| Forfatter |
|
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 21:35 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nu er der kun ganske kort tid, til at der er premiere (31-3-2006) på den LANDSDÆKKENDE mastbaseret digitale modtagelse af DR1, TV2 og DR2, senere kommer der formentlig flere .(betalings) kanaler til som f.eks ZULU og charlie, og måske andre der i dag sender via satelit
Op til premieren vil der være testkørsler, hvorved TVsignalet kan modtages, men med alle forbehold for fejl og udfald og hvad teknikerne ellers kan finde på af unoder.
Den umiddelbare fordel ved digital modtagelse er ægte 16:9 visning og flimmer/støjfrit billed, dertil kommer programinfo, forskudte optagelser mm
I en periode på ca 4 år vil det gamle analog system fungere sideløbende med det digitale, så du vil stadig kunne se (analog)fjernsyn, også selvom du ikke har investeret i en digital DVB-T reciever
Forumet www.recordere.dk der er "specialister" på området tilbyder et FÆLLESKØB af en DVB-T reciever Digiality CX 302 T -med 2 kortlæsere m/120GB harddisk (34 timer optagelse) til kr 1999,-
Samme model fås også med en lidt mindre hardisk eller helt UDEN hardisk til kun kr. 1099,- hvilket må siges at være meget billigt. Efterfølgende kan den så opgraderes med harddisk til optagelse, efter ønske.
Læs tråd om hvorfor det er denne modtager som der bliver anbefalet, se screenshott, kommentarer og meget mere.
http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=9891&P N=1
ALLE kan bestille den og være med til at få fælles-købsrabatten, så det anbefales naturligvis, hvis man ejer et fjernsyn, hvor dette modul ikke er indbygget, hvilket stort set ingen har idag, hverken billederør eller fladskærme.
Tilmelding udløber 15 marts 2006
Tilmelding kan ske via dette link
http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=9890&P N=1 foreløbigt er der bestilt 61 stk ialt.
Priser
- CX-302T - Standard - Kr. 1099,- (vejledende pris kr. 1590,-)
- CX-302T - m/80 GB - Kr. 1699,- (vejledende pris kr. 2290,-)
- CX-302T - m/120 GB - Kr. 1999,- (vejledende pris kr. 2490,-)
80 GB = 22 timers optagelse.
120 GB = 34 timers optagelse.
Bemærk: Priserne er inklusiv levering i Danmark

|
| Til top |
|
| |
Granholm Forum Bruger


Bruger siden: 05 August 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 585
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 21:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Her er jeg helt grøn! Men jeg har da et TV der trækker signal fra alm antenne (Hove og Gladsaxe). Kommer de til at sende digitalt (oven i det analoge) fra 31/3?? Og er der også analog tuner i denne masikine?? Der står noget med bånd 21-69 i salgsmaterialet (emn ikke om det er de analoge kanaler)?? Hvis der er det så er den da nok et køb hver for mig da den tuner der sidder i mit 20" fladskærm ikke er specielt god. Og absolut ikke digital.
Mvh
|
| Til top |
|
| |
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 22:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg tror de fleste af os er ret grønne på det område, men der findes allerede en del på nettet om Digital tv modtagelse.
En digital tv modtager er vel bare en alternativ og bedre måde at modtage signalet på, i forhold til den gammelkendte kendte analoge modtager som findes indbygget i alle fjernsyn. Nu skal antennesignalet først ind i DVB-T modtageren og videre til fjernsynet gennem scartstikket, så det gamle antennestik i fjernsynet skal ikke bruges mere.
Meget få fladskærme leveres idag med en DVB-T modtager indbygget, men det kommer nok på de fremtidige modeller, så hvis du vil have glæde af af det digitale signal skal du have en løs DVB-T modtager, hvoraf der findes flere modeller.
Denne model er der dog generel enighed om er et godt køb og den lever op til de specielle danske standarder
TV 2 har besluttet, at de ikke vil parallelsende undertekster via tekst-tv. Modtagelse af TV 2s undertekster kræver derfor en digital dekoder, der kan håndtere DVB subtitles, og det kan være et problem med dekodere fra bl.a. Tyskland, hvor man ikke benytter undertekster.
Køb derfor ikke en billig modtager gennem en tysk netforretning, uanset hvad de siger og skriver, da du risikere at måtte sende den retur, -så hellere gøre det rigtigt første gang...
|
| Til top |
|
| |
Granholm Forum Bruger


Bruger siden: 05 August 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 585
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 22:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej BeoFan,
Tak for svar! Jeg er ikke i tvivl om hvad digital signaloverførsel har af fordele (til TV), men da jeg ikk ehar brugt særligt meget tid på at interassere mig for det ved jeg ikke om det lige i mit tilfælde vil være en fordel.
Jeg har som sagt et mindre 20" fladskærms tv med en elendig tuner del. TV'et er fint og giver godt signal med DVD på indgangen (SCART). Jeg har en antenne på Hove senderen (TV2) og to på Gladsaxe (DR1 og DR2). Men jeg ved ikke om de vil sende digitalt? Derfor er jeg pt. mest interesseret i modtageren hvis den også har en analog tuner indbygget da det kunne være fedt dels at være fremtidssikret og del have mulighed for harddisk optagelse!!
Er det alle sendere der vil begynde at sende alle kanaler digitalt per 31/3?? Eller er der et sted man kan se hvad der bliver sendt digitalt hvorfra og hvornår? Og modtager man den inden for de normale bånd? så de antenner man allerede har kan bruges? - som sagt så er jeg temmeligt grøn inden for området -beklager
Mvh
|
| Til top |
|
| |
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 22:36 | IP-adresse registreret
|
|
|
ALLE de 3 licensbetalte tv kanaler kan modtages digitalt fra d. 31.3-2006 på een antenne, men sendes også fortsat som almindeligt(analogt) TV signal .
Disse kan modtages over hele landet. Nogle steder er dækningen bedre end andre, hvilket betyder at en udendørs antenne nogle steder er at fortrække fremfor en indendørs.
Det kræver kun een (eksisterende?) UHF antenne og en digital modtager for at modtage de 3 TV stationer. Bemærk at ovenstående modtager er "fremtidsikret" med 2 kortlæsere til betalingskanaler e.l.
Du vil derfor aldrig have brug for en analog tunerdel mere, så mon ikke du får nyt liv i dit fjernsyn. Under alle omstændigheder skal du på et eller andet tidspunkt inden for de næste 4 år købe dig en DVB-T modtager, da den analoge mastbaseret TV sending slukkes til den tid, men hvorfor vente.?
Et dækningskort viser, at du i dit tilfælde kun skal bruge din almindelige (UHF) TV2 antenne der i forvejen er rettet ind mod HOVE for at modtage alle de 3 digitale TV stationer, så jeg tror såmænd ikke du skal gøre noget andet, end at fjerne antennen mod Gladsaxe, som er blevet overflødig, og så ellers deltage i fælleskøbet af DVB-T modtageren
|
| Til top |
|
| |
Peter Pan Lukket konto


Bruger siden: 04 Februar 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 20276
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 22:45 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vær lige opmærksom på at du ikke kan få den store glæde af DVB-T hvis du har KABEL TV. Her ser du hvad der bruges til de forskellige systemer.
I løbet af 2006 vil Sverige og Danmark begynde at sende lidt DIGITAL TV, Tyskland er allerede begyndt. Et digitalt tv signal skal modtages via en dekoder. DVB er en forkortelse for Digital Video Broadcasting - altså transmissions-standard af Digitalt TV, der defineres som, T-S og C. DVB-T = Transmission af digital tv signal, via Jordbaseret = Antenner på f.eks. Hustage. DVB-S = Transmission af digital tv signal, via Satellit = Parabol på f.eks. Huse og master. DVB-C = Transmission af digital tv signal, via Kabel = Signal via Kabel-TV indgangen. __________________ Mvh. Peter Pan. Se link - DIN-RJ45-Adapter.- PPsetup.- Div.& Diy.
|
| Til top |
|
| |
Granholm Forum Bruger


Bruger siden: 05 August 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 585
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 22:55 | IP-adresse registreret
|
|
|
Takker! Det var da et positivt svar! Hvad er status på andre kanaler som DK4 og kanal KBH?? Kommer de også fra Hove som digital kanaler per 31/3? Ikke at de er super interessante, men der er da en enkelt gang eller to der dukker noget op der er værd at se. Specielt DK4 har nogle OK programmer ind i mellem(IMO).
Mvh
|
| Til top |
|
| |
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 23:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvis der er lidt penge i det og folk vil betale for det, kommer det helt sikkert, da der er gjort plads til det, og det er det egentlige formål med digitaliseringen Derfor er kortlæseren relativ vigtig allerede nu, da disse kanaler jo som bekendt er private og derfor formentlig kun kan ses mod ekstra betaling via et kort.
|
| Til top |
|
| |
Granholm Forum Bruger


Bruger siden: 05 August 2003 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 585
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 23:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
OK! Nu har jeg læst bruger manualen igennem på dyret, men er stadig i tvivl om den også vil lagre kanaler der ikke er digitaler! Der står i dens spec. at den har UHF modulator så jeg går ud fra at den også kan bruges som tuner til ikke digitale kanaler på UHF nettet?? Hvad med VHF? Eller har jeg ikke fattet en brik ;o)
Mvh
|
| Til top |
|
| |
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 23:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
Som jeg forstår det, kunne det tænkes at den lokale TV station i byen stadig vil sende i analog, men dertil bruger du bare det almindelige antennestik på fjernsynet, som du hidtil har gjort, hvorved du jo stadig har adgang til fjernsynets analog tuner. Så bruger du bare din gamle fjernbetjening som du altid har gjort.
Hvis antennen du tidligere har brugt til analog modtagelse (UHF) nu skal bruges til digital modtagelse, (stadig UHF, samme antenne) ja så må du jo ud at købe en antenne ekstra, og rette den ind mod den lokale TV staion for stadig at kunne modtage signalet og føre det ind i det almindelig antennestik på fjensynet.
Ved digital modtagelse vælger du f.eks AV1 (scartindgang) på din gamle fjernbetjening ,da du nu modtager det digitale signal via scartstikket, og nu skal man skifte kanalerne via den nye digitale modtagers fjernbetjening.
Jeg tror ikke at der findes digital modtagere med både analog og digital modtagelse i samme apperat., da den analog tunerdel jo allerede sidder indbygget i fjernsynet.
Med hensyn til fjernbetjeninger er det jo muligt at købe en programmerbar, så du kan nøjes med een.
|
| Til top |
|
| |
katbird Forum Bruger

Bruger siden: 04 Oktober 2005 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 26
|
| Sendt: 08 Marts 2006 kl. 23:50 | IP-adresse registreret
|
|
|
Peter Pan skrev:
I løbet af 2006 vil Sverige og Danmark begynde at sende lidt DIGITAL TV, .......
|
|
|
Sverige har sendt digitalt tv i over et år , og er allerede begyndt at slukke for det analoge signal . .
|
| Til top |
|
| |
BeoFan Forum Bruger


Bruger siden: 20 Juli 2004 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 405
|
| Sendt: 09 Marts 2006 kl. 01:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
I den østlige del af Sjælland, er det faktisk muligt at modtage de svenske digitale TV stationer med en tagantenne.
|
| Til top |
|
| |