|
Bare vent! jeg tror IKKE der er noget "vi" (vesten) kan som de ikke kan, eller kan lære!...
De har bare ikke viljen eller intentionen om at bringe det op på et kvalitativt niveau som vi, omend ganske sjældent, kan finde i vesten.
Hvad bygger du den påstand på??????
Japan var i slut 60'erne og start 70'erne hvor Kina er nu i eksportproduktion. Japan er jo heller aldrig kommet op på det kvalitative niveau som vi kunne ønske i HiFi kredse
Det var da det værste vrøvl jeg har hørt!
Du mener ikke at eks. Denon, Sony eller Accuphase er kvalitet??? (det har sgu en kvalitet der får meget Europeisk og selv dansk grej til at ligne noget fra "køkkenbordet" hvad lyden angår? så er det en smags sag!... jeg mener ikke at der her er noget at sætte en finger på!!
eller for den sags skyld på automobilmarkedet eller andre markeder. Det skyldes at der ikke er rationel overskudsøkonomi i det men at kvalitetsvarer i højere grad er et spørgsmål om stabilitet og ikke-risikovillig kapital. Sørgeligt fordi konkurrence på prisen af kvalitetsvarer ville bekomme alle vel.
Du generalisere!
Det gælder også brugen af exclusive komponenter mm. (måske er de Rifa lytter også Kina "kopier"?? who Knows?? )
Ganske givet!
Sikkert! men lur mig om ik de også begynder at lave noget med "rigtige" stumper i.. så det er helt på højde med hvad "vi" kan lave? og det stadig til super lave priser..
Havde en længere snak med en hifi kammerat igår om netop dette, og der er jo nok mange "hifi snobber" her hjemme der vil hævde at det "Kina" grej ikke spiller med samme musikalitet og "sjæl" mm. som det vi kan få "lokalt"
Dette er efter hans mening noget forfærdeligt vrøvl!.. der er sikkert en del der spiller "sjæl" forladt og klinisk, MEN! så sandelig også meget der spiller lige så musikalsk og godt..
Jamen så har din kammerat nok hørt mere end jeg for jeg savner stadig at høre noget fra Kina som kan konkurrere med en MP3 afspiller. Og ja, jeg har hørt et stort udsnit af de kina produkter der omtales herinde. Gaaaaaab...........
Smag & behag!
Jeg har hørt en del der lyder fremragende!... precis lige så godt som "vestlige" produkter!...
Og dette kommer også an på hvilken "gruppe" man befinder sig i lydmæssigt, i den meget subjektive "musikalitet" gruppe der har nogle lyd værdier der er baseret på en og anden farvet gengivelse der opfattes som mest musikalsk og sjælelig mm.
OG så er der dem der ønsker tingene så vidt muligt og i så stort omfang som det er på mediet, altså uden det eller de enkelte apperater's fortolkning... (selv dette og hvornår dette opnås i størst muligt omfang er en noget subjektiv betragtning, da man reelt ikke ved 100% hvordan det der ER på mediet skal lyde, hvor ved at det bliver en opfattelsels sag næsten på linie med den andens gruppes opfattelse af musikalitet og sjæl, som jo er en og anden farvning af det oprindlige signel der så i deres øre dare er det der lyder mest rigtigt.. begge dele er og bliver gennemsyret af subjektivitet!)
Delvist vrøvl. 
?? 
Bevis det!!
Jeg kan høre mig selv på 4. række midtfor til Gasolin koncerten i tivolis koncertsal og sådan er der flere skiver (selvfølgelig langt bedre end Gasolin skiven) hvormed jeg vil kunne høre om et anlæg farver eller ej. Det er en tilnærmelse henimod objektivitet. Jo tættere man kommer uden at det giver lyttetræthed jo bedre........
Jeg bliver ikke lyttetræt selv på en JBL 4412 eller et par gamle 250TI. så det er et begræb jeg ikke kan forholde mig til!...
Meget at det der behegelige grej / varme eller ørevenlige virker som valium på mig! og som om man bare ikke får det hele med!.. så fri mig for det kunstige behageligheds "filter"
Iøvrigt så.. tro mig IRL musik kan være lytte trættende!!.. 
Men det er jo smag & bahag!
jo bedre et anlæg er til at narre så mange som muligt til at tro at musiken bliver spillet af musikerne i lokalet hvor anlæget står, jo bedre er anlæget................objektivt tilnærmet om du vil! 
Det har jeg sgu oplevet fra en del "Kina" grej lige så godt som Vestligt fabrikeret!..
Og intet af dette er noget Kineserne ikke også kan "skrue" sammen, hvis ikke ! "i dag" så i morgen!....
Eller i overmorgen......eller til næste år...................eller måske om en dekade eller tre. 
Much Sooner then yoy think!!
Jeg har selv hørt nogle af deres rør konstruktioner samt hybrid ditto... og disse spiller precis lige så varmt, lækkert og sjæleligt (farvet) som rør nu er kendt for.. (der er også noget af det der endda rivalisere transistor grej i tilnærmelsen en ufarvende og mere objektiv formidling, til trods for det er rør, (men alligevel med en særlig rør charme) det samme gælder div. Kl.A amp's de laver..
Der er faktisk lige så store forskelle på hvor farvende og ufarvende, fortolkende og formidlende, varmt og musikalsk, monitor agtigt og analyserende mm. i div. produkter fra Kina som der er fra dem fra EU & USA (vesten) derfor finder jeg en generalisering af "Kina" grej og dets lyd og ydelse Vs. vestlig grej nærmest latterlig og et udtryg for hvad man kan kalde Hifi snobberi!... hvis det ikke er fra USA eller England eller made in DK så skal det ikke spille musik!.. ÆVL!!!!!
Det er jo ikke et spørgsmål om forskelle...................det er et spørgsmål om vellyd. Og det er den der savnes. Jeg savner ikke forskelle i lyden fra kina grej. 
Jeg har heller ikke savnet VELLYD fra meget af det Kina grej JEG har hørt!... (smag & baheg!)
Hvis man sidder med denne opfattles, er det enten fordi man netor er lidt af en hifi snob og eller at man genske enkelt ikke har hørt særligt meget af dette grej, og bestemt ikke været særlig objektiv og åben mindet over for det man har hørt.. (en sådan holdning kan jo nemt spores også overfor andet end Kina grej, og er en ensporing og fokucering på enkelte mærker som så er det eneste der duer!... )
Det er så en generelisering du her kommer med. Der findes selvfølgelig folk med HFK grej hele vejen igennem som stadig synes at jorden er flad. 
Noget nedladende holdning du der udviser!..
Og lad mig slå EN ting fast med det samme! og det er at dette fra min side er en ganske objektiv betragtning, da jeg faktisk selv ikke har et eneste "Kina" apperat, men udelukkende faktisk made in DK. (pånær min Denon DCD3560 & mine Taralabs Kabler fra USA og pre. deres lidt uhældige fjernøst / kina eventyr) jeg har umidelbart heller ikke nogen intentioner om at anskaffe noget.
Jeg vil så påstå at endegyldig objektivitet ikke findes men kun i nogle tilfælde kan tilnærmes.
Det er meget muligt!... hvor objektivt mine betragtninger er!? tjaaa... jeg har intet at vinde på at være uobjektiv, hvad jeg siger og mener om dette er baseret udelukkende på hvad jeg selv har hørt!..
Vi ser og VIL SE en rivalisering af selv det bedste grej vi i dag har, og de der er "open mindet" vil kunne få hvad man nu opfatter som ultra highend lyd til langt under hvad man tidligere har skulle ofre. (Krell, ML, Lamm, Accuphase, AudioReserch, Audionote, Gryphon, Audia, Linn, Densen, CLasse mmf..) det gælder både for amp's og cd. afspillere men også højtalere og div. kabler mm.
Det ville da være dejligt hvis din profeti gik i opfyldelse men jeg må indrømme at jeg har stærk tvivl om den gør og skulle den gøre så er vi alle gamle og grå når dagen oprinder. 
Få år! vent og se!! (der ER allerede grej der er lige så godt som noget af det bedste fra vest!.. )
Jeg selv har allerede hørt grej der næsten matcher mine egne "gamle" referancer og det jeg selv har! og det til halv eller 1/3 af prisen!.. 
Næsten.........................
Hvad skal man bruge "næsten" godt gear til 
Derfor har jeg heeller ikke udskiftet mit eget grej med Kina grej, og købte det heller ikke hvis jeg stor og sku købe nyt! (i samme prisklasse eller over det jeg har nu!)
MEN! for mindre penge end hvad jeg har haft til det jeg har nu, vil jeg mene at man kunne få næsten lige så godt i Kina grej!.. og det er bedre end klart ringere "vestligt" grej!..
Min oplevelse er at have hørt en masse "high end" kina grej som jeg med det samme kunne afskrive som værende langt fra ikke-konkurrenter til mit eksisterende gear.
Godt for DIG!! og iøvrigt subjektiv smag & behag!"!
Og skal derfor ikke udelukke at en og anden amp. af Kinisisk afstamning i fremtiden kunne finde vej ind i mit set up... (men har dog ingen umidelbare planer om udskiftning af det "koncept" jeg pt. har.. da det giver mig precis den ydelse jeg ønsker og der er andre steder der skal optimeres først)
Fint nok .......................så køb det..............................hvis du vel at mærke ikke gør dig de samme etiske overvejelser som jeg gør omkring udviklingsmetoder, produktionsmetoder, arbejdsmiljø & menneskerettigheder i Kina. 
Som før sagt! hvis jeg ikke havde resurser til at købe det jeg har nu eller bedre, ville jeg købe noget der faktisk når 99% af vejen af Kina grej!... (og som jeg siger en dag kan jeg få BEDRE! til samme penge.. og så gør jeg det da måske også!!)
Pt. har vi nok kun oplevet toppen af "isbjerget" hvad angår grej fra Kina.
Wait and see!.. (hear)
Kineserne kom forresten ind på motorcykelmarkedet i vesten nogle år før de for alvor kom ind på andre markeder. Prøv at undersøg hvad MC folket siger om kinesiske motorcykler og hvordan man oplever kvalitet, service, back-up, finish & køreegenskaber og undersøg så om folk med erfaringer har positive eller negative oplevelser og om de mener at tilstandene har forandret sig. 
Så kan du "Wait and see!.. (Hear)"
Man kan altid grave negative eks. op!! men bare vent!..
mvh.
|