| Sendt: 22 December 2007 kl. 18:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tjae... Nu har jeg kigget lidt på sagen og det eneste problem der egentlig er, er at indgangsimpedansen på en traditionel forstærker er for lav (47kOhm). Den skal op på min. 1MOhm for at få et fornuftigt signal igennem over hele frekvensområdet.
Egentlig havde jeg tænkt på selv at lave en buffer af et par OP-AMP's, men da Aage.dk har produkter til formålet, endda med effekter osv. fra ca. Kr. 300, tror jeg bare jeg køber mig til løsningen.
Jeg kan på ingen måde forene mig med at HiFi-udstyr ikke skulle kunne anvendes. Det er da på alle måder bedre end det skrammel man ellers kan købe til sin guitar (f.eks. guitarforstærkere med 6.5" enhed og 10W udgangseffekt fra Bilka etc.). Problemet må da udelukkende ligge i for-forstærkeren. Evt. med lidt frekvenstilpasning.
|