Tilbage til HIFI4ALL.DK 3. juni 2025 | 02:06   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Akustik
 HIFI4ALL Forum : Akustik
Emne Emne: Lyttetest? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Boman
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 19 Oktober 2004
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 1269
Sendt: 26 December 2012 kl. 13:50 | IP-adresse registreret  

For at udvikle HiFi udstyr er det nødvendigt med lyttetest.

Men der er mange faldgruber i lyttetest. Vores hjerne er - desværre - ikke et objektivt måleinstrument, vi kan få forskelligt resultat, afhængig af hvilken "sindstilstand" vi er i.

Når der gælder almindelige måleinstrumenter, er det en nødvendig, men ikke tilstrækkelig betingelse, at målingen er reproducerbar. Altså at instrumentet måler det samme, når man gentager målingen.

Desværre er "målingerne" som vores hjerne laver ikke altid reproducerbare, derfor skal man bruge lyttetest meget forsigtigt.

Det gælder ikke kun lyttetest, det gælder også ved smagstest mm. Se følgende link om hvordan vinkendere kan narres af deres egen hjerne.

http://videnskab.dk/forunderlige-forsog/kan-man-smage-forske l-pa-rodvin-og-hvidvin

Derfor er det bekymrende, når så mange udtaler sig skråsikkert efter en lyttetest.

Jeg har været seriøs HiFi- entusiast i mange år, er akustiker og har arbejdet med udvikling af mikrofoner og højttalere, derfor har jeg stor erfaring med lyttetest, men jeg skal stadig passe på ikke at blive grebet af stemningen, og miste objektiviteten.

Man skal helst gentage lyttetesten på andre tidspunkter, og hvis man stadig opnår samme resultat, er man nået et lille stykke videre. Det er dog ikke noget endelig bevis for at man har ret.

Det er altså nødvendig med en god portion skepsis - "kan det nu være rigtigt" - for at kunne bruge lyttetest konstruktivt.

__________________
Boman
Til top Vis Boman's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Boman
 
Ingvar
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 31 Maj 2009
Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline
Indlæg: 15
Sendt: 26 December 2012 kl. 15:39 | IP-adresse registreret  

Hej Boman.

Fuldstændig rigtigt, lyden er anderledes alt efter humør om vinduet er åbent eller eller eller, ja mulighederne er mange. Men du belyser det ret godt, tak for det.

Nåja også det med mands minde, som jo heller ikke rækker ret langt, når man har lyttet til noget i sidste uge, og wauw det lød godt, æhh ja så vidt jeg husker.

Hilsen Ingvar.

Til top Vis Ingvar's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ingvar
 
allanowich
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 August 2010
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 9878
Sendt: 26 December 2012 kl. 17:18 | IP-adresse registreret  

Det er et svært område, at bevæge sig i. Det, der lød godt i går virker ofte lidt anderledes dagen efter. Meget fint indlæg, Boman.

__________________
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
Til top Vis allanowich's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af allanowich
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes