moviedude skrev:
| Jeg vil da mene DLP'ere er dyrere i vedligeholdelse end CRT'ere blandt andet pga. pære udskiftning. Man kan godt forvente en CRT køre 10.000 timer efter fremstilling uden at skulle bruge en kr. på vedligeholdelse. |
|
|
En ny lampe (3000timer) til en DLP kan anskaffes for ca. 3.500 kr i DK (dyreste løsning) - anskaffer man lamper til LCD/DLP fra udlandet kan det gøres til ca. det halve + dansk moms og fragt (ca. 75-80% af købsprisen i DK).
3 nye rør(10.000timer) til f.eks. en Barco 801s koster i omegenen af 20.000-25.000 kr - ret mig hvis jeg tager fejl, da jeg selvsagt ikke er CRT ekspert..
Med de beregninger får jeg følgende tal: 1,17 kr/time for DLP og 2-2,5 kr/time for CRT - dvs. et forhold i omegnen af 1:2 i driftsomkostninger mht lampe/rør.
vh Thomas |