Emne: cassettebåndoptager igen ( Emne lukket)
|

|
| Forfatter |
|
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 30 Januar 2011 kl. 21:01 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej alle,
Jeg har haft et par Beocord 8004, en 9000, 3 Denon, bl.a. den med vandret skuffe, og har nu en Pioneer CT91a med træsider, kobberbelagt chassis, honeycomb bund, 3 hoveder o.s.v. Den spiller nu ret godt, men det store ønske er en Tandberg TCD-3014a, da Pioneeren er begyndt at smutte ml. norm, crom, og metalbånd (auto), samt træg i den motoriserede låge, og kan snart ikke spole baglæns længere...
Er den nogen som ved, om man stadig kan få dele til den (tcd-3014a), hvis man skulle være heldig en dag at købe en?
Og hvordan spiller den egetlig? (jeg har surfet lidt, men vil hellere høre fra jer). Jeg er nok ikke så meget til Nak, undtagen en 700zxl.
Jeg nyder at høre en god optagelse på kassette, og ærligt, så kan min Pioneer kassette spille en Denon dcd-890 op til enhver tid (er prøvet)
Jeg ville godt have lagt billeder ind, men det er umuligt at få dem i god kvalitet på 40Kb...
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 01:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
hvorfor sender du ikke bare din Pioneer til service - er sikker på at revox specialist reperatøren Villadsen også kan fikse den ....
Jo dyrere og jo sjældnere maskiner jo sværrere er det at finde reservedele og finde nogen der kan fikse dem
Selvom jeg bedre kan lide lidt mere retro/vintage agtige maskiner er dinPioneer jo ret fed og spec wise er den jo de store skrumler fra 70eren overlegen
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 08:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej r-l-b,
Jo, det har du ret i, det gør jeg nok også. Der er vist ikke så meget man kan gøre selv i den maskine.
Men jeg er jo også på udkig efter en Tandberg tcd-3014 eller a, som givet vis er bedre. En Beocord 9000 vil jeg ikke have igen, da den fylder for meget, og min cd er øverst på reolen. Jeg tror måske, at det vil være bedre, at smide lidt penge efter en bedre model. Men ellers bliver den reppet. Den har faktisk en udmærket bas, så den er ikke helt dum.
Jeg starter med at rense den selv, og så må vi se.
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
Jens H Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 56
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 15:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har fået fat i en Denon DR-M44HX.
Inden jeg praler for meget skal den dog lige tjekkes ordentligt igennem. Udad til er den - bortset fra et par skrammer - i fin
stand.
Glæder mig til at sammenligne den med min Denon DRM-740 som rent ud sagt spiller fantastisk selvom den er lidt plastik-agtig.
Ang DR-M44HX: hvorfor har nogen lirede træsider, men andre (min) ikke har (snøft)? Var det sådan noget ekstra lir, man
kunne tilkøbe sig eller hur?
/ J.
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 16:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Jens,
Ja, så vidt je husker fra en kammerat dengang, som kun købte Denon, skulle man bestille den med træsider fra ny.
Min Pioneer har også træsider. Flot at se på.
M.v.h.
jacques.
|
| Til top |
|
| |
Jens H Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 56
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 19:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
redfox skrev:
Hej Jens,
Ja, så vidt je husker fra en kammerat dengang, som kun købte Denon, skulle man bestille den med træsider fra ny.
Min Pioneer har også træsider. Flot at se på.
M.v.h.
jacques. |
|
|
Ja - så er jeg nok lidt sent ude
Din pioneer er nu en pæn maskine!
|
| Til top |
|
| |
nhj4 Lukket konto

Eget ønske!
Bruger siden: 11 December 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3481
|
| Sendt: 31 Januar 2011 kl. 21:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
hej der !
jeg har sådan en gamel sven her K808ES, den vil ikke køre mere men det kommer den nok til igen 
har nu haft meget glæde af den også som hovedtelefon forstærker

|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 01 Februar 2011 kl. 19:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Jens,
jep, den er skam pæn, men det er inden i at den skinner. Alt er forkobret, forstærket, bikubeformet, specielle motorer i bedre grade, indkapslet trafo, nogle ordentlige lytter, bedre komponenter o.a.
Desværre trænger den til nye remme, efter at have stået næsten stille i 4 år, og i den tid har jeg kun prøvet den et par gange. Men spiller helt fint. Den er ren som en babynumse inden i, og jeg har selv sat noget asfaltnæmpeplader på inden i.
Den er i forvejen ret tung. Faktisk lyder den godt.
Men n bare en idé: hvorfor laver du ikke bare et par flotte superpolerede og lakerede træsider til din egen? Det er ikke svært, og du kan jo lave det som du lyster. Ellers annoncér efter delene eller en donormaksine, eller som reserve.
Jeg har ledt efter en pioneer længe, men sætter den lidt væk, hvis jeg kan købe en tandberg til menneskepenge, eller en nakamichi zx9 eller noget. Bare ikke en dragon. Den går for meget istykker, efter hvad jeg kan læse. Men det er jo forskelligt...
nhj4: Lækker maskine du har der. Det samme har jeg anvendt en overgang, da der ikke ellers er en sådan i mit anlæg. Men den spiller ret lavt med min B&O U7, so jeg har købt fra ny (for længst uden skind på puderne...).
Mine hedengangne Beocord8004 og 9000 var bedre til dette, men de gik alt for ofte i stykker, ja faktisk smed de olie...
Men der er godt i de gamle maskiner. Ikke som de der plastikdrev fra pc'ere man bruger til CD-maskiner idag...
Jeg synes altså at det er fedt at rode lidt med opsætning og afpilning. Det skal helst ikke være alt for let at betjene, men lyden er selvfølgelig det vigtigste.
Jeg har efterhånden en stak med 3 Denon, 1 B&O, 1 Nad i reserve (men de er altså heller ikke noget at råbe hurra for lydmæssigt), og så min Pioneer CT91a i stuen.
Jeg ville gerne poste nogle billeder, men kan ikke få billeder ind her på siden, med mindre de er stort set 3x2 pixels. Jeg fatter ikke hvordan I gør
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
nhj4 Lukket konto

Eget ønske!
Bruger siden: 11 December 2003 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 3481
|
| Sendt: 01 Februar 2011 kl. 21:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
redfox prøv at bruge dette program http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm
når man skal gemme et billede så gå også ind i instelinger der kan man redigere billede ned i 35KB men først lige en tur i Resize / Resample og lav billede ca. 500/450 i bredde og det kan man gøre i fuld billede størelse ved at flytte musen hend til venstra og omdøb billedet til et nyt navn/nummer så er det nemmer og finde
|
| Til top |
|
| |
4K-DATA Forum Bruger


Bruger siden: 22 November 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 15
|
| Sendt: 01 Februar 2011 kl. 23:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Luxman K-04 Vintage: Se større foto her.Men også et godt link til Vintage Luxman her.Mvh/ Kimwww.nørrebo
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 02 Februar 2011 kl. 01:30 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ah, lækker spiller du har der Kim  Hvad med pris, dele, lyd og holdbarhed?
Stereohilsen,
jacques.
|
| Til top |
|
| |
Jens H Forum Bruger


Bruger siden: 29 November 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 56
|
| Sendt: 02 Februar 2011 kl. 17:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
redfox skrev:
Hej Jens,
Men n bare en idé: hvorfor laver du ikke bare et par flotte superpolerede og lakerede træsider til din egen? Det er ikke svært,
og du kan jo lave det som du lyster. Ellers annoncér efter delene eller en donormaksine, eller som reserve.
|
|
|
Hej
God ide... men kan man det? Fronten rager jo en smule ud over metalsiderne. Hvordan skal de monteres?
/ Jens
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 02 Februar 2011 kl. 20:46 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Jens,
Jeg ville tage en god dyksav, f.eks. en Festool TS50ebq, save et par aflange klodser ud, og bruge en overfræser til at fræse en rille i hver side, som skal vende ud mod fronten. Du borer så to huller i hvert stykke, lige ud for de huller du allerede har i siden på din Denon, eller hvad du nu har af huller. F.eks. 8,5mm først (ved overfladen), senere kun i f.eks. 6mm. med en skive, kan du så montere og undersænke et par flotte unbrakoskruer. Viola. Masser af slipning op til kor 4000 eller så, og så mange gange lak, med mellemslipning. Et godt søndagsprojekt, og simpelt.
God fornøjelse.
ps: Ellers må du jo sige til.
|
| Til top |
|
| |
Kim B S Forum Bruger

Bruger siden: 04 Februar 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 52
|
| Sendt: 04 Februar 2011 kl. 23:25 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej alle.
Jeg har skam også en mindre samling af båndspillere. Alle virker. Den første er en Denon DR-M3 den med med computer-
tuning, og første generation med Dolby C, som jeg købte som ny i 1983 til 2995 kr.
Der næst en Denon DRS-810. en af dem med skuffe til båndet. Den var med da jeg købte et komplet brugt Denon anlæg for
nylig af en arbejds-kollega.
Til sidst har jeg også en B&O Beogram 4500 med hvidt kabinet. Min søster ville smide den ud hvis jeg ikke tog den med. Og det
kan vi jo ikke have.
__________________ MVH. Kim B S.
Mit Hi-Fi
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 10:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Kim B S,
Hvordan synes du at din Denon DRS-810 spiller?
Har den nogle styrker eller svagheder?
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 20:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hm... Efter at have lyttet til min Pioneer ct-91a, og sammenlignet med min "nye" Denon Drs-810 jeg lige har fået dag (nr. 2), må jeg sige, at Denon'en er meget skinger og helt klart ikke har så meget bund, smallere frekvensområde, en tilbagetrukket mellemtone og en ligesom let højfrekvent hylen, men spiller okay, bare ikke så godt som jeg husker den.... Arh, jeg kan faktisk ikke huske hvad den første var for een, den var vist ikke helt magen til. Men det er også lang tid siden. Pioneeren er bare meget bedre, så den må hellere blive repareret færdig.
Nå man lukker Denonen op, ser man et plastikdrev, tyyynde pladedele, de billigste stik bagpå, ingen ophæng, de usleste ledninger og billige komponenter i forhold til Pioneeren, ingen honeycomb chassis og ingen forkobring noget sted. Den er dog ret "ny", så man kunne jo have troet, at Denon havde sat mange mange flere sejl til, nå de byggede deres topmaskine, som så mange andre gjorde, og også set i lyset af, at de anvendte en del krudt på DCD-3560 cd afspilleren. Den har også et kedeligt kabinet, billige plastikfødder med guldfarvet tape om, for at give indtryk af en "Denon Precision Audio Component"...
Jeg kan således ikke anbefale Denon Drs-810 eller mindre modeller til andre til seriøs lytning, med mindre man får dem i hovedet at nabo'en under oprydning. Men tag mig ikke på ordet, det er blot mit eget indtryk, og jeg skal igang med at eksperimentere med nye bånd og optagelser lavet på denne. Min gamle Beocord 8004 spillede bedre.
MEN, der er dog også gode ting ved Denon drs-810, for den er ganske diskret med lågen og skuffen lukket, og jeg tror den skal arbejde som spolemaskine
Nå hul i det, "Video killed the Radiostar" er et sjovt gammelt nummer, fra en hedengangen tid med Speedsnakker og Flagstad.
Bare min femøre her i aften
Hvad er jeres oplevelser med Denon båndmaskiner?
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 20:57 | IP-adresse registreret
|
|
|
R-l-b,
Du må nok lige forklare mig, hvem Villadsen er?
Stereohilsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
Kim B S Forum Bruger

Bruger siden: 04 Februar 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 52
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 21:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
redfox skrev:
Hej Kim B S,
Hvordan synes du at din Denon DRS-810 spiller?
Har den nogle styrker eller svagheder?
Stereohilsen,
Jacques. |
|
|
Hej Jacques
Jeg kan se at du selv har testet den.  Jeg synes at den lyder ganske fint, men har heller ikke haft bedre båndspillere nogen
sinde. ind til for nylig har jeg kun haft min Denon DR-M3 siden 83. Før den havde jeg en Itt 8041 årgang 1980 og før en Apollon
350 årgang 79 __________________ MVH. Kim B S.
Mit Hi-Fi
|
| Til top |
|
| |
r-l-b Forum Bruger


Bruger siden: 20 September 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 7702
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 21:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jacques: Villadsen hedder Jens til fornavn - Han bor på på sjællands odde og er søn eller fætter til den tidligere revox importør - han har specialiseret sig i revox rep men er dygtig og kan reparere stort set alt gammelt grej og i særdeleshed båndmaskiner du kan fange ham på
Revox Service
50 47 15 17
Oddenvej 123
4500
Nykøbing Sj.
__________________ for tiden afspiller jeg meget musik - det lyder godt
|
| Til top |
|
| |
redfox Forum Bruger

Bruger siden: 23 Marts 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 663
|
| Sendt: 05 Februar 2011 kl. 22:14 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Kim,
Jammen den er skam heller ikke dårlig, den spiller fint nok, men du skulle unde dig selv at få en stor Pioneer ct-91a-/93/95 f.eks. Men der er mange andre også. De spiller altså noget bedre. Jeg troede, at med Denons største maskine, er den hellige grav velbevaret, men ak, det er ligesom med cd-afspillere: de er vidt forskellige.
Jeg drønede lige i kælderen, og hev mine gamle Denon'er frem, der er en DRS-640 (med vandret skuffe), den har kun 2 hoveder, men er ellers ret magen til både uden på og inden i. Så har jeg en 700a, som også er en klassisk 3 hoveders med frontlåge, men kun 1 kapstan, og endelig en DRM-650s, med dolby S, men som er en lille maskine, og ikke så god som jeg troede. DRS-810 er den eneste som ikke har plastikkabinet.
Man kan jo spørge sig selv, hvorfor man gemmer alt det, men de er jo meget rare at have, hvis noget går i stykker. Og når der så en sjælden gang kommer en kammerat og spørger, om jeg har en kassettebåndoptager, så kan man give ham een ;)
Sony'en røg med på arbejde. En enkelt Beocord står stadig i kælderen en 5500. De gamle 8004 og 9000 er ude. Men lidt ærgerligt, da de var bedre end alle dem jeg har idag, lige undtagen Pioneeren, som godt kan være lidt med sammen med Beocord 9000. Så er der alle de små indbyggede kassettespillere i mine gamle B&O anlæg som Ouverture m.fl. og de er ikke noget at skrive hjem om. Det er dyrt bras, men min viv kan lide dem. Hun skal bare ikke tage mine gode bånd i dem
Dælme nej, nu er det snart tid til et superdeck! Så må vi se hvad det bliver. I mellemtiden vil jeg se hvad jeg kan få ud af drs-810'eren
Kom frit frem Tandberg!
3 hoveders stereohlsen,
Jacques.
|
| Til top |
|
| |
|
|
|
|
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum
|
|
|
|
|
|
|
|
Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes |
 |
|
|
|
|
|
|
|
|