| Sendt: 04 Januar 2022 kl. 19:03 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej igen Hifi Bro's
Der er ingen der har kommentarer :-) .
Men så kan jeg oplyse at den lyder glimrende. Har prøvet den med en Nagaoka MP200 og en Goldring Elektra. Den lyder faktisk bedst med den sidste. Lyden af RIAAen hælder mod det varme og ikke så detaljerede og ikke så opløst i toppen. Men den spiller musik og den har ikke den der "grå - ikke bløde vinyl mm lyd" som nogle af de billige nutidige RIAAer har. Ingen nævnt ingen glemt.
Men jeg har et problem med brum. Jeg bruger den sammen med en Rega pladespiller hvor der jo ikke er et stelkabel, men stel er intern kablet. RIAAen står ved siden af fjernsynet og er super sensitiv overfor det. Når jeg tænder fjernsynet er der meget brum. RIAAen har 5-pol stik ind og ud og jeg har en phono konverter i hver ende.
Når fjernsynet er slukket er der stadig en smule knitren som ikke er meget højere end pladestøj - men alligevel. jeg har det ikke på min anden RIAA.
Konklussionen er, at lydmæssigt er jeg særdeles tilfreds, men jeg skal have nusset lidt med det brum :-)
|