| Sendt: 22 August 2004 kl. 22:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Freakazoid skrev:
| skal det forståes på den måde, at selv de billigste plasma skærme på 852x480 viser præcis den samme opløsning på et tv signal, som et normalt widescreen fjernsyn? og at plasma skærmen viser en højere DVD opløsning end det normale widescreen fjernsyn? |
|
|
Nej. Opgivelsen omkring de 400 linier kan nemt forvirre, hvis man ikke ved hvad det tal dækker over. Den lodrette opløsning er i PAL (som vi bruger i Europa) altid 576 linier. Når man taler om vandret opløsning (dvs. antallet af lodrette linier) taler man om lodrette linier per billedhøjde. Da bredden er større end højden, giver 400 linier per billedhøjde 533 lodrette linier ved 4:3 og 711 ved 16:9. En DVD i PAL er iøvrigt altid på 720x576, hvadenten det er 4:3 eller 16:9. I 4:3 svarer dette til 540 linier per billedhøjde. Et display på under 720x576 vil derfor skulle nedskalere billedet, og dermed miste informationer. Et 16:9 display med kvadratiske pixels (det har en plasma ikke nødvendigvis) skal have minimum 1024x576 pixels. Et billedrør kan kort sagt skifte opløsning efter behov (inden for en vis grænse), så det vil vise den fulde opløsning, hverken mere eller mindre, ved både PAL og NTSC.
NTSC har 480 vandrette linier, og en DVD i NTSC har en opløsning på 720x480. Med kvadratiske pixels i 16:9 skal opløsningen være 854x480 for at vise billedet uskaleret. Dette er forklaringen på at netop denne opløsning er så udbredt.
Det skal iøvrigt nævnes at ved analog tv har de 576 linier ikke en fast defineret opløsning, da de netop er analoge. __________________ Mvh. TC
www.tapeconnection.dk
Hvor billigt skal et dårligt tv være for at være et godt køb?
|