Forfatter |
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 09:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så blev mine ATC malet. Skriv hvis du har brug for godt råd mht maling af disse højttalere. Over og ud.



|
Til top |
|
|
Analogueman Lukket konto

Eget ønske!
Bruger siden: 01 December 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3262
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 10:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Råd nr.1 må velsagtens være, at man bør få dem sprøjtelakerede ... det bliver næppe særlig pænt med pensel eller malerrulle
Hvilken finish var de oprindeligt i?
|
Til top |
|
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 10:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
 iner. De var oprindeligt i kirsebær finer. Store og mørke. Nu falder de fuldstændig ind i væggen og ingen lægger mærke til dem mere. Totalt WAF (eller hvad det nu hedder)
|
Til top |
|
|
Analogueman Lukket konto

Eget ønske!
Bruger siden: 01 December 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3262
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 10:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu er jeg selv lidt af en træmand (  ), så jeg foretrækker nok kirsebærfineren. Men den sorte front havde nok fået en opfriskning i en lysere farve.
Det ser ellers yderst professionelt ud. Har du selv haft sprøjtepistolen fremme (og misforstå mig nu ikke  ), eller har de været forbi en (auto-) lakerer?
Jeg tænker i øvrigt, at de gode råd du måtte have omkring lakeringen af dine højttalere sagens kan overføres på et hav af andre højttalere, som er enten helt eller delvist finerede.
|
Til top |
|
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 11:22 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det er korrekt at det er udført hos en prof auto. Navn kan gives hvis interesse. Primært skal man være en smule påpasselig med at udskæringerne kan få så meget lak at der ikke er plads til enhederne. Det var tilfældet med diskant udskæringen. (se billede 2) Så enten er man opmærksom på det når man maler, eller også får man drejet en smule af diskantpladen.
Det er bedst at få lakeret finerede højttalere. Hvis de er i MDF kan samlingerne med sikkerhed ses efter lakering.
|
Til top |
|
|
dan a. Forum Bruger


Bruger siden: 31 December 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3922
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 17:17 | IP-adresse registreret
|
|
|
De er godt nok flotte, smukt
ATC er en af de fabrikater jeg ikke har fået lagt øre til i nu, har læst lidt om dem, hvilket bestem har været interesant læsning, smc 40 og 50 er nok er
nok min målgruppe, hvordan vil du beskrive lyden ? Har du hørt forskel på de passive og de aktive modeller ? __________________ Husk det er kun en hobby
|
Til top |
|
|
BLund Udelukket fra forum

Bruger siden: 23 August 2014 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 201
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 20:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
Atc er noget af det ypperste, de passive kræver dog nærmest uanede kræfter og det er ikke bare" papirtynde watt vi snakker
Aktive er bedst men selvfølgelig voldsomt dyrere selv om man så kan sælge sit effekttrin
Jeg syntes model 40 eller den nye 50 er passende str.
Desværre på den forkerte side af. 40-45K aktiv
Forøvrigt findes der et atc forum hvis man har brug for detaljer og et bredere publikum
|
Til top |
|
|
dan a. Forum Bruger


Bruger siden: 31 December 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 3922
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 21:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg har en Gamut di-150 og hvis jeg skulle valge en passiv ATC så ville jeg nok finde en 2nd-hand Gamut d-200 mk.3 og så bi-amp dem.
__________________ Husk det er kun en hobby
|
Til top |
|
|
BLund Udelukket fra forum

Bruger siden: 23 August 2014 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 201
|
Sendt: 15 September 2016 kl. 22:24 | IP-adresse registreret
|
|
|
Biamp er efter min mening en død sild, man får sjældent 100% bedre resultat men ofte lyder det af flere kræfter
|
Til top |
|
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 16 September 2016 kl. 10:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Da jeg fik højttalerne var de passive og blev drevet af en Tact Millennium MK 3. De spillede fantastisk med denne forstærker, men ved lave lydstyrke var dynamikken og specielt bassen lav. Det hjalp helt vanvittigt ved at gøre dem aktive. Både ved lav lydstyrker og ved høj. Det er jo en monitor, så lyden er meget beskrivende/analytisk. Dårlige indspilninger lyder elendigt hvor gode indspilninger lyder vanvittigt godt.
|
Til top |
|
|
thuekay Forum Bruger

Bruger siden: 16 Maj 2008 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 4017
|
Sendt: 16 September 2016 kl. 11:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Du kan rolig lægge ører til at sæt ATC Dan.
Jeg hørte for nogle år siden ATC SCM100 ASL (Den aktive version).
De lyder ikke mindre en fremragende.
__________________ Mvh Thue
|
Til top |
|
|
spped six Forum Bruger


Bruger siden: 31 Marts 2004 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 781
|
Sendt: 16 September 2016 kl. 19:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Oeglen
Det er da ASLT modellen, du har og ikke ASL modellen
Normalt er jeg ikke til hvide "gloss" højttalere, men jeg må indrømme, at de er rigtig flotte.
Hvad har du ellers af udstyr spændt for dem?
Jeg spiller selv på et sæt 100ASL. Jeg har en Lyngdorf DPA-1 forforstærkning og en MF A5 CD-afspiller. En ganske fornuftig kombi, hvis jeg selv skal
skrive det. Jeg har tidligere haft en Bryston BP 25 forforstærker, som jeg desværre har solgt. Det ærgrer mig, for det var også et rigtig godt match til
højttaleren. På ønskelisten er et sæt 150ASL (jeg har en stue, der kan rumme dem) og enten ATC's egen top of The Line forforstærker eller en Ayre
KX-R Twenty.
|
Til top |
|
|
Haugaard Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2005 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 924
|
Sendt: 18 September 2016 kl. 05:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Oeglen, Dine ATC'er er dæleme blevet flotte! Modigt af dig at vælge en hvid finish. Det var en farve jeg ikke tænkte på da jeg købte mine i, den til sammenligning kedelige, sort ask. Jeg valgte til gengæld Classic modellen som jeg synes ser lidt "lettere" ud end dine Towers. Dine diskanter ser ud til at være en tidligere model som ATC fik lavet hos en underleverandør. Hvis du vil lave mere ved dine fine højtalere kan du undersøge prisen for et sæt af dine nye diskanter som ATC selv fremstiller.
Haugaard
|
Til top |
|
|
Mr.green Udelukket fra forum

Tager en tænkepause!
Bruger siden: 04 April 2016 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 64
|
Sendt: 18 September 2016 kl. 10:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvordan opleves højtaleren med den nye diskant ift. Den gamle
__________________ Vil gerne ha slettet min profil
|
Til top |
|
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 18 September 2016 kl. 10:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for alle komplimenter for mine højttalere. Jeg kører med en Auralic aries og en Nad M51 som dac og forforstærker. Fantastisk DAC iøvrigt. Det er de gamle Seas diskanter der sidder der nu, og jeg kunne vildt godt tænke mig at skifte dem til de nye ATC. Poul siger at det er en evalution og ikke en revolution. Så jeg har ikke haft mega travlt med det, og de er også svære at få et par. Er der meget at hente på dem..? Det gad jeg også vide, og hvad koster et sæt egentlig..?
Det er rigtigt det er towers jeg kører med. Jeg havde prøvet med en TACT RCS 2.0 og jeg synes den slog den klassiske ATC lyd ihjel. Jeg ved en DPA 1 er mere neutral og accepterer mere udgangslyden i højttalerne end de gamle RCS. Jeg har aldrig prøvet en DPA1 men har lidt problemer med tidsforskydning af lyden.
|
Til top |
|
|
Oeglen Forum Bruger

Bruger siden: 12 Februar 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 49
|
Sendt: 20 September 2016 kl. 11:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Håber I stadig har nogen råd omkring diskanterne. Fedt.
|
Til top |
|
|
BLund Udelukket fra forum

Bruger siden: 23 August 2014 Lokalitet: Øerne
Status: Offline Indlæg: 201
|
Sendt: 20 September 2016 kl. 16:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg ved ikke om de nye diskanter er salgsklare til installation i ATC's ældre versioner, tror de arbejder mere på at implementere diskanterne i de versioner der endnu ikke er opgraderet og kræver det ændring i delefilter og kabinet ? Ovennævnte er det rene gæt fra min side men en henvendelse direkte til ATC må vel give lidt facts.?
Indtil nu er nye modeller med nye kabinetter og diskanter: scm 7, 11, 19, 40 passive og 40 aktiv - formoder de ændrer resten af produkt portefølgen løbende fremover.
Jeg syntes Poul underdriver effekten af nye versioner sammenholdt med ældre mere ineffektive drevne og traditionelle kabinet dimensionerner, ser jeg nyeste ATC som en langt bedre og flottere højtaler totalt set.
Isoleret set lyttede jeg på nyeste scm7 over et par uger, disse VAR klart bedre end de to ældre modeller, både diskant gengivelsen samt ydelsen fra hele højtaleren. Det eneste problem med aktiv 40, som jeg ser det, er prisen passer ikke til min pengepung. I forhold til flere såkaldte highend højtalere i flere hundrede tusind kroners klassen er de dog et scoop efter min mening.
|
Til top |
|
|