nær de defekte "non-oversampling" konstruktioner, der er så meget hype om pt.
Hvordan tror du at jitter forstået som intersymbol referens og jitter på selve datasignalet bliver påvirket af oversampling ?
Kan det give anledning til nye jitterstrukturer, f.eks. at den lavfrekvente del øges ?
Mine PCM1704 har SNR på 112dB, eller knapt 19bit. Der til kommer at der kører to stk. i parallel, hvilket nok giver en ekstra bit opløsning hvis vi skal være flinke.
Har du læst databladet til din konverter? Påståes det på noget tidspunkt at denne konverter har en analog præcision på 19 bit ? Jeg tror nærmere at de påstår 17bit (monotrinicity testen indikerer denne præcision siger de) - hvilket også er noget af en påstand.
Hvorfor anvender anvender bb ekstern pll på deres 1702 evaluation board, når det ikke har en skid indflydelse på snr ?
Hvorfor er der alle disse grafer over eks. præcision ved lave niveauer ?
Desuden oversamples der, og det er et indiskutabelt matematisk faktum at højere sample-rate er lige så godt som flere bits _hvis_ der bruges en velegnet dithering (og det gør der...),
Forkert. Det er en letkøbt påstand at dette skulle være tilfældet, jf. kommentarerne bl.a om jitter ovenfor. Det skal lige siges at jeg som sådan ikke har noget imod oversampling, men der er bivirkninger og disse er påvist flere steder.
Og så skal de lige siges at dem der nu bygger det der moderne nonos (jeg er ikke med på vognen) alle har været igennem filter pcm1702/63 opa627 vognen.
|
|
|
Jitteren vil være tilstede uanset digital volumenkontrol eller ej. Men det er da fint at du har en dyr konverter liggende.
Nøø. Det er en dyr spændingsreference (vref) til et andet formål. Der er også inbygget vref i konverteren. På magisk vis er den indbyggede spændingsrefernce på alle konvertere tilsyneladende med omkring 8 større præcision (20bit) end de eksterne der er beregnet til det. Det synes jeg er rimeligt godt.
Jeg kan bare ikke forstå hvorfor bb ikke sælger deres pcm1704 uden konverterdelen og udelukkende som vref produkt. Hvorfor sælger de andre dele der dækker det behov, som er 16-32 gange så dårlige. (jeg har en hvis du ønsker det :)
Du kunne jo starte en sund forretning ved at bygge DAC'er med den chip i...
Det er nok bedre at holde det eksternt istedet for internt som det er nu.
Hvis du vil se en konverter med høj præcision så læs igennem tråden vref under selvbyg. Her har Lennart et link til en der har bygget en diskret løsning med høj præcision.
Ja, det er næsten synd at man ikke har kunnet blive enige om et hires format, der ikke er "problematisk" som SACD og ikke "overkill" som 24bit DVD-A. F.eks. et 10 eller 16bit format ved en høj samplerate -- det ville have været guf. [/QUOTE]
Jeg synes vi skal være mere end glad for det vi fik. Hvis de vidste hvilke probemer det ville give faktisk at udnytte de 16bit havde vi aldrig fået dem. Der er nok at hente fremover.
|
| Til top |
|
| |
gli- Branchemedlem

Highend Sound
Bruger siden: 18 April 2003 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 1516
|
| Sendt: 03 Februar 2004 kl. 22:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu kan I da ikke være i tvivl mere, køb en god forforstærker og glem CD spiller med indbygget vol. 
Kære Rosquist, behold din gamuT den spiller jo rigtig godt, men køb en rigtig - rigtig god forforstærker og vent med effektforstærker til næste omgang.
|
| Til top |
|
| |
ost. Forum Bruger

Bruger siden: 26 November 2003 Lokalitet: Bornholm
Status: Offline Indlæg: 75
|
| Sendt: 06 Februar 2004 kl. 17:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
He Man prøv Quad og oplev himlen åbner sig. Ost
|
| Til top |
|
| |
Frede1977 Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1916
|
| Sendt: 13 Marts 2004 kl. 01:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ang. Denons modeller.
Alle de bedre Denon modeller har mig bekendt variable udgang bagpå (og Phono foran) og en volumenkontrol.
Jeg har haft DCD 1550AR, 1650AR og S10 - de har alle sammen.
S10'erens er endda motordrevet og styret fra fjernbetjeningen - et must hvis man hører hovedtelefon eller bruger sin cd-spille som kontrolforstærker.
MVH Thomas
PS. Min DCD S10 kører som forforstærker i øjeblikket - og der er forskel at høre i forhold til da jeg havde en PRA S10 som mellemled, men jeg kan ikke sige hvad der er bedst - bare at der er lidt forskel.
|
| Til top |
|
| |
StudioSound Branchemedlem

StudioSound
Bruger siden: 07 Marts 2004 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 1275
|
| Sendt: 13 Marts 2004 kl. 02:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
HOLBERG skrev:
|
Jeg har selv en Audio Aero Capitole mkl !
Jeps ! Her kan du både spare preamp, og få alt den dynamik, finesse og musikalitet du måtte ønske dig. Og så er den ovenikøbet dejlig analog i spillestilen. Det er nok noget af det det nærmeste man kommer plov.
Preampen er et overflødighedshorn, når det er Capitole vi taler om.
Andre afspillere har muligvis glæde af en fed preamp, ala Lamm !
|
|
|
Jeg var selv af samme opfattelse mht. Capitole MKII, og faktisk overrasket over at den rigtige forforstærker kan give et bedre flow i musikken, uden at miste de ellers gode egenskaber ved Capitolen.
Karsten
|
| Til top |
|
| |
jack Udelukket fra forum


Bruger siden: 02 April 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 492
|
| Sendt: 13 Marts 2004 kl. 02:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
thomas_ls skrev:
|
Konkrete modeller?
Jeg savner stadig nogle konkrete bud på modeller i prisklassen fra kr. 10.000 og nedefter med variable output!
|
|
|
Denon 3560 - men den har jo en del år på bagen __________________ I am always right, unless I´m wrong.
|
| Til top |
|
| |
winter Forum Bruger


Bruger siden: 02 September 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1611
|
| Sendt: 13 Marts 2004 kl. 20:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hmmm!
Mange gode ide'er.jeg har nu i ca 14 dage brugt en musical fidelity cd pre 24.og bliver mere og mere glad for den.den afloste en meridian 502 pre og meridian 508.24.
Visy du for tid saa gi' den en lytter.Der er kun lavet 500 enheder.Og MF laver dem ikke mere.
|
| Til top |
|
| |