Tilbage til HIFI4ALL.DK 11. juni 2026 | 01:06   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Højttalere
 HIFI4ALL Forum : Højttalere
Emne Emne: SA SubElectro 200 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Sneppevej
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 02 Juni 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 59
Sendt: 08 September 2014 kl. 12:58 | IP-adresse registreret  

Hej
Håber der er nogen subwoofer eksperter der kan hjælpe lidt her:
Jeg har i ca 1 år benyttet 2 stk System Audio SubElectro 200 i mit surround setup. Rummet de har stået i er et kombineret stue + køkken/alrum på ca 50m2 og 2.3m til loft.
Jeg startede ud med 1 stk men da jeg læste at der var fordele med at benytte 2 stk købte jeg en ekstra. Dette gjorde at bassen blev bedre fordelt i lokalet. Setup'et bliver benyttet til 50% musik (Sonos) og 50% TV. Vi ser vel omkring 1 BlueRay film om ugen og derudover et par film fra TV (diverse kanaler)
Egenligt har jeg været fint tilfreds med mit setup, og syntes at Subwooferne både var "pæne" og at de giver god bund til både musik samt film.
Men alligevel begyndte jeg at kigge mig om efter nye subwoofere, da det jo kunne være der var noget bedre -
eller også bare for at prøve noget andet.
Så jeg fik solgt begge SubElectro 200, og har så ledt efter andre. Har mest kigget på SVS eller XTZ, da deres subwoofere fik gode anmledelser flere steder.
Derudover kunne jeg læse at mange anbefalede portede subwoofere i en rum størrelse som mit f.eks SVS-SP2000 eller XTZ 99.18 ICE.
Derfor har jeg skrevet og sendt tegninger af rummet til både SVS samt XTZ for at høre deres mening, og de har begge været meget venlige til at svare.
SVS anbefaler 2 x SP2000 og XTZ anbefaler 2 x 99 12.18 ICE eller 2 af deres nye Cineama SUB 1x12 (ser ellers lækker ud)
Disse subwoofere, der alle er portede, er dog KÆMPE store i forhold til en standard 10" lukket subwoofer som jo typisk ligger på omkring 35x35x35 cm som en SubElectro jo også ligger på.
Det der dog undrer mig er:
Hvordan kan System Audio få fysikken til at hænge sammen i en SubElectro 200, der jo kan ændres fra ported til lukket via en drejeplade i bunden, til at kører som "portet" når den ikke er større end den er?
Jack Gilvey fra SVS mente at SubElectro 200 kabinettet er alt alt for lille til at være åbent og det ikke kunne undgåes at "porten" ville "chuffe" som han skrev.

Nu sidder jeg så alligevel lidt og føler jeg har fortrudt og skulle bare have beholdt min 2 stk SubElectro 200 da jeg syntes at alle portede subwoofer er kæmpe store, samt at SVS's lukkede subwoofere som SB-2000 ikke er så kønne med deres metalgitter. Udseende og størrelse har betydning da de kun kan står foran i hjørnerne pga indretning.

I forbindelse med at jeg læste reviews undrede det mig også at der her i nyere tid stort set ingen reviews er af SA SubElectro 200. Det er heller ikke til at finde nogen frekvenskurver hvor man kan se forskel på åben eller ported.
Jeg har allerede fået et et tilbud fra Lydspecialisten på 2 stk nye - så spørgsmålet er, skulle jeg bare have været tilfreds med det jeg havde, og så bare købe 2 nye SubElectro 200 igen?
Nogen der har nogen indspark/meninger?
Til top Vis Sneppevej's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Sneppevej
 
K__J
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 27 Juni 2014
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 7
Sendt: 17 September 2014 kl. 19:27 | IP-adresse registreret  

Har du selv spurgt til et setup med to sub, fortalt at du har haft to eller har de selv forslået det.

Jeg har også en stue på ca. 28kvm med tilstødende lokaler med "dørhul" på 2-3meter til begge uden mulighed for at lukke en dør. Så jeg ender også
hurtigt på 50kvm +.
Jeg leder selv efter en fysik lille sub til både film og musik, men ved ikke noget om det, så jeg har spurgt Elac som jeg har front højttalere fra.
De anbefaler deres 2040 eller 2070 som begge er en push-push/pull-pull konstruktion. Det burde give en mere præcis bas end deres lukket
konstruktioner. Hvordan den er ifht. en basrefleks ved jeg så ikke.
Til top Vis K__J's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af K__J
 
Sneppevej
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 02 Juni 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 59
Sendt: 18 September 2014 kl. 12:46 | IP-adresse registreret  

Hej
Da jeg kontaktede SVS samt XTZ oplyste jeg dem at jeg allerede havde 2 subwoofere. Desuden medsendte jeg tegninger over rummet med placering
af møbler samt højttalere/subwooferes placering.
SVS foreslog uden tøven at bedste valg ville være 2 portede SVS-PB2000.
XTZ har kun portede subwoofere og foreslog 2 x 99 12.18 ICE eller 2 x Cinema SUB 1x12.
Da de umiddelbart alle virkede kæmpestore, lavede jeg defor nogen målfaste modeller i pap, for at se hvor store de ville se ud i stuen.
Det gjorde udslaget til at jeg IKKE skulle have nogen af de nævnte subwoofere!
Da jeg jo egentlig havde været tilfreds med de 2 SA SubElectro 200, så blev det til at jeg købte 2 stk nye SubElectro 200 samt 1 stk brugt som så er
ombygget i nyt 25mm MDF kabinet til at montere i en Montana reol der står bagerst i lokalet.
De 2 nye afhentede jeg selv direkte hos SA i Roskilde hvor jeg meget kort fik lidt info fra Ole Witthøft at SubElectro 200 havde bedst ydelse som åben,
og den kun skulle lukkes i meget små eller problematiske rum som han sagde.
Derfor kører jeg nu med 3 stk Subwoofere lidt efter Dr. Earl Geddes principper om "3 small subs"
https://mehlau.net/audio/multisub_geddes/
https://www.youtube.com/watch?v=SCWL-zusyqw

For at kunne lave lidt målinger at frekvenskurver i rummet anbefaler Dr. Geddes i
denne artikkel brug af Behringer ECM8000 Microfon, Behringer
MIC800 Pre amp, Holm Acoustics software samt en Behringer DCX2496 processor.


Andre steder anbefales brug af REW samt diverse microfon udstyr.

Det hele lød dog umiddelbart lidt for omstændigt for mig så derfor har jeg købt XTZ Room Analyzer II Pro i håb om at dette er nogenlunde nemt at gå
til.
Jeg håber så at jeg snart får tid til at måle lidt på det hele..
Til top Vis Sneppevej's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Sneppevej
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes