Hej Alle!
Allerførst vil jeg meget gerne starte med at sige STOR tak til alle herinde! Det er første gang jeg har købt Hifi, og jeg må sige, at jeg virkelig fandt hjælp da jeg fandt frem til hifi4all.dk Det er et VIRKELIG godt forum det her!!!
For dem der muligvis skulle være interesserere, kan jeg fortælle, at jeg er 19 år gammel, og går på HTX i Esbjerg. Selv bor jeg hjemme hos mine forældre i Ribe. Anlæget er altså betalt med SU samt surt tjente penge fra Pakke Trans som jeg arbejder for nogle eftermiddage om ugen. Indtil for et halvt år siden, havde jeg mit eget Mobilt-diskotek, og brugte meget tid på at lave prof lyd til disko såvel som til mindre live-koncerter. Men interesseren begyndte at falde, og da det er en MEGET tidskrævende og UFATTELIGT dårligt betalt branche, besluttede jeg mig for at sælge det hele og istedet købe mig lidt hifi.
Nå, men jeg havde som krav til mit anlæg, at det skulle være rimeligt all-round, da min musiksnag er lidt forskellig. Dog med en stor svaghed for gammel rock og allerhelst Deep Purple, som jeg har mere end 50 cd'er samt en masse DVD'er. Af mere moderne musik, hører jeg bl.a. Robbie Williams, No Doubt, Limp Bizkit, Anastacia og meget andet godt. Men det bedste jeg ved er nu engang en live-cd med et rigtigt fedt, godt, gammel rockband med noget god stortromme og fed tråd.
Desuden ser jeg rigtigt mange film, og kunne derfor godt tænke mig noget surround, men da pladsen ikke er til det i øjeblikket, besluttede jeg mig for at købe noget stereo. Det var også vigtigt at det skulle være forholdsvis kompakt, og skulle gerne se rigtigt flot ud.
Da min far arbejder i en forretning der forhandler Audiovector, var det oplagt at tage et kig på det. Det gjorde jeg, og fandt at det mærke kunne levere den vare jeg gerne ville have. Jeg havde fra starten kig på M3'eren, men syntes den manglede det sidste bund. Derfor lånte jeg et sæt M3'ere samt en C-sub med hjem, og så begyndte det at ligne noget at det jeg ville have! Jeg var dog meget i tvivl om jeg skulle have nogle M3 super uden sub eller M3 standart med sub. Valget faldt på den sidste løsning, da jeg ikke fandt at forskellen mellem de 2 højtalere var stor nok til at jeg ville undvære bunden.
Så var det næste spørgsmål så, hvilken forstærker og cd-afspiller jeg skulle have. Jeg havde overvejet meget om det skulle være en stereo eller surround, da jeg godt kunne tænke mig senere at udvide med surround. Men inden jeg rigtig nåede at lede, så jeg herinde en annonce med en NAD S-500 CD-afspiller, som jeg øjeblikkeligt forelskede mig i. Jeg hørte lidt rundt omkring hvad folk syntes om dens lyd, og fik en god feedback.
Da den var købt, kunne forstærkeren næste ikke blive andet end en NAD S-300 som jeg også fandt brugt. Jeg er utrolig glad for dette sæt, da det ser hammergodt ud, og spiller virkelig godt!

Nederst ses min Sony DVP-S715. Det er en efterhånden lidt gammel sag, men den står bestemt ikke til udskiftning for tiden. Den gør det stadig glimrende syntes jeg. Er der andre, der har denne afspiller eller kender noget til den, som kan fortælle mig lidt mere om den? Det er lidt begrænset, hvad jeg ved om den. Men den var sku dyr nok da jeg købte den i sin tid, og jeg har aldrig fortrudt det.

Her er så den ene M3. De er stadig ikke spillet helt til, men jeg syntes de lyder glimrende. De burde klart stå længere ude fra vægen, men det vil jeg eksperimentere lidt med snart. Det kniber meget med at få plads til de hele 

Her ses så mit Philips 28" Widescreen, som jeg har haft i godt 2 år. Det er et rigtig godt fjernsyn til prisen, syntes jeg. Det kan ikke de store trix, men det viser et udemærket billede, og jeg er stadig meget glad for det. Under fjernsynet er min helt nye Philips vidio-maskine som jeg købte for en tudse. Jeg kommer ikke til at bruge den meget, og den passer derfor perfekt til det! Til venstre ses Min Audiovector C-sub, som virkelig gir' det sidste til stortrommen og bassen. Den er sat parrellelt på gulvhøjtalerne, og deler nede ved 50 Hz, da jeg syntes det giver det bedste resultat. Jeg har dog ikke fået placeret den i rummet endnu, og er meget på bar' grund! Har overvejet at stille den ved sidan af min sofa. Hvis der er nogen der har et andet godt forslag, vil jeg MEGET gerne høre om det!

Jeg ville lige vise, hvordan min sub er sat til. Nederst kommer 6 kvadrat kablet fra forstærkeren, og øverst går 2,5 kvadrat kablet videre ud til subben. Der sidder naturligvis en "slæde" der kortslutter de 3 sæt terminaler. Syntes i dette er en fornuftig måde at tilslutte den på, eller er der andre måder der måske virker bedre?
MHT. Kabler, fik jeg nogle SA-Audio sølvkabler med til min cd-afspiller. Dem bruger jeg til min DVD, da jeg købte balancerede Kimber PMJ signalkabler til at bruge mellem cd-afspiller og forstærker. Mellem mit fjernsyn (og video) bruger jeg nogle billige phono-stik. Som højtalerkabel bruger jeg noget 6 kvadrat kabel der ikke var så pokkers dyrt, som nu står til udskiftning. Ud til subben bruger jeg 2,5 kvadrat, som skal erstattes af 6 kvadrat kablet, når jeg får købt mig noget nyt højtalerkabel. Mellem min video og fjernsyn bruger jeg et almindeligt billigt scart kabel. Mellem DVD'en og fjernsynet har jeg et 1,5 meter Ixos scart kabel.

Her er så et lille billede af det hele. Hifi-racket har jeg købt i Ilva for 1000 kroner, og det er et af de bedste køb jeg har gjort længe. Det kan varmt anbefales. Jeg har ikke fået styr på mina kabler endnu, da jeg stadig roder meget rundt i opsætningen (specielt med hensyn til subben). Det håber jeg snart er på plads.
Som sagt har jeg haft UTROLIG meget gavn af dette forum. Uden jeres hjælp, ville mange af mine valg være endt anderledes, og jeg tror helt sikkert ikke det havde været til det bedre 
Alt i alt er jeg helt vildt utrolig glad for mit setup, som jeg bestemt ikke fortryder! Jeg syntes det lyder godt og er ganske pænt. Jeg glæder mig meget til det hele er spillet til
Nu vil jeg bare meget gerne høre jeres kommentarer og forslag!!!
Med Venlig Hilsen:
Rune Nielsen
__________________
Audiovector M3 Avantgarde
Densen
Kimber kabler
Mit Hifi