| Sendt: 11 Oktober 2004 kl. 10:34 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej!
Så fik jeg endelig købt mig en projektor. Det blev en Panasonic PT-AE 300E (LCD). Men nu skal jeg jo så have et lærred. Jeg er efterhånden blevet enig med mig selv om IKKE at gå i gang med noget DIY. Vil gerne have den "ægte" vare fra starten hvis i forstår 
Men hvilket lærred giver mest for pengene? Jeg skal bruge omkring 82" widescreen, og jeg går ud fra at gråt er det bedste eller hvad? Det skal forresten være fastramme. Hvilket lærred får jeg mest for mine penge her? Budgettet er maks 4500,- og MEGET gerne så billigt som muligt. Jeg har indtil videre kigget på dette lærred fra Lissau: http://www.projektorsalg.dk/produkt.html?varenummer=192874&a mp;a mp;gruppe=111&Extended=&serie=188&producent=Lis
Jeg syntes det ser rigtig lækkert ud, men kan det virkelig ikke gøre billigere ved andre producenter?
En anden mulighed er dette lærred med såkaldt "Satina 1000". Det er jo noget biligere end det grå lærred, men hvad er ulempen? Hvordan vil jeg opleve forskellen og kan det batale sig at spare her? Det kan ses her:
http://www.projektorsalg.dk/produkt.html?varenummer=112414&a mp;a mp;gruppe=111&Extended=&serie=188&producent=Lis
Hvis der er nogen der har fif til bedre lærreder til prisen, eller endnu bedre et billigere lærred, vil jeg MEGET gerne høre det. Smid gerne et link, så jeg selv kan kigge lidt på det.
På forhånd tak for hjælpen! __________________ Audiovector M3 Avantgarde
Densen
Kimber kabler
Mit Hifi
|