| Forfatter |
|
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 21 Januar 2010 kl. 18:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
For lige at danne et overblik, er følgende blevet forslået indtil videre:
- Diverse Snell
- Tannoy little red monitor
- posselt albatross
-Rogers L3/5a
Kom endelig med flere bud, så jeg har nået forskelligt at holde øje efter på ebay osv. Nogle der har hørt pioneers gamle standermodeller ? De har nemlig høj følsomhed. Eller måske noget Quad ?
|
| Til top |
|
| |
exciter Forum Bruger

Bruger siden: 06 Oktober 2003 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 1443
|
| Sendt: 21 Januar 2010 kl. 18:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
| Til top |
|
| |
bluetiger Forum Bruger

Bruger siden: 13 Februar 2009 Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline Indlæg: 60
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 11:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kan godt anbefale Technics SB-7000, de spiller rigtig godt.
De er nemme at drive og flere har netop brugt rørforstærkere til dem. De er dog lidt "barske", forstået på den måde at de har det med at afsløre dårlige indspilninger men giver du dem en god indspilning lyder de virkeligt godt.
|
| Til top |
|
| |
jazzman Udelukket fra forum

Sven tager en pause!
Bruger siden: 07 Januar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 3787
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 12:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
TC25 skrev:
| Jeg er på udkig efter et sæt stander højtalere med en forholdsvis høj følsomhed og gerne 8 ohm. De skal trækkes af min Dynaco sca-35. De skal også gerne være placeringsvenlige, da de kommer til at stå kun ca 35cm fra bagvæggen. en basport foran, er altså at foretrække.
Mit lydideal hælder faktisk mod A25, som har en varm, rund og meget behagelig lyd fra bas til diskant. Så det skal gerne være et par højtalere der har en meget naturlig, let tilbagelænet og varm lyd og de skal selvfølgelig være enten ligeså gode eller bedre end Dynaco A25. Men ørevenlighed er et must. |
|
|
Hvis der er mere end 5-10cm fra bagvæggen, er det lige meget om porten sidder bagpå. Højttalere er rundstrålende i bassen, og evt. for kraftig bas med placering tæt ved væg afhænger ikke af hvor porten sidder. Med 5 cm kan porten fint ånde.
Hvis du godt kan lide "varm" lyd, skal der sandsynligvis en del bas til, og så bliver en følsom højttaler altså stor - hvis du vil have -3dB < 50Hz og følsomhed > 90dB, så regn med 40l kabinetvolumen.
|
| Til top |
|
| |
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 13:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Bluetiger/ exciter: tak for forslegende Jeg har efterhånden læst en del om technincs højtalere, og den generelle holdning er vist(ligesom du/I siger), at de er gode til rør, men samtidig er meget afslørende. Jeg vil nok hellere den anden vej og finde nogle højtalere som har en meget naturlig/rund lyd, med et lille tilskud af varme. Det er meget vigtigt for mig, at selv dårlige/skarpe indspildninger er til at holde ud at høre på.
Jazzman:Jeg var faktisk ikke klar over at det er ligemeget om porten sidder foran eller bagved hvis der blot er mere 5-10cm til bagvæggen. Men det er da rart at vide, for så er der jo endu flere højtalere at vælge imellem 
Når jeg skriver at jeg gerne vil have varm lyd, mener jeg bare at der skal være et stref af varme. Det vigtigste er at højtalerne er meget ørevenlige, og det kan de jo i princippet godt være selv om de ikke er super varme i lyden.
Når jeg læser om pioneers modeller, syntes jeg det lyder som om at de skulle være varme/venlige i lyden, samtidig med at mange af deres modeller har en høj følsomhed. Nogle der kender nogle af pioneers mindre vintage modeller, som spiller godt med rør ?
|
| Til top |
|
| |
Kenneth K. Forum Bruger


Bruger siden: 13 April 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 281
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 18:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
TC25 skrev:
| Kenneth K: Ved du om det er til at skaffe reserve enheder til little red monitor ? |
|
|
Nope, det ved jeg ikke noget om.
|
| Til top |
|
| |
exciter Forum Bruger

Bruger siden: 06 Oktober 2003 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 1443
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 19:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
TC25 skrev:
|
Ved du om det er til at skaffe reserve enheder til little red monitor ?
|
|
|
Jeg er ret sikker på at Poul fra Dansk Audio Teknik Professionel kan recone de gamle fuldtone enheder fra Tannoy.
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 22 Januar 2010 kl. 21:16 | IP-adresse registreret
|
|
|
vælger du de Tannoy med papir/tekstil kant så slipper du stort set fra reconing, men det er korrekt at Poul har lært det ab fabrik - du kunne evt spørge om han nogle enheder til salg
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 06:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
Lille indspark: Hvis høj følsomhed er en vigtig parameter, er Rogers L3/5a næppe en kandidat, deres kvaliteter til trods.
Tannoy synes for mig at være den bedste kandidat, med dine krav in mente .
|
| Til top |
|
| |
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 11:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Exciter: Det vil jeg lige undersøge  det er vigtigt for mig at det er forholdvist nemt, at få fat i nye enheder. r-l-b: Er der nogle bestemte modeller, som jeg bør kigge efter, hvis de skal have papir/tekstil kant ? mollecon: Har haft samme tanke, men jeg ved at der er nogle herinde, som har haft succes med at parre Rogers L3/5a med Dynaco SCA-35. Man må selvfølgelig gå ud fra at man ikke kan spille vanvittigt højt. Jeg spiller egenligt sjældent decideret højt, men jeg tænker at den højere følsomhed, vil give bedre lyd/mere kontrol, selv ved lave lydtryk. Den højtaler jeg søger, må også meget gerne have en diskant, som ikke er alt for afslørende. Jeg kan nemlig ikke fordrage skarpe s-lyde. Om ikke andet skal højtaleren, spille sibilanter meget naturligt og letflydende , så de ikke bliver et irritations moment. Det var netop min søgen efter den naturlige/varme og lidt tilgivende lyd, som i første omgang fik mig til at skifte fra et ellers dyrt "moderne setup" til et meget billigere vintage setup. Jeg vil kunne nyde selv "dårlige" indspilninger.
|
| Til top |
|
| |
jesper olsen Forum Bruger

Bruger siden: 09 Oktober 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1076
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 11:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg kan spille pænt højt med den kombi skulle jeg hilse at sige
Jesper
mollecon skrev:
Lille indspark: Hvis høj følsomhed er en vigtig parameter, er Rogers L3/5a næppe en kandidat, deres kvaliteter til trods.
Tannoy synes for mig at være den bedste kandidat, med dine krav in mente .
|
|
|
__________________ Jesper
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 12:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
de billigste hvor du får mest bang for the buck brugt er dc 4000 med 12" og dc 6000 med 15" - de er fra omkring 1986-88 - de handles fra 3.000 til 8.000 for et sæt alt efter model og kosmetisk stand.
De 12" jeg har i mine duelundhorn - se min tråd i linket - er fra dc 4000
jeg er ved et DIY bygge prjekt med 4 stk enheder fra DC 6000 - dvs 15"
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
virious Udelukket fra forum


Bruger siden: 17 Oktober 2006 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 1508
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 13:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
DC6000 spiller ganske fornuftigt - meget overskudsagtigt.
|
| Til top |
|
| |
TC25 Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2007 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 219
|
| Sendt: 24 Januar 2010 kl. 16:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
r-l-b: tannoy dc4000 kunne sagtens være et godt bud, den er dog lidt stor. Jeg vil lige holde øje med den på ebay. Jeg må sige at jeg savler lidt over dit stup r-l-b  Det må lyde gudeskønt med luxman, EAR, horn og pladespiller !
|
| Til top |
|
| |