Forfatter |
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 11 September 2010 kl. 13:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så fik jeg endelig mine drømme højtalere, er blevet den lykkelige ejer af et sæt CM9'er og en CM Center 2 samt en
Denon 2311. jeg har brugt min Nad 218 til at trække fronterne, og Nad c270 til at trække centeren har valgt at bi-wire
centeren med 2 stk QED XT350 og så brugt 1 stk XT350 til fronterne.
Som baghøjtalere har jeg 2 stk DS6S3 og min sub er en SVS SB12-Plus hvor jeg har SVS's equalizer AS-EQ1 til at få den
til at spille helt perfekt..
Jeg er lidt i tvivl om jeg skal have gitteret på mine fronter og centeren da jeg syntes de er rigtig flotte med enhederne
synlige.
Jeg har taget et billed uden og et med gitter, så kan i komme med jeres meninger
Her er lidt billeder af setupet




Fremtidige planer er at få en Panasonic PT-AE4000 projector med et 86" 21:9 lærred samt en ny sofa en 3'er og 2'er
og så få en extra sub som bliver en SVS PB13-Ultra som skal stå som bord ved sofa hjørnet.
Giv endelig ris og ros __________________
Design af ny biograf
|
Til top |
|
|
thuekay Forum Bruger

Bruger siden: 16 Maj 2008 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4017
|
Sendt: 11 September 2010 kl. 17:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tillykke med dem Og godt at se at de har noget power bagved. Det kan de godt lide  Ang. Med eller Uden frontstof. Helt klart uden hvis du spørger med. Spiller en tand mere åbent, og så synes jeg det ser godt ud.
__________________ Mvh Thue
|
Til top |
|
|
chubbz Forum Bruger


Bruger siden: 16 Marts 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 492
|
Sendt: 11 September 2010 kl. 17:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
super lækkert!
Den center er bare p***e fed!
__________________ Pass Labs
Dali Epicon
Rega
Cambridge Audio
Musical Surroundings
Kharma
Van den Hul
Mogami
|
Til top |
|
|
Mrhviid Forum Bruger

Bruger siden: 06 Juli 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 214
|
Sendt: 11 September 2010 kl. 17:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ihh, sikke et fjollet spørgsmål...  Helt klart uden frontstof. Den er enormt flotte med alt sit metal og kevlar synligt IMO. Måske bare smide stoffet på hvis/når der er nysgerige poder på besøg. Kunne godt mistænke at sådan en højtaler kunne tiltrække små pilfingre.... :o) Hvordan lyder det iøvrigt. Du synes ikke lyden bliver lidt lys i det?
|
Til top |
|
|
hans123 Forum Bruger


Bruger siden: 18 Marts 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 1050
|
Sendt: 11 September 2010 kl. 19:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
de er flottest uden tøj på....
fint setup
|
Til top |
|
|
Kevin_Mn Forum Bruger

Bruger siden: 03 Juli 2009 Lokalitet: Sønderjylland
Status: Offline Indlæg: 82
|
Sendt: 12 September 2010 kl. 11:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Rigtig flot setup! Og ja ser bedre ud, uden frontstof :)
|
Til top |
|
|
squidward Forum Bruger


Bruger siden: 23 Februar 2007 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 28
|
Sendt: 12 September 2010 kl. 11:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej :) Jeg er noget bekymret for dine forstærkeres levetid, grundet varmeudvikling.. Har du nogen form for blæser til at lufte ud i dit hifi møbel ? Jeg savler dog over dine CM9ére.. Vh Peter
|
Til top |
|
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 12 September 2010 kl. 12:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mrhviid skrev:
Helt klart uden frontstof. Den er enormt flotte med alt sit metal og kevlar synligt IMO.
Måske bare smide stoffet på hvis/når der er nysgerige poder på besøg. Kunne godt mistænke at sådan en højtaler kunne tiltrække små pilfingre.... :o)
Hvordan lyder det iøvrigt. Du synes ikke lyden bliver lidt lys i det?
|
|
|
Ja jeg læner mig også mere og mere mod dem uden gitteret, så det bliver vist løsningen.
Det skal siges at jeg har haft dem under en uge så de er slet ikke spillet til endnu, men nej slet ikke syntes de spiller rigtig godt kan godt li at de spiller så rent, med mange detaljer, og der mangler slet ikke bund.
squidward skrev:
Hej :)
Jeg er noget bekymret for dine forstærkeres levetid, grundet varmeudvikling.. Har du nogen form for blæser til at lufte ud i dit hifi møbel ?
|
|
|
Ja jeg har en blæser i bunden af skabet virker rigtig fint til 218'eren det eneste problem er at luften ikke rigtig kommer op til C270'eren, den er ikke super varm men håndlun sikkert lidt værre hvis den har brølet i flere timer, men det har jeg ikke prøvet endnu :-), tænker på at flytte den ned så den er i samme rum som 218'eren, men det er en større operation :-). Men det er vel heller ikke så slemt bare den ikke bliver varmere.
|
Til top |
|
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 00:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så har jeg fået nyt udstyr
Købte et LG 60pk250 i stedet for PT-AE4000 var lidt bange for at jeg blev nød til at mørk lægge hele stuen hvis jeg købte projektoren, men 60 tommeren klare det nu også meget godt . Så må det blive projekteren når jeg på et tidspunkt kan komme til at lave en rigtig bio
Så har jeg fået min PB13-Ultra den gamle model med BASH forstærker er udgået så fik en den nye DSP model, som har en 1000w forstærker i stedet for 750 i den gamle, dynamikken skulle være bedre i denne, jeg må sige at den gør det rigtig godt giver et helt andet lyd billed, under 20hz er bare noget der virker , har ikke haft den stillet ret højt pga naboerne Køre den sammen med min SB12-plus dette giver det bedste resultat. Men f**k hvor var de 70kg besværlige at få bakset på plads
Nu ved jeg ikke rigtig hvad det næste skal være det eneste jeg kan komme i tanke om skulle være et par extra baghøjtalere ved bare ikke lige hvor meget det vil give.
Her er et par billeder.




|
Til top |
|
|
*mmj* Forum Bruger


Bruger siden: 26 Oktober 2010 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 113
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 01:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Cool SUB
|
Til top |
|
|
wamba Forum Bruger


Bruger siden: 12 Juni 2005 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 1260
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 02:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Altså de SVS'er.... De er jo bare VOLDSOMME!!!
Rigtig fint setup du har fået dig der, sgu også noget af en skærm, 60" ! :)
Tilløk med det... :)
|
Til top |
|
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 02:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for det.
Jeg er også glad for det, havde tænkt mig at levere subben tilbage hvis den var for VOLDSOM, men jeg efter jeg har hørt den skal jeg ikke af med den igen, så vil jeg hellere flytte hvis naboerne begynder at klage. Men der her ikke været nogen problemer endnu
Er ret imponeret over skærmen den har et rigtigt godt billed, det eneste dårlige er at det er en plasma så det har et genskin pga glas pladen, men syntes ikke det er noget problem når der først er billed på.
|
Til top |
|
|
*mmj* Forum Bruger


Bruger siden: 26 Oktober 2010 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 113
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 15:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 16:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
f**k det er sygt, det gad jeg godt høre i aktion , hvad er det for nogen subs som de sidder på.
|
Til top |
|
|
*mmj* Forum Bruger


Bruger siden: 26 Oktober 2010 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 113
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 22:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Andersmi skrev:
f**k det er sygt, det gad jeg godt høre i aktion , hvad er det for nogen subs som de sidder på.
|
|
|
Mark Seaton sub!. det er hvad jeg fant?
Nice pictures of some serious bass. Here are some pics of my subs. These are the Terraforms from Mark Seaton. Dimensions are 20"x30"x40" and weigh 164lbs each. These are calibrated by Mark to be flat between 70Hz to 11Hz in room.
|
Til top |
|
|
*mmj* Forum Bruger


Bruger siden: 26 Oktober 2010 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 113
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 22:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
ja man kan altid finde nogen der har en større sub en ander her er en uner huset

|
Til top |
|
|
Nilef Forum Bruger

Bruger siden: 25 September 2010 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 72
|
Sendt: 15 Januar 2011 kl. 23:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Dit oprindelige spørgsmål gik på om frontstoffet skulle være på eller ej. Smag og behag er forskellig, men jeg synes klart det har en - øhh.. hvad skal vi kalde det! - "mere diskret eksklusiv charme"... når fronten er på. Synsbilledet af så mange højtalere kan nemligt blive lidt for dominerende med fronterne af - specielt for hunkøn
|
Til top |
|
|
Fadøl Forum Bruger


Bruger siden: 18 November 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 71
|
Sendt: 16 Januar 2011 kl. 12:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
De skal ikke have "tøj" på Det er nogle flotte enheder - de skal ikke gemmes væk.
Hvad er det for noget møbel du har der? Ligner Clic men det tror jeg ikke det er.
Keep up the hi-fi style 
|
Til top |
|
|
Andersmi Forum Bruger

Bruger siden: 10 Juni 2004 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 126
|
Sendt: 18 Januar 2011 kl. 19:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg må sige at jeg i starten havde svært ved at så en film uden at kigge på enhederne i ny og næ så jeg syntes at de tog lige lidt for meget opmærksomhed men efter jeg har vænnet mig til dem, er bestemt bedst uden. Kan også sagtens høre forskel med og uden 'tøj' på. De spiller mere åbent uden.
Ang. møblet var jeg lidt forelsket i frislevs møbel men syntes ikke lige at jeg havde 15000 som der stod møbel på . Så har fået en snedker til at lave dette med udgangspunkt i frislev møblet, til en mere fornuftig pris
|
Til top |
|
|
*mmj* Forum Bruger


Bruger siden: 26 Oktober 2010 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 113
|
Sendt: 18 Januar 2011 kl. 20:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
det kommer vel også and på om man har små pile finger
|
Til top |
|
|