Tilbage til HIFI4ALL.DK 9. juni 2026 | 01:14   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
DIY/Selvbyg
 HIFI4ALL Forum : DIY/Selvbyg
Emne Emne: ADC valg samt S/PDIF interface... (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
jon_vanløse
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 28 Januar 2004
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 20
Sendt: 12 Oktober 2004 kl. 01:43 | IP-adresse registreret  

Hejsa

Er der mon nogen her der har erfaring med stereo ad-convertere?

Sagen er den at jeg tænkte på at bygge en lille boks med en adc samt et s/pdif interface og transiver. Denne boks skal forsynes af et enkelt 9V-batteri så den kan bruges bærbart. Den skal fødes af et sæt miniature-mikrofoner på en stetoskopbøjle (binaural optageteknik). Bias og forstærkning leveres af DPA's nye bærbare forstærker (34dB gain Voutpp=1.5V). Et firma ved navn core-sound laver et SD-kort med SPdif interface til montering i lomme PDA'er. Med den rigtige konverter er det muligt at optage i 24 bits opløsning med en fs på 192kHz. Kortet koster $199US. Dette er for mig at se den billigste vej til højkvalitets stereooptagelser i "marken". Når optagelserne høres på et sæt gode hovedtlf'er-forstærker er det imponerende livagtigt med et perspektiv og rumfornemmelse der overgår ALT andet (efter min mening).

Jeg har set lidt på cirrus logic's kredse, da disse virkede enkle at sætte op. Jeg vil meget gerne høre om andres erfaringer og ideer.

Mvh Jon Hagedorn.

Til top Vis jon_vanløse's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af jon_vanløse
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes