Tilbage til HIFI4ALL.DK 18. juni 2026 | 11:05   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Musik og film
 HIFI4ALL Forum : Musik og film
Emne Emne: Basguitar der rykker i kælderen..... (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 3
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
tadman
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 01 Januar 2004
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 438
Sendt: 01 Juli 2007 kl. 16:54 | IP-adresse registreret  

mollecon skrev:

Citat:"Jeg er i tvivl om det er en rigtig basguitar eller det er noget manipuleret, men uha dada."

Hæ, ja. Det er givetvis manipuleret! En basguitar har ikke meget naturligt output dybt nede. Når vi alligevel opfatter tonerne korrekt, skyldes det, at vores ører/hjerne selv kan danne den korrekte grundtone ud fra et givent overtonemønster.

Typiske moderne basforstærkere/højtalere har 4-8 10"-enheder i en boks, der siger farvel & tak under 80-90 Hz. Og fungerer glimrende alligevel .

Den sorte bassistpige virker spændende! Må tjekke hende ud.

ja ja, du har selvfølgelig ret i, at et baskabinet ikke går særligt dybt fra naturens hånd. Da de fleste indspildninger er lavet i et studie og bassen i nogle tilfælde går dybt, hvordan har de så lavet det? Hvordan vil ex. indspille en dyb bas, der i sig selv er omnipresent?

Man propper da bare bassen direkte i pulten - færdig arbejde, så laver den ikke nogen balade og du kan få fuld frekvensområde - sådan!

vh

Til top Vis tadman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af tadman
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 3
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes