Prokektorlamper er meget dyre. Jeg ville have en ny til min Sanyo PLV-Z3, og prisen i Danmark ligger på omkring 3400 kroner. Uanset hvor gerne jeg vil handle lokalt, synes jeg at det er ALT for dyrt, så jeg kiggede ud over dk grænser.
Bestilling og betaling.
I Tyskland fandt jeg en lampe hos
http://www.screenmaxx.com/ til omkring 2200 kroner. Screenmaxx.com er på tysk, men det er også muligt at vælge en engelsk version, selvom denne ikke er fuldt oversat. Jeg bestilte, og betale med VISA kort. Screenmaxx bruger noget "Verified by VISA" som betyder at man ud over den almindelige procedure, med kortnr og udløbsdato, også skal en tur forbi sin netbank og logge på med certifikat eller nøgle eller hvad ens netbank nu benytter sig af - ekstra sikkerhed, det kan jeg godt lide.
Modtagelse.
Pakken kom med fragtmand. Den var perfekt emballeret, i lampens originale forseglede papæske og en almindelig større papkasse udenom, selvfølgelig med noget fyld så den ikke rasler rundt.
Returnering.
Til min gru, fandt jeg ud af at jeg havde bestilt den forkerte lampe. Min fejl. Jeg emailer til screenmaxx og forklarer dem omstændighederne. Jeg har selvfølgelig ikke brudt den inderste forseglede pap-æske, så jeg kan bare sende retur med almindelig post.
Genbestilling.
Vi aftaler, at jeg laver en bankoverførsel af pris-differencen mellem den forkerte lampe som jeg har returneret, og den rigtige der koster 7 euro mere. Det ordner min netbank for mig. Screenmaxx har switft kode osv, så omkostningerne begrænser sig til 40 kr.
Ventetiden.
Nu går der næsten en måneds ventetid. Screenmaxx har modtaget min overførsel, men der er åbenbart problemer med deres leverandør - alle deres SANYO lamper er i restordre. Jeg bliver en smule nervøs, jeg har trodsalt 2200 kr ude at svømme, men screenmaxx svarer hurtigt på mine email henvendelser, og for to dage siden dukker den rigtige lampe så op.
Konklusion.
Fin service, også når kunden klokker i det. Gode priser. Sikker betaling. Så kan man leve med at skulle besøge et tysk/semi-engelsk website, er der penge at spare.
Bjarne
__________________
Med venlig hilsen
Bjarne