| Sendt: 13 November 2010 kl. 22:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Er det bare mig, eller er du i gang med at sætte en 63V lyt i en 6V applikation?
I såfald ligger det mig en smule på sinde at nævne at de fleste lytter, hvis ikke forspændt med mindst 80% har en stor degradering af deres samlede kapacitet?
Så det vil sige at du måske ender ud med en lyt der kun har 10% kapacitet fordi at den er så over specificeret ?
NU er jeg godt nok ikke lige hjemme, så kan ikke lige slå det op i en af de bøger jeg har stående, men vil mene at det godt kan gå hen og være et lille problem.
Når de nu sidder i modkoblingen som filter kondensaor, så vil du jo pludselig, hvis f.eks. du ender ud med kun at have omkring 10% udnyttet kapacitet på kondensatoren, så vil din knækfrekvens for filteret gå voldsomt op.
husk på at: 1/(2pi*R*C)
Det er ikke nødvendigvis et problem, nogle forstærkere kan bare ikke lide højt gain og høje frekvenser.
Henrik
__________________ Drømme uden indsats medfører bare skuffelse
Indsats uden drømme er bare udmattende.
Det er kombinationen af drømme og indsats der skaber resultater og udvikling.
|