| Sendt: 06 August 2013 kl. 21:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej alle sammen
Jeg er ny på dette forum, så dette er mit første opslag... Jeg interessere mig inden for vintage, for hvis man spørger mig, var lyden bedre dengang hvor kvantiteten ikke hørte til. Nemlig kvalitet!
så største delen af min tid vil nok blive brugt på vintage delen af dette forum
jeg vil gerne dele mit sidste projekt med jer.. Nemlig min sx-636 fra 1974.
Jeg købte den for 400kr fra en annoncør. Da jeg kom hjem med den kunne jeg slet ikke vente med at komme i gang, så jeg sprang på den hurtigst muligt!
Der var en brummen, som lød i begge kanaler, men den forsvandt hurtigt da jeg skiftede lade-lytterne og kondensatorerne på strømforsynings-printet.. Udover det har jeg lavet lyset og eller bare givet den et tjek hist og her.. Bias og tomgangs spænding var som det skulle være, så intet at justerer der
 En tur inden i..
 Den gennemgåede strømforsyning og de nye lade-lytter..  AC til DC kredsløb med spændings-regulator til de nye LED-lys
 Lyset da jeg fik den.. Tydelig forskel..
 Det færdige produkt - Skala, meter og indikator lys er skiftet..
Giv endelig respons
Mvh Anders
|