Tilbage til HIFI4ALL.DK 20. juni 2026 | 15:36   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Optoma HD80 / Mitsubishi HC5000 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Weste
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 06 September 2007
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 22
Sendt: 09 September 2007 kl. 11:38 | IP-adresse registreret  

Jeg har købt mig en HD 80 og har fået den prøvet hjemme i stuen og jo, den er rigtig god.. og jo den larmer altså meget. Mere end hvad jeg synes den gjorde i demorummet og sådan er det nok når den kommer hjem hvor der er helt stille. Det er for det meste ikke noget problem, kun i meget stille scener.

Jeg fik dem til i HiFi klubben at prøve deres Samsung og Optomaen lige efter hinanden og jeg kunne overhovedet ikke se forskel! Samsungen koster 40.000, så for mig var der ingen tvivl.

Til top Vis Weste's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Weste
 
Otto J
Branchemedlem
Branchemedlem

Dynaudio

Bruger siden: 04 Marts 2007
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 3050
Sendt: 09 September 2007 kl. 12:19 | IP-adresse registreret  

The Elite skrev:
Nu er jeg selv ejer af en SXRD maskine som jeg i øvrigt er rigtig glad for - fedt billede! Men kan du ikke forklare lidt hvad de generelle problemer er sammenlignet med eks. DLP, som du jo skriver? Hvor ligger problemer med teknologien? Nogen har beskrevet at farverne haltede, skarpheden haltede efter konkurrenterne, men de har vel også sine fordele!

Jeg har overset dette spørgsmål, beklager. Selvfølgelig er der også fordele. Jeg kan til stadighed forundres over hvordan dét at man skriver der er noget negativt ved et produkt, skal oversættes til at man synes produktet er dårligt... SXRD (eller DILA) er grundlæggende en videreudvikling af LCD, og tager nogle af ulemperne med sig. Kort sagt er LCOS (SXRD/DILA) en LCD med væsentligt bedre kontrast og fill-rate. Det vil sige at du stadig har issues mht. farvepræcision, shading (forskellig farvegengivelse hen over billedfladen), risiko for konvergensfejl osv. I forhold til DLP har du derimod for JVC's vedkommende bedre on/off kontrast uden IRIS, og den bedre fill-rate giver et meget helstøbt, "35mm-lignende" billede. I mine farve-hysteriske øjne er det største problem ved LCOS ikke teknologien i sig selv, men at de to producenter (sony og JVC) ikke interesserer sig synderligt meget for korrekt farvegengivelse. Derudover, som du selv er inde på, er skarpheden en anelse efter de bedste DLP'er.

Uanset om man er til DLP eller LCOS, er introduktionen af LCOS spændende fordi den har tvunget prisen på DLP'erne ned. Sim2 D80, der for ikke så længe siden kostede 75k, er lige sat ned til 45k. Den nye Samsung 1080P, der sætter standarden for farve-præcision, kommer under 50k, og flere andre DLP-nyheder er lanceret til priser der er væsentligt under hvad man kunne have forventet.



__________________
Otto Jørgensen, Dynaudio A/S
Til top Vis Otto J's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Otto J
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes