| Sendt: 05 Marts 2005 kl. 14:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
hej jeg vil bygge en sub med 2 10 " peerless xls enheder.
vil bruge den nye hypex forstærker på 400w til at trække dem. der skal 2 porte i med en diameter på 7 cm og de skal være 93 cm lange . Det anbefaler peerless..
derfor får jeg brug for nogle porte man kan lave vinkler og forskellige længder med osv. ved i hvor man kan få noget som det?
her er et forslag på en konstruktion:

selve kammeret til enhederne vil være på ca 50 liter som peerless anbefaler. portene vi gå fra forenden af bunden ud ind i kammeret hvor de 400w er placeret og op i enhedskammeret. jeg tætner selvfølgelig der hvor portene går igennem mellem pladen.
her er de dejlige enheder :

tror i dette er en god konstruktion? den vil blive bygget af 30 mm mdf. jeg er kun 17 år så i må meget gerne komme med råd..
men først og fremmest ved nogle hvor man kan få nogle porte som kan samles på flere forskellige måder?
jeg sætter billeder ind så snart jeg kommer igang med den!!!!
vh. henrik.
|