| Sendt: 23 September 2008 kl. 13:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Goddag alle her i forum'et.
Er der nogle her der har erfaringer med at bruge et sub.kabel som signalkabel?,skal bruges mellem forforstærker(Cambridge 640R) og effektforstærker(Cambridge 840W)?.Bruger lige nu et ARGON 5055 kabel på 10m. men ville gerne have et nyt af en lidt bedre kvalitet(lydmæssigt).
Mit behov er at et tyndt godt kabel på 8-10m ude at skulle bruge en formue på at få lavet et specielt til mig, har mulighed for at købe 2stk. QED Performance Miniature Subwoofer kabeler på 10m som besidder mit behov for et langt tyndt færdiglavet kabel til en rimelig pris(2x999,-) men her er det jo så spørgsmålet melder sig....vil der være noget negativt (lydmæsigt) ved sådan et valg?.
Håber at nogen kan bidrage med nogle + eller -'er ang. mit behov.(Der er jo som jeg har læst mig frem til en del her inde der har prøver en hel del inden for Hi.Fi.).
|