| Sendt: 30 November 2005 kl. 09:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Steffen BDE skrev:
|
Hey alle.
Min ene diskant i mine AL1000 er desværre røget en tur. Kan i hjælpe med med hvor man kan få en ny, og hvad prisen ca. vil være? Skal det være en bestemt slags diskanter eller kan man godt sætte en anden slags i? (fx. B&W). Det var for at finde ud af hvor svært det ville være at finde en ny ny!
Så et par AL1000 til salg på dba.dk: der var diskanterne også skiftet fordi de sprang når der blev spillet for højt. Er det mon et generelt problem?!?
|
|
|
Du kan ikke bare tage en tilfældig diskant. Tvivler på Vega bare har taget en tilfældig model, og sat til et tilfældigt delefilter.... Nej. Det hele skal passe sammen, hvis det skal lyde nogenlunde hæderligt.
Om det er et generelt problem med diskanterne???Tror det ikke. Det er nok nærmere et generelt problem, at folk bruger for ringe forstærkere til disse modeller. Mener de er opgivet til at klare 1000watt. Samtidig er impedanskurven ikke specielt venlig (mener jeg) og der er store fasedrejninger. Det betyder at forstærkeren udover at skulle levere en del watt, også skal være meget overdimensioneret og strømstærk. Typisk driver folk dem med en NAD208 eller NAD218. Ingen af disse er specielt overdimensionerede. Godt nok er de meget voldsomme, men set i forhold til deres ret voldsomme udgangseffekt, er de ikke specielt overdimensionerede. Endnu værre er det når folk begynder at brokoble. Godt nok får man mere effekt, men så bliver den nærmest underdimensioneret! Man skulle tro at en NAD208 eller 218 kunne spille rigeligt højt, og det kan den sikkert også. Problemet er bare, at AL1000 tåler væsentlig mere effekt end disse kan give. Derfor giver forstærkeren op først, og det forstår folk ikke. Men en forstærker brænder altså ikke nødvendigvis af fordi den tvinges til at spille højere end den kan. Den klipper bare i signalet. Typisk er det dybbassen der giver for højt niveau. Når denne klippes, bliver det til en tilnærmet firkant, med høj frekvens i sele klippepunktet. Dvs at dybbas bliver til diskant. Med andre ord bliver alle de 200-400 watt forstærkeren kan levere, sendt gennem diskanten. Og det kan den IKKE klare.
Har i øvrigt hørt en historie, hvor en AL1000 skød en bas ud af kabinettet. Den rykkede samtlige fastspændingsskruer ud af kabinettets front, og landede på gulvet. Den var drevet af 2 brokoblede NAD208 eller 218 (kan ikke huske hvilken). Det skete i øvrigt på et lille værelse på under 25kvm. Det er sgu "noller"!! __________________ Keine Hexerei, Nur Behändigkeit
Nuværende setup: SONY CDP-X303ES (Drev), DIYDAC, DOXA 012 (Pre), DOXA 70B SE mod.(Power), DALI Grand DIVA
|