Tilbage til HIFI4ALL.DK 4. juni 2026 | 19:44   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Andet
 HIFI4ALL Forum : Andet
Emne Emne: Lidt om B&O for tiden (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Jensen100
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Hedder nu NHJ4

Bruger siden: 23 November 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 284
Sendt: 14 April 2010 kl. 15:55 | IP-adresse registreret  

Bang og Olufsen nedlægger 70 stillinger

Struervirksomheden har svært ved at øge omsætningen, men sparer sig til fremgang ved at skære i omkostningerne. Ny sparerunde koster 70 stillinger.

Af Jens Ramskov,  onsdag 14. apr 2010 kl. 13:38

Bang & Olufsens administrerende direktør, civilingeniør Kalle Hvidt Nielsen beviser endnu en gang sin evne til at spare sig til fremgang.

Da Kalle Hvidt Nielsen var administrerende direktør for Brüel & Kjær var han kendt for at fokusere meget på omkostninger. Denne holdning tog han med, da han i midten af 2008 overtog posten som direktør for Bang & Olufsen, som har været gennem flere fyringsrunder - og sparerunderne fortsætter.

I forbindelse med dagens fremlæggelse af nimåneders regnskab for perioden 1. juni 2009 – 28. februar 2010, oplyser Kalle Hvidt Nielsen, at der nedlægges yderligere 70 stillinger for at nedbringe omkostningsniveauet.

Aktieanalytikerne anerkender Kalle Hvidt Nielsens evne til at spare omkostninger, som har resulteret i et overskud før skat i tremånedersperioden fra 1. december 2009 til 28. februar på 2010 på 28 millioner kroner. Det første overskud fra Bang & Olufsen i lange tider. Men de efterlyser en evne til at øge omsætningen.

Forventninger til sidste kvartal af dette regnskabsår er, at overskuddet vil blive nogenlunde det samme som i tredje kvartal – det vil dog samlet set betyde et underskud for hele regnskabsåret 2009/10 på tæt på 50 mio. kr.

Set over nimånedersperioden fra 1. juni 2009 til 28. februar 2010 er det kun Bang & Olufsen ICEpower, der har leveret overskud til koncernen.
Selskabet i Lyngby der leverer forstærkerløsninger til audio- og elektronikproducenter oplevede en fald i omsætningen til 55 mio. kr. i perioden 1. juni 2009 – 28. februar 2010 i forhold til samme periode i foregående regnskabsår, men overskuddet steg fra 7,3 mio. kr. til 9,0 mio. kr.

Til top Vis Jensen100's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jensen100 Besøg Jensen100's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes