Tilbage til HIFI4ALL.DK 14. juni 2026 | 21:49   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Priskrig på fladskærme, nu eller vente ? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
sd2100
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 November 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 363
Sendt: 25 Juli 2008 kl. 23:51 | IP-adresse registreret  

brasch skrev:

sd2100 skrev:
Og Pioneer kan ikke i den brede befolkning brande sig stærkt nok til at kunne forlange præmiumpris. Og designet .....  Der viser LG og Samsung, hvad der er muligt. Skal man købe en skærm, der er grimmere men koster mere.......der dumper Pioneer ret hurtigt. Og i butikken ser alle skærme alligevel halvdårlige ud. Så hvis Pioneer vil overleve på tv-markedet (det er der jo ingen der siger de SKAL) så hedder det - priserne NED, NED og atter NED (og selvfølgelige designet op).

jeg kan nu ikke se hvad hverken samsung eller lg gør bedre ved designet end pioneer? Jeg synes det meget enkle design er noget pænere end nogle af de farvede rædsler samsung har lavet gennem tiden

Tja, Samsung laver (hvis vi ser på indholde) knap så gode tv - har succes, Pioneer lave gode tv - ingen succes.

Til top Vis sd2100's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af sd2100
 
Zildjianamd
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 Februar 2008
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 145
Sendt: 26 Juli 2008 kl. 00:24 | IP-adresse registreret  

Tja... Købte en computer fra 1½ år siden som var glimrende. 3800+ dual core, 6600 GT osv.. >Holder ingen steder hvis du installerer et nyt spil idag. Sådan fortsætter det, og man ka lige så godt købe nu, som senere, iflg. min opfattelse.
Til top Vis Zildjianamd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Zildjianamd
 
lennon
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Marts 2005
Status: Offline
Indlæg: 1076
Sendt: 26 Juli 2008 kl. 09:16 | IP-adresse registreret  

Pioneers Tv ER billige i forhold til hvad man får, - både sammenlignet med Samsung,LG og ikke mindst Loewe og B&O . De er såmænd også billige i forhold til hvad mange betalte for deres topmodeller af 32" CRT . 
Til top Vis lennon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af lennon
 
sunaudio
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Sun Audio, Aalborg

Bruger siden: 18 Marts 2008
Lokalitet: Aalborg
Status: Offline
Indlæg: 334
Sendt: 26 Juli 2008 kl. 09:32 | IP-adresse registreret  

Der er ikke tvivl om at markedet til stadighed vil bevæge sig ned af prismæssigt, men der er jo enorm forskel på billedkvaliteten de forskellige skærme imellem. Hvad er prisen for et 32" tv og hvad er billigt? Man kan jo både købe et 32" Prosonic til under 3500 - 4000 og man købe et Panasonic 32" til 12.000,- Der er lige så stor forskel på kvaliteten imellem de forskellige skærme som der er forskel på prisen.

Man kan dog ikke forvente så store prisfald på mærkevare produkterne som tidligere idet markedet næsten har stabiliseret sig hvis vi ser på produkter fra fx. Samsung, Panasonic,LG , Sony,Philips. Og netop dette er/var måske Pioneers problem. Man skal være meget entuasiastisk for at betale 10-20.000 mere for et tv iforhold til fx. et Panasonic Plasma som jo ogå er et godt tv, og det er den almindelige forbruger ikke da han også skal have penge til overs til andre ting, og derved er der "kun" entuasiasten tilbage der ønsker det ypperste som jeg ikke vil så tvivl om at Pioneer er. Loewe og specielt Bang&olufsen har en helt andet strategi og henvender sig til en helt anden type kunde og er derfor ikke berørt på samme måde, men naturligvis kan det også få dem være svært at forlange 35.000 for et 32" tv når man kan få et LG 6000 serie el. Samsung 656 tv.

 



__________________
" Vi tre kunne hejse 10 flag, men vi blev kun født en dag"
Til top Vis sunaudio's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af sunaudio Besøg sunaudio's Websted
 
lennon
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Marts 2005
Status: Offline
Indlæg: 1076
Sendt: 26 Juli 2008 kl. 10:05 | IP-adresse registreret  

Det er indiskutabelt, at Pioneer har haft det svært. Men nu er pris niveauet efterhånden kommet ned på omkring de 20k, - et plan hvor alle dybest set kan være med. Og Panasonics topmodel PZ800 er feks jo ikke meget billigere . I mine øjne er det hverken pris,design eller kvalitet der bør afholde folk fra at vælge Pioneer ( - har selv Panasonic)
Til top Vis lennon's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af lennon
 
Sjoenne
Lukket konto
Lukket konto

Lukket efter eget ønske!

Bruger siden: 20 Oktober 2005
Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline
Indlæg: 1870
Sendt: 26 Juli 2008 kl. 10:14 | IP-adresse registreret  

Altid købe, aldrig vente!

Hvorfor undvære noget blot fordi man har en forventning om at priserne falder indenfor en årerække. Man får aldrig købt noget, og hvis man endelig købte noget af det man havde ventet på skulle falde i pris, kan man vel være ret sikker på at det er det ikke længere er nyeste teknologi... så kan man jo så gå igang med at vente endnu en periode....

Tilføjelse: Noget andet er hvis man venter på at en formatkrig skal lægge sig. F.eks. blueray Vs. HD-DVD - der kan jeg se logikken i at vente lidt. Men alternativet i sådan en situation kunne også være at spille på begge heste.
Til top Vis Sjoenne's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Sjoenne
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes