Tilbage til HIFI4ALL.DK 14. juni 2026 | 20:30   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Tilbehør/tweaks
 HIFI4ALL Forum : Tilbehør/tweaks
Emne Emne: Skal jeg skifte højtalerkabel? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 6
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
osprey
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 26 Januar 2006
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 1053
Sendt: 22 August 2007 kl. 18:08 | IP-adresse registreret  

Til IanB

Jo højere frekvenser desto tyndere lag kører signalet i, ud mod overfladen.

Hvad det korrekt hedder? Strømfortrængningsfaktor måske  fænomenet er Reelt men lige hvilke frekvenser . . . Læste en historie om Amerikanernes Bombeprojekt under Krigen, altså brug af store mængder sølv fordi det ledte bedre end kobber. Detaljerne har jeg ikke men noget af sølvet forsvandt under "behandlingen til ledninger og tilbage til sølvbarrer".

I de gode gamle dage, til damp radioerne, anvendtes litzetråde Meget tynde og særskilt isolerede. til frekvenser mellem 100 kHz og 500 kHz, kun til strømme under 5 milliAmpere. Så fænomet har været kendt siden 1920'erne.

Hvilken betydning det har for Højttalerkabler, ææhh  Efter søgning på google kan jeg nu se at Litzetråde anvendes fra Pick Up mikro ampere til Effekt højttaler kabler. Så det fungere altså i en virkelig verden.



__________________
Langt om længe overbevist 1080p24 Fan. Og at Fladskærmene ER Lokomotivet som trækker bedre opløsninger. Har fået et Følge Pengestrømmen problem.
Til top Vis osprey's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af osprey
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 6
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes