Forfatter |
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 26 Februar 2006 kl. 21:20 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nye billeder side 3:
Her er mit setup så! 




Ja som i kan se, er det ikke det helt vilde anlæg jeg har, men jeg er utrolig godt tilfreds med det! Pladsen sætter også sine begrænsinger, så store højttaler duer ikke her hos mig.. Har efterhånden også fået samlet det anlæg jeg længe gerne vil/ville have og mangler efterhånden ikke noget særligt! Men der kommer selvfølgelig altid et par småting.. Nu faldt jeg tilfældigvis over et godt tilbud på subben, så den kom faktisk ret "uventet"! Men den giver det sidste jeg manglede, når der skal trampes igennem, så det er bare perfekt! 
I komponenter ser det således ud:
- Forstærker/Reciever: H/K 3480.
- Cd-afspiller: Harman kardon HD970
- Kabler: ViaBlue NF-A7 Triple Shield, Supra Rhondo Bi-wire.
- Andet tilbehør: Soundstyle standere, og VM ACOUSTICS S4 rack, VM ACOUSTICS "tabletter", og Sennheiser HD 515 hovedtelefoner...
- Pladespiller: Sony Ps-X555es(Pick'up Ortofon Om10)
- Sub: Velodyne CHT-R8(Billeder kommer senere!!)
Det var vist det hele, modtager meget gerne ris/ros og andre gode råd
|
Til top |
|
|
rattanhuset Forum Bruger


Bruger siden: 09 Juni 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 4050
|
Sendt: 26 Februar 2006 kl. 21:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Søren
Det ser da bestemt fint ud synes jeg. De der ht, hvordan spiller de egentlig?
Michael
|
Til top |
|
|
Kaizers Forum Bruger


Bruger siden: 28 November 2005 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 487
|
Sendt: 26 Februar 2006 kl. 22:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
det ser da godt ud... en cdafspiller kan jeg godt forstå, de lyder nu for det meste bare bedre en dvdafspillere...
Hvor stort er dit rum??
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 07:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Rattenhuset:
Jeg synes de spiller rigtig godt! Dejlig klar og præcis diskant gengivelse.. Diskant modulet er VIRKELIG godt! Især hvis man ser på prisen synes jeg den slår mange højttalere i dens prisklasse, især hvad angår diskantgengivelsen! Dette var én af grundende til, at jeg valgte den fremfor nogle andre højttalere.
Kaizers:
Ja det har du ret i. Mit rum er ca. 9 kvm så der er ikke meget plads og øre godt med Desværre!
|
Til top |
|
|
Excalibur Forum Bruger


Bruger siden: 28 December 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 63
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 08:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Søren.
Det var da ellers et fint anlæg du der har, og rigtig pænt sat op også, man kan da kun få lyst til at spille.
Med dine "kun" 9 kvm så har du formået et setup der ikke vælter hele værelset synsmæssigt, lydmæssigt er det vel, selv om du selv siger det ikke er det helt vilde anlæg, rigeligt stort til et pænt lydtryk ville jeg tro
Det med en CD afspiller kan jeg kun tilslutte mig, har prøvet at køre på en DVD maskine, ja ja den spillede da musikken, men den glød og varme jeg var vant til fra min Rega Planet var borte, og det går jo bare ikke.
Paul __________________ Den forberedte overlever!
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 14:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Excalibur:
Jeg har faktisk aldrig rigtig prøvet og spille på bare en "nogenlunde" cd afspiller Så er egentlig rigtig spændt på hvordan det kunne komme til at lyde!!
|
Til top |
|
|
rocksound Lukket konto

Lukket efter ønske fra bruger!
Bruger siden: 05 Januar 2005 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 358
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 15:58 | IP-adresse registreret
|
|
|
Rigtig flot setup! 
Jeg har også været på dvd-afspiller-der-spiller-musik-vognen og kan kun sige, at du kan glæde dig til du får en cd-spille  __________________ Mvh.
|
Til top |
|
|
DaHui Forum Bruger


Bruger siden: 17 December 2005 Lokalitet: Aalborg
Status: Offline Indlæg: 41
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 16:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Søren P. ! Virkeligt nydelig setup du har!  Mit eget værelse er også omkring 9 kvm. så jeg ved hvordan det er med pladsmangel.. Og ja, det ville nok være en god idé med en CD-afspiller.. tror det vil give lidt ekstra med hensyn til lyden ..
|
Til top |
|
|
LouBP Forum Bruger


Bruger siden: 29 Oktober 2005 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 2428
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 16:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Super flot anlæg, ja du brude nok få dig en Cd afspiller, men hvad ved jeg, jeg har jo ikke en 
Men bør jeg også få fat i... __________________ Mvh. Louis
All Vintage
Billedeupload guide
|
Til top |
|
|
Excalibur Forum Bruger


Bruger siden: 28 December 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 63
|
Sendt: 27 Februar 2006 kl. 17:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Søren.
Jeg vil da heller ikke påstå at en Rega er nogen super CD afspiller, men den spiller vel lidt bedre end nogenlunde skulle jeg mene .
Hvad end du jagter så køb ikke for billigt, men det tyder resten af anlæget jo ikke på du har for vane .
Mvh
Paul __________________ Den forberedte overlever!
|
Til top |
|
|
banz Forum Bruger


Bruger siden: 20 November 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 1217
|
Sendt: 01 Marts 2006 kl. 14:52 | IP-adresse registreret
|
|
|
det ser da RIGTIG flot ud, jeg syntes designet er rigtig fedt, det "passer godt sammen"  . hvis man ikke kendte prisen i forvejen tror jeg sagtens man kunne forveksle det med at være meget dyrer..."du får STOR fem-tal a´ mig!"
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 29 April 2006 kl. 21:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Så kom der endelig en "ÆGTE" Cd-spille!! Se de nye billeder ovenover
|
Til top |
|
|
Timidus Forum Bruger

Bruger siden: 21 Marts 2006 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 48
|
Sendt: 30 April 2006 kl. 10:56 | IP-adresse registreret
|
|
|
Flot og stilrent, lækkert 
|
Til top |
|
|
Mighty-boy Forum Bruger


Bruger siden: 05 Januar 2005 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 316
|
Sendt: 05 Juni 2006 kl. 21:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vil bare bakke de andre op, rigtig stilrent setup! ikke for prangende, og ikke for diskret, perfekt stereo set-up.. Hvis det ikke havde været for størrelsen af dit rum, havde der stået "subwoofer" i hovedet på mig, men hvis du har oplevelsen af rigeligt bas er det jo heller "ingen problem"..
Ang. Køb af ht-kabel, som jeg kan se er det næste på ønskelisten, kan jeg kun anbefale dig at købe en ordentlig gang elephant bi-wire!! Utrolig lækkert kabel til prisen.. Jeg går udfra du køber det på hificable.dk? - i så fald burde du også overveje VDH clearwater kablet, der virkelig vil forkæle dine fine diskant moduler.. Jeg har selv begge kabler, og de er udvalgt på baggrund af megen undersøgelse og lytten.. :) Vær dog opmærksom på, at hvis du bælger Van Den Hul kablet, er vi mange der er enige om at der skal føres 2 baner til bas/mellemtonen, det giver lige det sidste hook..
Mvh. Daniel..
Meget fine standere forresten, og racket er jeg også glad for - har selv samme.. Dog er det ikke så "vipes" venligt, så jeg kan kun råde dig til at prøve at lege med lidt kork under fødderne på dine apparater, især cd-afspilleren vil grangiveligt have godt af dette... ;)
OOhh, my bad, så det som den model man monterer på vægen, og det er det måske ikke alligevel?! eller?! :)
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 07 Juni 2006 kl. 08:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak for de fine kommentarer!
Mighty-boy:
Hmm, nogen gange(Når det går vildt for sig)Kunne jeg godt savne en sub!!! Men sådan til "hverdagsbrug", er det ikke livsnødvendigt, men derfor kunne jeg godt tænke mig en alligvel...Måske en lille Audiopro
Jep, tror også det bliver Elephant kabler som bliver købt! Man kunne jo altid bestille lidt VdH kabler ved siden af, da jeg nok ikk skal bruge mere end højest 5m... Hvis jeg kører dobbelt kabel til bas/mellemtone, skal der så bare en lille "lus" op til diskant, eller skal jeg trække et kabel mere? Det er jo altid sjovt og eksperimentere lidt.
Vil forresten give dig ret i, at racket ikke er særlig "vipes" venligt, så jeg må se om jeg kan skaffe noget kork og prøve det....
|
Til top |
|
|
Belsebub Forum Bruger


Bruger siden: 05 November 2005 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 131
|
Sendt: 20 Juni 2006 kl. 14:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det var dog et skønt anlæg, noget mere "fint" en mit.
__________________ "Gimme fuel gimme fire, gimme that wich i desire"
Tryk her for at se mit setup
|
Til top |
|
|
Bebula Forum Bruger


Bruger siden: 30 Juli 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 11
|
Sendt: 02 August 2006 kl. 14:28 | IP-adresse registreret
|
|
|
Det ser fint ud, men jeg ville nu føretrække at flytte højttalerne længere væk fra muren og fra hinanden. Så tror jeg dit stereobillede ville forbedre sig markant. ellers minder det meget om mit anlæg mht stativer og højttalere, bare med evidence 370 :O)
>T
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 02 September 2006 kl. 17:23 | IP-adresse registreret
|
|
|
Ja så kom der jo en plov!
|
Til top |
|
|
Andreas KBH Forum Bruger


Bruger siden: 26 Januar 2006 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 469
|
Sendt: 03 September 2006 kl. 17:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Søren
Flot setup kan se du har kæmpet for at skjule dine kabler, det har jeg opgivet  __________________ Venligst Andreas
Back home in a cold country...
|
Til top |
|
|
Søren P. Forum Bruger


Bruger siden: 19 Februar 2005 Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline Indlæg: 191
|
Sendt: 03 September 2006 kl. 17:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Tak
Hehe, ja det har jeg godt nok, men nu hvor der også er kommet en pladespiller osv, er det efterhånden svært og skjule det ordentlig
|
Til top |
|
|