Tilbage til HIFI4ALL.DK 16. juni 2026 | 01:00   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV/Projektion
 HIFI4ALL Forum : TV/Projektion
Emne Emne: Projektor Tuning (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Goose Fraba
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 Maj 2005
Status: Offline
Indlæg: 33
Sendt: 11 Maj 2005 kl. 17:14 | IP-adresse registreret  

Hej alle sammen. Allerførst vil jeg gerne takke brugerne herinde for deres mange interessante indlæg .Det var i høj grad debatterne herinde, der for få dage siden fik mig til at vælge en Sanyo Z3 som min første projektor.

Jeg har ivrigt surfet rundt og suget så meget info om projektorer og særligt Z3'eren til mig som muligt, og så var det jeg faldt over artiklen inde på www.cine4home.de om at tune en Z3'er med professionelt måleudstyr og indlæg af farvefilter.

Jeg ved ikke om andre har læst artiklen, men det var yderst interessant stof for mig som projektor newb, og de påstår endda, at man kan opnå op til 20% forbedring af billedet i forhold til en Z3'er, som er blevet kalibreret almindeligt af brugeren.

Mit spørgsmål er så, om der er nogen der har fået foretaget et sådant indgreb og kan bekræfte om forandringen virkeligt er så markant, eller om det bare er salgsgas meget af det? Siden arbejder nemlig sammen med en fyr, som tilbyder at tune projektorer for 160 Euro + forsendelse.

Er der evt. nogen i Danmark som foretager disse tuning indgreb? Gerne på jylland eller fyn. Man er jo ikke meget for at fragte sin projektor rundt med posten mere end højst nødvendigt.

Håber der er nogen, som kan hjælpe en nybegynder igang.



__________________
Projektor noob
Til top Vis Goose Fraba's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Goose Fraba
 
hans123
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 18 Marts 2004
Lokalitet: Sjælland
Status: Offline
Indlæg: 1050
Sendt: 11 Maj 2005 kl. 17:53 | IP-adresse registreret  

Da Sanyo Z2 kom var der en del snak om det her på forum   men tror ikke nogen fik udført det.

Men er det rigtig de de skriver er det jo en stor forbedring.

Mvh Hans

Til top Vis hans123's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af hans123
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes