Hej zerocool!
(I en anden tråd spurgte du, om jeg kunne hjælpe, og her er så mit spæde forsøg)
Jeg ved noget om horn, men jeg vil altså ikke påstå, at jeg er ekspert. Følgende er dog næppe helt ved siden af:
- Det er ikke ligegyldigt, hvilken fuldtoneenhed man anvender i et fronthorn. Den skal helst have en forholdsvis lav Qt.
- Lowther er gode, men de tyske AER-enheder betragtes af mange som mere behageligt lydende. De er imidlertid ret dyre.
- Selve hornet er typisk udformet efter en specifik kontur (form). Der findes flere forskellige, hvoraf tractrix, exponentiel, og hyperbolsk-eksponentiel er nogle af de mest almindelige.
Det er ingen simpel sag selv at lave et godt horn helt fra bunden, så det nemmeste er nok at tage afsæt i et allerede gennemarbejdet horn – som f.eks, Oris-hornene, der er udviklet af Bert Doppenberg.
Det er dem, du finder på dette link
http://www.diy-systems.com/
Selv bruger jeg netop et af hans horn med AER-enheder, der også forhandles af Bert D. (For en ordens skyld: Jeg har ingen økonomisk interesse i Bert D.'s produkter)
Du kan læse meget mere om fuldtone-enheder og horn på nedenstående link. Her findes også en indføring i store dele af teorien bag horn, samt en lang række af de vigtigste formler.
http://www.melhuish.org/audio/index.html
Håber dette hjælper lidt - og held og lykke med projektet!
M.v.h. Peter